Olen aikaisemminkin tämän todennut ja totean taas kerran: minusta olisi erittäin mielenkiintoista, jos Suomessa järjestettäisiin abortista kansanäänestys. Sittenpähän tulisi sekin asia selväksi. En oikeastaan hetkeäkään epäile äänestyksen tulosta ja sen jälkeen tämäkin keskustelu voisi tervehtyä, kun ainakaan kaikkien ei ehkä tarvitsisi samoja asioita loputtomasti jauhaa.
Minusta äänestys ja sen ympärille mahdolliseti syntyvä sirkus olisivat mielenkiintoisia nähdä. Hyvin selväksi tulisivat ainakin rintamalinjat asiassa: voisi olla joillekin keskustelijoille avartavaa nähdä, mitkä tilaisuudet ja kenen toimesta mitenkin väkeä vetäisivät ja mitkä olisivat kunkin argumentit.
Siksi minä toivonkin, että te KAIKKI lukuisat ja valtaisat aborttia vastustavat ihmisjoukot aktivoidutte, kun olot tästä vakiintuvat aikanaan - juuri nythän aborttiasia EI liene ihan ykkösenä ihmisten mielessä. Toivon, että te alatte todella painostaa eduskuntaamme ottamaan aborttiasian käsittelyyn! Teissä on voimaa, sillä teitähän täytyy olla useampi miljoona!
Ihan jokainen, joka ei ole aborttia teetättänyt itselleen, on varmuudella aborttien vastustaja, joten peli on jo etukäteen selvä: ensiksi kansanäänestys ja sitten maahan uudet, Lääkäriliiton, YK:n, biologien ja kaikkien muidenkin asiantuntijoiden toivomat aborttilait! Rajat kiinni - kunhan ne nyt vain on Koronan jälkeen saatu avattua! Tiukkaakin tiukempi kontrolli terveyskeskuksiin ja kouluihinkin ilmeisesti OIKEAA sukupuoliasioiden opetusta ilmeisen väärien oppien tilalle! Tytöille esim. oppiaine nimeltään vaikkapa "äityisoppi", jotta vahingossa vain eivät feminatsit pääse ujuttamaan ajatuksiaan teinien päähän!
Luonnollisesti on myös kiellettävä kaikkki aborttimyönteiseksi tulkittava informaatio, eli sekä WHO:n että Amnestyn sivustot on asetettava tiukkaan ennakkosensuuriin. Väärä oppi nopeasti pois! Jos joku esimerkiksi raiskataan, hänen on syytä olla TIUKASSA ohjauksessa ennen lopullista päätöstä riittävän kauan - esim. noin 9 kuukautta - jotta ei tule tehtyä hätiköityä päätöstä.
Tätä odottelemme siis! Ihan varmasti sitten YK asettaa Suomen mallimaaksi! Mehän yhdistämme ennakkoluulottomasti liberaalin demokratian ja "oikeat aborttilait"! Hups huijakkaa - ei ongelmia!
Abortista kansanäänestys ja sitten...??
2
142
Vastaukset
- Anonyymi
Voi kun sitte tulis vaan syytöksiä että Suomen kansa on aivopesty kun tulos ei miellytä. 😏 Kun kerran eduskuntakin. 😄
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1981519
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140944Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58931- 85902
- 53816
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10720Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t262719Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74646