Tietääkö joku jonkin keinon miten saa vaihdettua suuttimen Derbistä kun sijaitsee niin pahassa paikkaa ettei siihen pääse millään käsiksi?
Miten Derbistä vaihdetaan suutin?
drd
71388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vie lähimmälle derbi huoltajalle. Suuttimen vaihto ei paljon maksa. Derbis on huono ku ei oo bensahanaa niin sieltä lorisee bensat ulos ku vaihtaa suutinta,ellei sitte paina bensaletkua lyttyyn
Juu se on paras tapa toisaalta, kun se on hankala.
Paljonkohan se muuten maksaa?
Siinä on vaan toi kuljetus huono puoli ja että saattaa viedä aikaa.
Ei tahdo oikeen ammattimiehiä löytyä kun Bikepointkin on niin huono.
ota kaasari imukaulasta irti ja vedät rauhallisesti kaasarin ulos putken puolelta ja sit aukaset kaks ruuvia pohjasta ni suutin on siinä ja bensaa ei lorise ku on virrat pois päältä
ei mee vittu hyvin jos suutin pitää mennä vaihattaa ammatti miehellä otahan se kaasuluistin irti ja sitte nostat kaasaria sen verran että saat ne kohokammion ruuvit auki ja pyörität irti sen isommain eli pääsuuttimen siittä ja vaihat isomman ei siihe mitää armeijaa tarvita
xD
Heippa. Ei se niin vaan onnistu. Täytyy ottaa luisti ja kaasuvaijeri irti, mutta sitä ennen pitää ottaa bensaletku, tuorevoitéluletku, kaasarinkylkeen menevä piuha irti. Ja sitten vasta tankki irti ja tuorevoitelusäiliö irti letkuineen joka on liian lyhyt ja katkeaa helposti jos nostaa säiliötä. Erittäin hankala laittaa paikalleen ahtaiden/olemattomien tilojen vuoksi. Näiden jälkeen vasta saa kaasarin irti imupuolen putkista, ja otettua käteensä jotta saa kaasarin pohjassa olevan uimurikammion pohjan ruuvit irti ja pois josta näkee suutttimen. Ei sovi aloittelijalla.
Mopon suunnittelija "ammuttava" aamun koitteessa kun ei ole ajatellut ollenkaan huolto/viritys touhuja. Kaikki on vaan niin ahtaasti tehty.