Abortista kansanäänestys ja sitten...??

Olen aikaisemminkin tämän todennut ja totean taas kerran: minusta olisi erittäin mielenkiintoista, jos Suomessa järjestettäisiin abortista kansanäänestys. Sittenpähän tulisi sekin asia selväksi. En oikeastaan hetkeäkään epäile äänestyksen tulosta ja sen jälkeen tämäkin keskustelu voisi tervehtyä, kun ainakaan kaikkien ei ehkä tarvitsisi samoja asioita loputtomasti jauhaa.

Minusta äänestys ja sen ympärille mahdolliseti syntyvä sirkus olisivat mielenkiintoisia nähdä. Hyvin selväksi tulisivat ainakin rintamalinjat asiassa: voisi olla joillekin keskustelijoille avartavaa nähdä, mitkä tilaisuudet ja kenen toimesta mitenkin väkeä vetäisivät ja mitkä olisivat kunkin argumentit.

Siksi minä toivonkin, että te KAIKKI lukuisat ja valtaisat aborttia vastustavat ihmisjoukot aktivoidutte, kun olot tästä vakiintuvat aikanaan - juuri nythän aborttiasia EI liene ihan ykkösenä ihmisten mielessä. Toivon, että te alatte todella painostaa eduskuntaamme ottamaan aborttiasian käsittelyyn! Teissä on voimaa, sillä teitähän täytyy olla useampi miljoona!

Ihan jokainen, joka ei ole aborttia teetättänyt itselleen, on varmuudella aborttien vastustaja, joten peli on jo etukäteen selvä: ensiksi kansanäänestys ja sitten maahan uudet, Lääkäriliiton, YK:n, biologien ja kaikkien muidenkin asiantuntijoiden toivomat aborttilait! Rajat kiinni - kunhan ne nyt vain on Koronan jälkeen saatu avattua! Tiukkaakin tiukempi kontrolli terveyskeskuksiin ja kouluihinkin ilmeisesti OIKEAA sukupuoliasioiden opetusta ilmeisen väärien oppien tilalle! Tytöille esim. oppiaine nimeltään vaikkapa "äityisoppi", jotta vahingossa vain eivät feminatsit pääse ujuttamaan ajatuksiaan teinien päähän!

Luonnollisesti on myös kiellettävä kaikkki aborttimyönteiseksi tulkittava informaatio, eli sekä WHO:n että Amnestyn sivustot on asetettava tiukkaan ennakkosensuuriin. Väärä oppi nopeasti pois! Jos joku esimerkiksi raiskataan, hänen on syytä olla TIUKASSA ohjauksessa ennen lopullista päätöstä riittävän kauan - esim. noin 9 kuukautta - jotta ei tule tehtyä hätiköityä päätöstä.

Tätä odottelemme siis! Ihan varmasti sitten YK asettaa Suomen mallimaaksi! Mehän yhdistämme ennakkoluulottomasti liberaalin demokratian ja "oikeat aborttilait"! Hups huijakkaa - ei ongelmia!

2

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      221
      17122
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4756
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3947
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 256
      1400
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe