Miten auttaa

Anonyymi

Ei oikein meinaa löytyä kanavaa, miten voisi auttaa Raumalla vähävaraisia. Diakonialaitos oli yksi, muita en löytänyt. Onko niin, että apu ja avuntarvitsijat ei kohtaa? Olisi hyvä, jos ns. avun välittäjä ei veisi puolia rahasta ´´toimistokuluihin´´

9

151

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Seurakunnan diakoniatoiminta on turvallinen kanava. Kysy toimistosta toimintaohjeet. Itse olen ollut pari vuotta säännöllinen diakoniatoiminnan tukija. Hiljattain pyysin selvityksen, mihin avustukseni on käytetty ja myös sain. Ei tietenkään kerrottu nimeltä avustuksien kohteita, mutta luotettavasti kuitenkin. Jäi tosi hyvä mieli siitä, että olen voinut auttaa niitä, joilla ei juuri mitään ole.

    • Anonyymi

      OK. kyselen. Ei kai se ole rahamäärästä kiinni. Itsekin eläkkeellä, mutta tulo on kuitenkin melko varmaa. Monet menettävät näinä aikoina työnsä ja toimeentulonsa.

      • Anonyymi

        Saat toimistosta Rauman seurakunnan tilinumeron ja viestikenttään tulee kirjoittaa "Diakoniarahasto"
        Sama tilanne meillakin, eläkkeellä olemme ja minun tilanteeni vuoksi karanteenissa.
        Kesän odotukset


    • Anonyymi

      Diakonitoimisto on turha paikka. Sieltä ei mitään apua saa, ne tutkii sun elämäs perin pohjin ja sitten kun näkevät tiliotteesta että olet saanut 50 euroa toimeentulotukea niin sanovat ettet tarvitse apua. Työ meni itseltä eipä haittaa, elän alle 200 eurolla kuukaudessa.

      • Anonyymi

        Ja porvari ämmät on hakenut avustuksia, säkkikaupalla? Omituinen kirkko laitos?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja porvari ämmät on hakenut avustuksia, säkkikaupalla? Omituinen kirkko laitos?

        Onko sinulla jotain näyttöä, että avustusten jakamisessa olisi tapahtunut väärinkäytöksiä ?
        Ei ole, sillä diakonialaitos ei jaa mitään säkeissä/kasseissa.


    • Anonyymi

      Mietin samaa silllä jouluna on eri keräystapoja vähävaraisille niin nyt tässä tilanteessa olisi varmaan myös lahjoittajia ,
      Netissä toimiva avunanto olisi kätevä tapa Jouluapua tyylisesti että saisi kartalta valita avun kohteen ja lähettää viestin osallistumisesta ja avunsaaja ottaisi yhteyttä joko puhelimella tai sähköpostin avulla. Auttaja voisi tiedustella mistä on eniten puutetta esim ruoasta, pesuaineista jne. Apu toimitetaan itse perille avunsaajan toiveiden mukaisesti joko sopimalla tapaaminen , posti tai muu vastaava kuljetus. Välikädet ei vetäisi välistä ja avunsaaja saisi kaiken hänelle tarkoitetun avun.

    • Anonyymi

      Mulle saa lahjoittaa olen köyhä ja yksinäinen.

    • Anonyymi

      Se nimenomaan olisi hyvä, jos olisi ihan konkretia siitä, mihin avustus menee. Ei ole kyllä mitään sapluunaa miten tällainen saataisiin aikaiseksi. Vaikeaa on auttaminen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1250
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1178
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1132
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1000
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      100
      995
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      815
    7. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      47
      804
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      761
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      696
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      669
    Aihe