Jos koulut aukeavat kahdeksi viimeiseksi viikoksi niin muistakaa sitten että kouluun laitetaan vain ne lapset laittaa joiden haluatte saavan tartunnan. Kotiin jäävät sitten vain ne lapset joiden haluatte selviytyvän eli ne joista välitätte enemmän.
Koronakouluihin
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Koulut siis aukeavat kokonaan. Muistakaa nyt laittaa kouluun VAIN ne lapset joista ette välitä.
No jopas. Kouluun ei ole pakko mennä mutta oppivelvollisuus ei katoa mihinkään. Joudut järjestämään kotiopetuksen.
Opettajaksi sinusta ei ole. Todellisuus on sinulle jotain muuta kuin oikeasti on.
Tiedätkö muuten, että tänä keväänä tässä maassa on kuollut normaalia vähemmän ihmisiä ja syy siihen on korona. Mietipä sitä hysteeripuuskien välillä.
Syy ei ole korona vaan se että ihmiset ovat olleet kodeissaan ja paikat ovat olleet kiinni.
Jos kouluun laitetaan ne lapset, joista ei välitetä, sittenhän sinne menevät juuri ne, joiden tilanne on tarpeen tarkistaa ja tehdä vaikka lastensuojeluilmoitus.
Meiltä saa ainaki ainekset mukaan ku lähtee lapset kouluun
Tulin viime viikol Italiasta
Sinähän toimit ohjeiden vastaisesti, Jos tulet Italiasta, sinun kuuluu jäädä kotiin karanteeniin, samoin muun perheen, joka on takiasi altistunut.
Tahallinen tartuttaminen on rikos, on Hämeen poliisi IL:_ssä ilmoittanut.
Säälin lapsiasi, joilla on noin holtiton äiti-
Ja täällä voi puhua ihan mitä vaan..
Tässä oo missää Italiassa oo oltu ku ajatuksissa
Ja edelleen. Meidän lapset ei mene kouluun, keksiköön opettajat tehtävät jotenkin.
Emme ota riskiä tässäkään kohti.
Vaikka Italia olisikin ollut parin viime viikon lomakohde jos tätä koronaa ei olis tullut tälläisenä.
Et kai oikeasti kuvittele että voit jättää lapsesi kotiin ja opettaja tulee teille paapomaan kakaroitasi tai keksii hänelle tekemistä muutoin? Kyllä se olet sinä joka joudut ilmeisesti ensimmäistä kertaa ottamaan vastuun kakaroittesi tekemisestä.
Se on luvaton poissaolo jos ei ole myönnettyä lomaa ja lastensuojeluilmoitus viran puolesta jos ei lasta näy. Siihen se uhoaminen viimeistään loppuu kun lastensuojelusta ollaan yhteydessä.
"Oppilaan poissaoloon tulee aina hakea lupa.
Mikäli poissaolo kestää enintään kolme päivää, luvan poissaoloon myöntää luokanopettaja tai luokanvalvoja.
Yli kolme päivää kestävät poissaolot tulee anoa rehtorilta Helmi-viestinä tai muulla tavoin kirjallisesti."
Eli ne jotka välittävät lastensa terveydestä ja elämästä hakevat luvan poissaoloon ja lapsiaan vihaavat ja heidän sairastumistaan toivovat eivät hae vaan laittavat lapset kouluun!
Toivottavasti niiden laset pääsevät kouluun , jotka eivät omien pulmiensa takia pysty pitämään heistä huolta.