Rikosilmoituksen teko tuhotusta vaatteesta.

Voinko tehdä rikosilmoituksen jos ex tyttöystävä tuhoaa vaatteeni joita en saanut koskaan takaisin. Vai onko oma vika että alunperin ne hänelle annoin? Koska hän oli minulta pyytänyt muutamat hupparit ja muutaman paidan ja nyt tuhosi ne vaikka pyysin että saisin ne takaisin.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Toki voit sen tehdä, mutta teon vähäisyyden vuoksi poliisi ei ehkä ala selvittämään asiaa.

Äänestä
  • Eli en voi saada tuhotuista vaatteista minkään laista korvausta ex tyttöystävältäni vaikka haluaisin? Vaatteiden yhteis hinta kuitenkin oli yli 300€ niin vähän kirpasee lompakkoa joutua uusia taas ostamaan tämän takia.

    Äänestä

  • Vähän sinne päin. Koska tekijä on tiedossa ja asianomistajalla on vaatimuksia, niin poliisilla on esitutkintalain perusteella esitutkinta pakko. Esitutkintaa ei kuitenkaan lievässä vahingonteossa aloiteta ellei asianomistaja vaadi tekijälle rangaistusta. Kuulustelut voidaan hoitaa puhelimitse, jos asianomistaja vaatii rangaistusta ja esitutkinta tehdään. Teon vähäisyyden vuoksi Suomesta tuskin löytyy syyttäjää, joka lähtisi viemään asiaa käräjille. Asianomistajalle jää silloin oma syyteoikeus jos käräjille haluaa.
    Olen tietysti tietoinen, että poliisi priorisoi tutkittavia juttuja, mutta tuskin niitä, joissa tekijä on tiedossa ja asianomistaja esittää vaatimuksia.
    Asia muuttuu täysin, jos ex tyttöystävä kertoo, että ne olivat hänen omaisuuttaan. Hän on ne saanut ex poikaystävältään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vähän sinne päin. Koska tekijä on tiedossa ja asianomistajalla on vaatimuksia, niin poliisilla on esitutkintalain perusteella esitutkinta pakko. Esitutkintaa ei kuitenkaan lievässä vahingonteossa aloiteta ellei asianomistaja vaadi tekijälle rangaistusta. Kuulustelut voidaan hoitaa puhelimitse, jos asianomistaja vaatii rangaistusta ja esitutkinta tehdään. Teon vähäisyyden vuoksi Suomesta tuskin löytyy syyttäjää, joka lähtisi viemään asiaa käräjille. Asianomistajalle jää silloin oma syyteoikeus jos käräjille haluaa.
    Olen tietysti tietoinen, että poliisi priorisoi tutkittavia juttuja, mutta tuskin niitä, joissa tekijä on tiedossa ja asianomistaja esittää vaatimuksia.
    Asia muuttuu täysin, jos ex tyttöystävä kertoo, että ne olivat hänen omaisuuttaan. Hän on ne saanut ex poikaystävältään.

    Tulihan se oleellinen kommentti sieltä lopulta.

    Jos ap kertoo rikosilmoituksessaan totuuden (kuten aloituksessa), että hän oli antanut eli lahjoittanut vaatteet tyttöystävälleen, niin eihän rikosilmoitukselle ole perustetta. Omiensa kanssa tyttö sai menetellä noinkin. Ikävästi toki tehty lahjan antajaa kohden.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Voinko tehdä rikosilmoituksen jos ex tyttöystävä tuhoaa vaatteeni joita en saanut koskaan takaisin. Vai onko oma vika että alunperin ne hänelle annoin? Koska hän oli minulta pyytänyt muutamat hupparit ja muutaman paidan ja nyt tuhosi ne vaikka pyysin että saisin ne takaisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu