Mercruiser 1.7 TDI sisäperämoottori

Anonyymi

Moottorissa ylilämpöongelma.Lämpö nousee nopeasti hälyytykselle, ja laskee min kierroksilla n.2min.kuluttua liki normaalia.
Viimekesänä lämpöongelma myös mikäli ei ylittänyt 3000r/min.ongelmaa ei ollut.
Vene järvivedessä,jäähdytys järjestelmä huuhdeltu siihen tarkoitetulla nesteellä.
Epäilen termostaatti tai jäähdytysvesi pumpun siipipyöränvikaantuista.
Mooottorin sisäisessä jäähdytyskierrossa yksi putkiyhde korkeammalla kuin jäähdysnesteen korki.
Onko mahdollista että ko. putkessa on ilmaa joka estää tehokkaan kierron?
Jäähdytys veden taso on täyttökorkin tasossa ja paisuntasäiliöön tulee neste kuumatilassa ja poistuu kylmätilassa,

6

1063

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuo puhdistus litkut auttavat lohkossa yms kanavissa, jos haluaa puhdistaa lämmönvaihtimen, niin avaaminen ja huolellinen puhdistaminen on oikea tie ja voisi olla syy, tämä huolto laiminlyödään todella usein.

      Termostaatti maksaa n. 30€ ja helppo vaihtaa, siipipyörä tarkistetaan joka kevät ja tarvittaessa vaihdetaan. Tarkista myös linja josta raakavesi tulee jos imaissut kasvilisuutta tai muuta.

      Milloin olet vaihtanut vesi/glygoli seoksen järjestelmässä?

      • Anonyymi

        Jäi vielä uupumaan. Yleensä paisunta säiliössä on min ja max rajat ja litkun pitäisi olla säiliössä näiden rajojen välissä.

        Tarkasta myös tuo vesipumppu onko vikaa laakereissa, hihna, siipipyörä ja pumpun pesä että on kunnossa ja ei ole mitään vanhoja kumin palasia tukkeena.


      • Anonyymi

        Kiitos kommentistasi. Avaan lämmönvaihtimen päädyn siitä saanee sen puhtauden tarkistettua. Glygolit vaihdettu n. 150 ajotuntia sitten oisiko kolme vuotta aikaa. Järvivesi pumppu hankalassa paikassa ei oikein mahdu siipipyörää tarkistamaan asiantuntijat sanoo että siinä on vika. Termostaatti vika myös mahdollinen tarkistan senkin.
        No joka tapauksessa otan ilmausyhteen ensimmäisenä auki ja tarkistan kiertääkö vesi kunnolla, palaan palstalle kun tiedän mikä oli vikana.


    • Anonyymi

      Anturivikakin on mahdollinen

    • Meillä oli kerran ihmeellinen vika auton (Honda Civic) termostaatissa. Kun termarin (se vanha) keitti niin se aukeni täysin ja sulkeutui myös kuten pitää. Sitten laitoin uuden ja vanhan termarin ja keitin molemmat ja otin jäähtymään. Ja yllätys, yllätys. Termostaaien sulkeutumisajat olivat ihan erilaist. Vaihtamalla termari palautui tilanne normaaliksi.

    • Anonyymi

      Ostin korjaussarjan vesipumppuun, parituntia työtä ja homma hoidettu, ylilämpö poistui. Kannattaa olla tarkkana kun asentaa perää takaisin, painepuolenputki aika hankala kohdistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      66
      5916
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      346
      5733
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe