tyttö ja poikakani!?

Mulla on pikku risteytyskanipoika ja olen suunnitellut että ottaisin sille tyttökaverin. Miten hyvin ne tulevat toimeen? en haluaisi leikkauttaa poikaa, sillä tahtoisin teettää niillä myös poikasia. Menevätkö ne hyvin kaupaksi? Tietty hommaisin myös toisen häkin (emohan tarvitsee myös omaa rauhaa, jos sillä on poikasia), mutta voisiko niitä pitää myös samassa häkissä&yhtä aikaa vapaana? vai onko se sitten koko ajan sitä pikkupupujen tekoa... Kuinka usein maks. saa teettää vuodessa tyttökanilla poikasia?
5223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kaupaksi menosta en osaa sanoa mitään, mutta ainakin itsellä on leijonanharjatyttö ja perle egern poika (leikattu) ja parivaljakko asuu vapaana. Tulevat erittäin hyvin toimeen(tulivat jo leikkaamattomina, mutta "bubutus" oli armotonta) ja sanotaanko että jos toinen ei olisi leikattu, niin vapaana et leikkaamattomia pupujasi voi pitää jos et halua että katras on koko ajan tulossa....kannattaa harkita tarkkaan otatko tytön kaveriksi!!! Aurinkoista kevättä!

Äänestä

moikkelis

Äänestä

Ne tulevat hyvin toimeen, mutta jatkuva poikasten saanti on naaraalle fyysisesti ja henkisesti liian raskasta. Muistaakseni olen kuullut että n. kolme poikuetta per vuosi on yläraja.

Riippu asuinpaikastasi miten ne menisivät kaupaksi, mutta koska poikaset olisivat sekarotuisia, niistä ei voisi veloittaa kyllä juuri mitään ja sitten niitä menisi vaikka minkälaisiin koteihin ja sitten niitä hylätään jne. Eli jos suunnittelet teettäväsi tuota tahtia poikasia, sinun on mahdotonta alkaa valkkaamaan parhaat kodit sillä muuten et saa kanejasi pois, ja poikaset voivat mennä esim. suurperheeseen pikkulasten riepoteltavaksi, kaninlihaksi tai kaninlihakasvatukseen, kesäkaniksi eli syksyllä metsään tai paistiksi, koirien "leikkikaveriksi..." Haluatko todella tuollaisen kohtalon kaneille??? Kaneja hylätään muutenkin aivan liikaa, enkä pidä siitä yhtään että sekarotuisia kaneja joku haluaa tarkoituksella teetättää lisää hylättäväksi!!!
Kyllä varmasti osa poikasistasi pääsisi hyväänkin kotiin, mutta ei varmasti läheskään kaikki.

Jos päätät silti alkaa suoltamaan kaneja, älä IKINÄ mene sanomaan itseäsi kanien ystäväksi!!!

Äänestä

Kyllähän ne varmasti toimeen tulisivat, mutta lisääntyisivät varmasti koko ajan. Miten olisi jos antaisit niiden tehdä vaikka yhden poikueen ja leikkauttaisit pojan sen jälkeen, risteytyskaninpoikasista on VAIKEA päästä eroon! Ja muutenkin leikattu poikapupu on ihana kaiken sen merkkailun ja hajun jälkeen...

Äänestä

Niin, tää mun risteytyskani on puoliks hermeliini ja sen se on näköinenkin, eli siinä toisessakin puolessa on pakko olla pikkukania. Se painaa tasan kilon. Itse oon kyllä kuullu et ton kokoset puput menee hyvin kaupaks ja et eläinkaupatki ottas mielellää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ritva kirjoitti:

Mulla on pikku risteytyskanipoika ja olen suunnitellut että ottaisin sille tyttökaverin. Miten hyvin ne tulevat toimeen? en haluaisi leikkauttaa poikaa, sillä tahtoisin teettää niillä myös poikasia. Menevätkö ne hyvin kaupaksi? Tietty hommaisin myös toisen häkin (emohan tarvitsee myös omaa rauhaa, jos sillä on poikasia), mutta voisiko niitä pitää myös samassa häkissä&yhtä aikaa vapaana? vai onko se sitten koko ajan sitä pikkupupujen tekoa... Kuinka usein maks. saa teettää vuodessa tyttökanilla poikasia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu