Sairauteni vei loputkin voimavarani. En enää tiedä mikä on totta ja mikä ei. Olen yrittänyt ja yrittänyt selvittää historiaani tuloksetta. Minusta tuntuu, että toiset ihmiset salaavat totuuden minulta. Lieko suojelevat itseään? Rikkinäiset muistoni ajavat minut hulluuteen. Ainoa pois pääsy tästä helvetistä on itsemurha. Se on itseäni ja muita kohtaan armollinen teko. En enää jaksa.
Kuolema vapauttakoon minut tuskasta, kärsimyksestä ja surusta, jotka sieluani riuduttavat. Kuolemasta löydän rauhan ja piinattu sieluni pääsee lepoon.
Kuolema vapauttaa
5
346
Vastaukset
- Anonyymi
Kuolema ei ole ratkaisu ongelmiin, hae keskustelu apua. Elämässä on olemassa valoisa puolikin
- Anonyymi
Hakeudu ihmisten pariin. Nyt koronakriisin aikana on yhteiset kokoontumispaikat kiinni, mutta kannattaa pyrkiä ihmiskontakteihin muuten. Suomen mielenterveysseuran kriisipuhelin on palvelu, joka maksaa oman puhelinliittymäsi puhelutaksan verran. Jollet siis voi soittaa jollekin läheisellesi. Minulla itselläni on kokemusta siitä, että jos yksikseni mietin asioita liian kauan, saan itseni todella huonoon kuntoon.
Masennukseen voi hakea apua ja huonot olot on voitettavissa. Olet arvokas ihminen, hae apua. Olen itse käynyt todella syvissä syövereissä, mutta yritän hoitaa ja edistää terveyttäni muutamin eri keinoin. Ihmissuhteet, ulkoilu/liikunta, terveellinen ravinto, riittävä lepo. Arjen huumori ja elämänilo ovat asioita, joita tavoittelen, jotta jaksan.
Välillä on huonompia päiviä, mutta hakeudu vaikka kävelylle, tai pyöräilemään luonnonhelmaan. Raitis ilma ja liikunnasta syntyvät mielihyvähormonit parantavat oloa. Liikunta ei ole huono koukku ja sen voi aloittaa ihan pienestä. Älä vaadi itseltäsi liikoja, ole armollinen.
Tee listaa hyvistä ominaisuuksistasi tai lahjoistasi. Enempää ei tarvitse tulevaa miettiä, kuin päivän kerrallaan. Joskus kun itselläni on huono vaihe, etenen minuutin kerrallaan. Väritän aikuisten värityskirjaa silloin, kun en muuhun kykene. Tai kuuntelen kuulokkeilla musiikkia fiiliksen mukaan. Tärkeintä on että osaa irrottautua välillä omista ajatuksista ja tuntemuksista.
Voi kokeilla vaikkapa mindfullnes- harjoituksia. Ajatukset ovat vain ajatuksia, anna niiden virrata sisään ja ulos. Sama pätee tunteisiin. Älä taistele niitä vastaan, anna niiden tulla ja vapauta ne pikkuhiljaa pois. Älä hermoile, mihinkään ei ole kiire. Yritä ottaa rennosti, muistaen olla hyvä itsellesi. Kaikkea hyvää, aina ei ole tosiaankaan helppoa! - Anonyymi
Hei!
Mitä sulle kuuluu nykyään? - Anonyymi
Ristoko tuollaista miettii? Eipä ihme.
- Anonyymi
Saa vihdoin levätä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4382437Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek132252Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501445Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821119Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel611038Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4131012Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41898- 153895
- 56849
- 79835