Voinko tehdä rikosilmoituksen jos ex tyttöystävä tuhoaa vaatteeni joita en saanut koskaan takaisin. Vai onko oma vika että alunperin ne hänelle annoin? Koska hän oli minulta pyytänyt muutamat hupparit ja muutaman paidan ja nyt tuhosi ne vaikka pyysin että saisin ne takaisin.
Rikosilmoituksen teko tuhotusta vaatteesta.
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toki voit sen tehdä, mutta teon vähäisyyden vuoksi poliisi ei ehkä ala selvittämään asiaa.
Eli en voi saada tuhotuista vaatteista minkään laista korvausta ex tyttöystävältäni vaikka haluaisin? Vaatteiden yhteis hinta kuitenkin oli yli 300€ niin vähän kirpasee lompakkoa joutua uusia taas ostamaan tämän takia.
Vähän sinne päin. Koska tekijä on tiedossa ja asianomistajalla on vaatimuksia, niin poliisilla on esitutkintalain perusteella esitutkinta pakko. Esitutkintaa ei kuitenkaan lievässä vahingonteossa aloiteta ellei asianomistaja vaadi tekijälle rangaistusta. Kuulustelut voidaan hoitaa puhelimitse, jos asianomistaja vaatii rangaistusta ja esitutkinta tehdään. Teon vähäisyyden vuoksi Suomesta tuskin löytyy syyttäjää, joka lähtisi viemään asiaa käräjille. Asianomistajalle jää silloin oma syyteoikeus jos käräjille haluaa.
Olen tietysti tietoinen, että poliisi priorisoi tutkittavia juttuja, mutta tuskin niitä, joissa tekijä on tiedossa ja asianomistaja esittää vaatimuksia.
Asia muuttuu täysin, jos ex tyttöystävä kertoo, että ne olivat hänen omaisuuttaan. Hän on ne saanut ex poikaystävältään.
Tulihan se oleellinen kommentti sieltä lopulta.
Jos ap kertoo rikosilmoituksessaan totuuden (kuten aloituksessa), että hän oli antanut eli lahjoittanut vaatteet tyttöystävälleen, niin eihän rikosilmoitukselle ole perustetta. Omiensa kanssa tyttö sai menetellä noinkin. Ikävästi toki tehty lahjan antajaa kohden.