Abortista kansanäänestys ja sitten...??

Olen aikaisemminkin tämän todennut ja totean taas kerran: minusta olisi erittäin mielenkiintoista, jos Suomessa järjestettäisiin abortista kansanäänestys. Sittenpähän tulisi sekin asia selväksi. En oikeastaan hetkeäkään epäile äänestyksen tulosta ja sen jälkeen tämäkin keskustelu voisi tervehtyä, kun ainakaan kaikkien ei ehkä tarvitsisi samoja asioita loputtomasti jauhaa.

Minusta äänestys ja sen ympärille mahdolliseti syntyvä sirkus olisivat mielenkiintoisia nähdä. Hyvin selväksi tulisivat ainakin rintamalinjat asiassa: voisi olla joillekin keskustelijoille avartavaa nähdä, mitkä tilaisuudet ja kenen toimesta mitenkin väkeä vetäisivät ja mitkä olisivat kunkin argumentit.

Siksi minä toivonkin, että te KAIKKI lukuisat ja valtaisat aborttia vastustavat ihmisjoukot aktivoidutte, kun olot tästä vakiintuvat aikanaan - juuri nythän aborttiasia EI liene ihan ykkösenä ihmisten mielessä. Toivon, että te alatte todella painostaa eduskuntaamme ottamaan aborttiasian käsittelyyn! Teissä on voimaa, sillä teitähän täytyy olla useampi miljoona!

Ihan jokainen, joka ei ole aborttia teetättänyt itselleen, on varmuudella aborttien vastustaja, joten peli on jo etukäteen selvä: ensiksi kansanäänestys ja sitten maahan uudet, Lääkäriliiton, YK:n, biologien ja kaikkien muidenkin asiantuntijoiden toivomat aborttilait! Rajat kiinni - kunhan ne nyt vain on Koronan jälkeen saatu avattua! Tiukkaakin tiukempi kontrolli terveyskeskuksiin ja kouluihinkin ilmeisesti OIKEAA sukupuoliasioiden opetusta ilmeisen väärien oppien tilalle! Tytöille esim. oppiaine nimeltään vaikkapa "äityisoppi", jotta vahingossa vain eivät feminatsit pääse ujuttamaan ajatuksiaan teinien päähän!

Luonnollisesti on myös kiellettävä kaikkki aborttimyönteiseksi tulkittava informaatio, eli sekä WHO:n että Amnestyn sivustot on asetettava tiukkaan ennakkosensuuriin. Väärä oppi nopeasti pois! Jos joku esimerkiksi raiskataan, hänen on syytä olla TIUKASSA ohjauksessa ennen lopullista päätöstä riittävän kauan - esim. noin 9 kuukautta - jotta ei tule tehtyä hätiköityä päätöstä.

Tätä odottelemme siis! Ihan varmasti sitten YK asettaa Suomen mallimaaksi! Mehän yhdistämme ennakkoluulottomasti liberaalin demokratian ja "oikeat aborttilait"! Hups huijakkaa - ei ongelmia!

2

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1084
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      531
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe