anteeks menkat alko

en oo ihan oma itteni niiden alkaessa tai ennen. Joku epätoivo päällä.
25<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Mee jo kysymään miksi tuo on mahdollista.

Äänestä

Mä voisin vähän hieroa sua ja hellästi pusutella. Sitten "vähän" nuolla...❤

Äänestä

Mä taas oon nyt raskaana. Minulla siis on hormonaalinen tunneherkkyys 9 kk

Olisit miettinyt sitä ennen kuin panit paljaalla vitun seksihullu

Äänestä
  • Naisen seksuaalisen himokkuuden vaihtelu liittyy kuukautiskierron hormoni tasojen vaihteluun eri vaiheessa kiertoa

    ” Vaikutuksen voit huomata silloin, kun estrogeenitaso on kuukautisten jälkeen, munasolun valmistumisen ja ovulaation aikoihin, korkeimmillaan.

    ”Monille tämä on se aika kierrosta, jolloin fiilis on hyvä ja olo on kaikkivoipainen”, sanoo Mari Päiväniemi.

    Jos toisaalta huomaat olevasi erityisen himokas aina kierron keskivaiheilla, ovulaation alla, et ole yksin. Aihetta on tutkittu paljon, ja se nousee usein esiin myös Mari Päiväniemen vastaanotolla. Korkealla estrogeenipitoisuudella voi olla tekemistä himokkuudenkin kanssa.”

    https://www.aava.fi/artikkeli/tunnetko-kuukautiskiertosi-nain-hormonit-voivat-vaikuttaa-arkeesi

    Äänestä

Raskausajan voimakkaat tunnetilojen ja mielialojen vaihtelut ovat raskausajan hormonaalisista muutoksista johtuvia.

Niiden perimmäisenä tarkoituksena on tehdä tuleva äiti riittävän herkistyneeksi vastaanottamaan vastasyntyneen sanatonta viestintää. Samaan aikaan, kun odottava äiti keskittyy raskauteensa ja sen aiheuttamiin muutoksin kehossaan ja mielessään, käy puoliso läpi omia tunteitaan.

Puoliso saattaa olla hyvinkin ihmeissään lasta odottavan kumppaninsa muuttuneen hormonitoiminnan aikaansaamista seurauksista, kuten vaikkapa itkuherkkyydestä.

Äänestä

Herkkä aihe muilleki? harvoin noin nopsaan tulee kommenttia :D

Äänestä
  • Riston ongelma saada lapsi suhteeseen eli sen ikäinen jolla menkkoja ei ole ärsyttää

    Hänestä naisen kuukautisista ei saa puhua koska ne on epänormaalit

    Se on outoa

    Ärsyttävää

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Riston ongelma saada lapsi suhteeseen eli sen ikäinen jolla menkkoja ei ole ärsyttää

    Hänestä naisen kuukautisista ei saa puhua koska ne on epänormaalit

    Se on outoa

    Ärsyttävää

    Jumala on ne naiselle tehnyt niissä ei ole mitään epänormaalia.

    Äänestä

On jollain miehellä taas köykäiset käsitykset kuukautisista. Jos meen ja tapan, niin selviänkö sakoilla kun oli kerran raskauttava tilanne päällä? Tämä provo luo suorastaan uusia ulottuvuuksia.

Äänestä
  • Sori vaan viisastelija, mutta nainen oo ja tuo on totuus

    Äänestä

  • Ei kun risto ei kestä naisia joilla kuukautiset ja sen
    Tuomat mielialan muutokset

    Hän siis ei kestä naiseutta eli

    Menkkoja
    Hormonia sisältäviä ehkäisyvalmisteita
    Seksiä
    Raskauksia
    Vaihdevuosia

    Näihin kaikkiin kuuluu samoja asioita kuin menkkoihi

    Mutta ristosta se on ”kuvottavaaaa”

    Joka on outoa ja ärsyttää mua!

    Siis kuka haluaa parisuhteen lapseen ?

    Äänestä

ai oot lesbo joka alkaa haaveilla miehistä menkkojen tullessa ;D

Äänestä
  • Joku sellainen täällä kuvottelee normaalille naiseuteen kuuluvalle asialle jonka mielestä nainen ei saa omata kuukautisia koska se on kuvottavaa

    Lisäksi on todella kuvottavaaaaa jos nainen syö pillereitä joissa estrogeeni ja keltarauhashormonia joka vaikuttaa naisen tunneherkkyyteen.

    Lisäksi raskauden aikana hormoni tasot muuttuu radikaalisti ja naisen mielialat heittelee ja sekin on kuvottavaaaaaaaaaaa

    Ja viimeisenä vaihdevuodet. Nainen on silloin usein kiukkunen, ja mielialat heittelee. Hormonitoiminnassa tapahtuu silloin isoja vanhuuteen liittyviä muutoksia ja sekin on kuvottavaa

    Eli nainen on naisena kuvottava

    Hänen pitäisi olla mies tai lapsi

    Äänestä

  • Haaveillut yhestä miehestä. En monikossa enkä lesbo.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Haaveillut yhestä miehestä. En monikossa enkä lesbo.

    Mä epäilen et Risto on homo ja siksi nauseus on kokonaisvaltaisesti hänestä kuvottavaa.

    Hän haluaa parisuhteen mieheen. Haluaa elää miehen kanssa, haluaa keskustella lyhyitä lauseita, lukea yhden sanan viestejä, haluaa miehen joka ei vuoda verta joka kuukausi, ei tule raskaaksi ja jolla on vain yksi reikä. Anaali

    Äänestä

Kiinnostaa varmasti koko Suomen kansaa.
Kiva kun jaoit.

Äänestä
  • Täällä mitään koko suomen kansaa oo. Ääliöt. Muutama hullu parkissa.

    Äänestä

  • Onko ihmiset niin idateita, että ne kuvittelee jonkun naisen kirjoittavan tällaista?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko ihmiset niin idateita, että ne kuvittelee jonkun naisen kirjoittavan tällaista?

    Naiset puhuu menkoista usein mutta naisen ja miehen keskustelu eroaa siinä että mies esittää menkat ronskin ilkeällä ja ivaavalla tavalla

    Nainen luonnollisena osana elämäänsä

    Sinut naiseuden kanssa olevat juttelee asiasta avoimesti


    Mutta sitten on niitä 12 v tyttöjä joita hävettää

    Tai

    Noin 18-23 v poikia jotka ei oo vielä oikein murrosiän naureskelu ja häpeilyvaiheesta päässy

    Kypsä mies joutuu auttaan vaimoaan synnytyksen alussa ja myöhemmin puhuun lapsensa kanssa kuukautisista ja ostaan siteitä

    Pikkupojat höröttää koska he on vielä liian pieniä pitääkseen asiaa luonnollisena

    Äänestä

Joo no nyt ymmärrän.

Äänestä
  • Olethan kypsempi kuin kuvotteleva Risto?

    En suostu seurusteleen yhdenkään lapsekkaan miehen kanssa

    En panis miestä jonka mielestä kaikki mitä nainen on on kuvottavaa.

    Enkä varmasti asuisi sellasen kanssa ja kaikkein viimeiseksi tekisin lapsia sen kanssa

    Sehän opettaa tyttölapsen häpeään kaikkea mikä on naisille ja tytöille ominaista mutta jota miehillä ei ole!!


    Syömishäiriö tai paha identiteetti ja minökuvan häiriö tollasen ihmisen tyttölapsesta tulis

    Eiii..


    Joku aikuisempi miestä mulle kiitos

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olethan kypsempi kuin kuvotteleva Risto?

    En suostu seurusteleen yhdenkään lapsekkaan miehen kanssa

    En panis miestä jonka mielestä kaikki mitä nainen on on kuvottavaa.

    Enkä varmasti asuisi sellasen kanssa ja kaikkein viimeiseksi tekisin lapsia sen kanssa

    Sehän opettaa tyttölapsen häpeään kaikkea mikä on naisille ja tytöille ominaista mutta jota miehillä ei ole!!


    Syömishäiriö tai paha identiteetti ja minökuvan häiriö tollasen ihmisen tyttölapsesta tulis

    Eiii..


    Joku aikuisempi miestä mulle kiitos

    Joo, en ole Risto.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joo, en ole Risto.

    Luojan kiitos!

    Kai sulla on ikää enemmän kuin 18 ja osaat muutakin kuin höröttää naisen ja miehen kehollisille ja toiminnallisille eroavaisuuksille?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Luojan kiitos!

    Kai sulla on ikää enemmän kuin 18 ja osaat muutakin kuin höröttää naisen ja miehen kehollisille ja toiminnallisille eroavaisuuksille?

    On mulla ikää jo vähän enemmän. Eipä oo tullu edes mieleen moinen asia. Arvostan naisia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

en oo ihan oma itteni niiden alkaessa tai ennen. Joku epätoivo päällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu