Yläaste pelottaa

Anonyymi

Moi! Oon tämmönen 07 ja oon vielä 6 lk asun Helsingissä ja mun nimi on Elina. Meen kesäloman jälkeen yläasteelle. Oon tosi lyhyt ja pienikokoinen, (139cm) ja mua pelottaa että mua kiusataan siellä siitä. Kerran vitosluokalla oltiin ruokajonossa (eskarit tulee aina samaan aikaan meidän kanssa ruokailee) niin ne oli meidän kanssa samassa ruokajonossa, sitten niiden ohjaaja sanoi niille että sämpylän voi ottaa vasta myöhemmin. Sit otin sämpylän ja sit se eskarin ohjaaja tuli vihasesti siihen mun viereen koski mun olkapäähän koska olin niin lyhyt niin se luuli et oon eskarilainen ni sit käännyin ja se tajus että oon ihan 5 lk😂 Se pahoitteli siin pyysi anteeksi monta keetaa mut olin vaa vihanen sille.. Mut joo ja mua kiusataan mun pituudesta ja tällee mut se on jo vähän loppunu.. Mut edellee vieläji.. Mut joo voittekste anta vinkkejä et miten voin näyttää pidemmältä esim.. tai et miten sanon jollekin jos joku tulee kiusaa mua mun pituudesta, jotenkin ns roastata lol..

3

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pieni on kaunista:)

    • Anonyymi

      Aikuisten oikeessa maailmassa ei oo väliä, koulut on siitä typeriä paikkoja typerää nuoruusikää että joku joutuu aina lauman maaliksi.. Meidänkin luokalla kiusattiin jopa luokan pisintä tyttöä, tunnen myötähäpeää vaikka en osallistunut, en uskaltanut kyllä puolustellakaan päästäkseni mukaan maalitettavaksi. Jos aikuisiällä voisi asiaa muuttaa, tekisin aikahyppyjä ja pelastaisin koulukiusattuja . Aikuisten maailmassa ei ajatella tuollein, koita jaksaa ja selvitä, voit aina hakeutua johonkin vertais tai etäopetukseenkin ehkä. Hyvin harvinaista että koulukiusatut jää kiusaajien hampaisiin aikuisena, jäljet siitä saattaa jäädä toki ahdistamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1776
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1252
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      72
      965
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      106
      907
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      741
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      732
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe