Moottorissa ylilämpöongelma.Lämpö nousee nopeasti hälyytykselle, ja laskee min kierroksilla n.2min.kuluttua liki normaalia.
Viimekesänä lämpöongelma myös mikäli ei ylittänyt 3000r/min.ongelmaa ei ollut.
Vene järvivedessä,jäähdytys järjestelmä huuhdeltu siihen tarkoitetulla nesteellä.
Epäilen termostaatti tai jäähdytysvesi pumpun siipipyöränvikaantuista.
Mooottorin sisäisessä jäähdytyskierrossa yksi putkiyhde korkeammalla kuin jäähdysnesteen korki.
Onko mahdollista että ko. putkessa on ilmaa joka estää tehokkaan kierron?
Jäähdytys veden taso on täyttökorkin tasossa ja paisuntasäiliöön tulee neste kuumatilassa ja poistuu kylmätilassa,
Mercruiser 1.7 TDI sisäperämoottori
6
925
Vastaukset
- Anonyymi
Nuo puhdistus litkut auttavat lohkossa yms kanavissa, jos haluaa puhdistaa lämmönvaihtimen, niin avaaminen ja huolellinen puhdistaminen on oikea tie ja voisi olla syy, tämä huolto laiminlyödään todella usein.
Termostaatti maksaa n. 30€ ja helppo vaihtaa, siipipyörä tarkistetaan joka kevät ja tarvittaessa vaihdetaan. Tarkista myös linja josta raakavesi tulee jos imaissut kasvilisuutta tai muuta.
Milloin olet vaihtanut vesi/glygoli seoksen järjestelmässä?- Anonyymi
Jäi vielä uupumaan. Yleensä paisunta säiliössä on min ja max rajat ja litkun pitäisi olla säiliössä näiden rajojen välissä.
Tarkasta myös tuo vesipumppu onko vikaa laakereissa, hihna, siipipyörä ja pumpun pesä että on kunnossa ja ei ole mitään vanhoja kumin palasia tukkeena. - Anonyymi
Kiitos kommentistasi. Avaan lämmönvaihtimen päädyn siitä saanee sen puhtauden tarkistettua. Glygolit vaihdettu n. 150 ajotuntia sitten oisiko kolme vuotta aikaa. Järvivesi pumppu hankalassa paikassa ei oikein mahdu siipipyörää tarkistamaan asiantuntijat sanoo että siinä on vika. Termostaatti vika myös mahdollinen tarkistan senkin.
No joka tapauksessa otan ilmausyhteen ensimmäisenä auki ja tarkistan kiertääkö vesi kunnolla, palaan palstalle kun tiedän mikä oli vikana.
- Anonyymi
Anturivikakin on mahdollinen
Meillä oli kerran ihmeellinen vika auton (Honda Civic) termostaatissa. Kun termarin (se vanha) keitti niin se aukeni täysin ja sulkeutui myös kuten pitää. Sitten laitoin uuden ja vanhan termarin ja keitin molemmat ja otin jäähtymään. Ja yllätys, yllätys. Termostaaien sulkeutumisajat olivat ihan erilaist. Vaihtamalla termari palautui tilanne normaaliksi.
- Anonyymi
Ostin korjaussarjan vesipumppuun, parituntia työtä ja homma hoidettu, ylilämpö poistui. Kannattaa olla tarkkana kun asentaa perää takaisin, painepuolenputki aika hankala kohdistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle593511Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472846Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482673Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572341Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572083- 1601800
- 761505
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231348Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381313- 241224