Ostin cetek-merkkisen akkulaturin. Kiinnostaisi tietää kuinka paljon se kuluttaa sähköä eli näkyykö se lisäyksenä sähkölaskussa?
Tarkoitus on pitää laturi jatkuvasti päällä kun auto seisoo tallissa ja itse olen työmatkoilla joskus kuukausia yhtäsoittoa. (merimies).
Akkulaturin sähkönkulutus
13
7824
Vastaukset
- Anonyymi
Jos akku on entuudestaan täydessä latingissa niin laturiin käyttö ei paljoo aiheuta edes viisarin värähdystäkään kuukaudessa. Tämä noin niinku maallikon arviona. Asiantuntijat korjatkoon jos olen väärässä.
- Anonyymi
Eikös tuohon ongelmaan ole helpoin tapa laittaa pistorasiaan"munakello" ohjaamaan laturia, esim. 5h/vrk, miksi se pitää paahtaa koko ajan?
- Anonyymi
Ei kovin hyvä idea akun kannalta.
- Anonyymi
Täyden akun lataaminen aiheuttaa oksidoitumista akun navoille ja siitä sen virran antokyky heikkenee. Akku voi siis olla täynnä eikä jaksa pyörittää starttia. Talvella lyhyttä matkaa ajettaessa tuo tosin voi olla hyvä idea ladata akku täyteen välillä, mutta turha lataus on vahingollista.
Kannattaa myös muistaa, että kylmä akku ei anna virtaa niin hyvin, joten kannattaa kytkeä lohkolämppäriin tuo lataus, jolloin latausvirta lämmittää aina akkua ennen starttausta. Tällöin latausaika jää aika alhaiseksi ja ei kuluta akkua niinkään.
Erikseen on sitten ylläpitolaturit, joissa jännite on hiukan matalampi ja se lataakin vain kun akun jännite putoaa itsepurkautumisen takia, eli jossakin 12,1V tasolla alkaa lataus - ehkä?- Anonyymi
Niin jäi sanomatta, että ylläpitolataus on parempi kuin akun syväpurkaus, eli kannattaa laittaa akku ylläpitolataukseen, jos se on käyttämättä pitkään!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin jäi sanomatta, että ylläpitolataus on parempi kuin akun syväpurkaus, eli kannattaa laittaa akku ylläpitolataukseen, jos se on käyttämättä pitkään!
Cetekissä tietääkseni on ylläpitotoiminto. Aloittaja kuitenkin kysyi sähkön kulutusta eli varmaankin haluaisi tietää paljonko se maksaa esim päivässä tai kuukaudessa.
- Anonyymi
C-tek on nimenomaan ylläpitolaturi ja paras mahdollinen sellainen, myös kallein. Se voi olla jatkuvasti kytkettynä eikä varmasti vie virtaa niin että sitä kukaan mistään pystyisi huomaamaan ilman laboratorion mittavälineitä.
C-tek myös osaa itse jatkaa lataamista sähkökatkon jälkeen toisin kun monet halpiskopiot, joten munakellon voi väliin laittaa mutta munakello itse varmaan syö enemmän sähköä kun laturi valmiustila.
Lopputulemana kuitenkin pitäisi olla varmaan 1000kpl ctekiä ja toiset 1000kpl munakelloa että sähkökulutusta pystyisi edes kilowattituntimittarista arvailemaan.
Meikä-- Anonyymi
Eipä tuo C-tek ole paras eikä kallein. Ylläpito niissä on, joten sopii jatkuvaan lataukseen. Pitää siis akun jossain 13,5 V paikkeilla.
Ajastin on erinomaisen huono idea. C-tek nollautuu aina kun virta katkeaa ja aloittaa uuden syklin. Keittää siis täyttä akkua 14,5 V:llä muutaman tunnin aina kun virta tulee päälle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä tuo C-tek ole paras eikä kallein. Ylläpito niissä on, joten sopii jatkuvaan lataukseen. Pitää siis akun jossain 13,5 V paikkeilla.
Ajastin on erinomaisen huono idea. C-tek nollautuu aina kun virta katkeaa ja aloittaa uuden syklin. Keittää siis täyttä akkua 14,5 V:llä muutaman tunnin aina kun virta tulee päälle.No siis "paras" akkulaturi ei ole kovinkaan tekninen kapistus, joten kaikki on "parhaita" kunhan ei ole reguloimattomia muuntajia, joita minun nuoruudessani oli. Että voidaan määritellä "paras" niin pitää tietää mitä ominaisuuksia laturilta käyttäjä haluaa.
En nyt näkisi kyllä ajastimesta mitään haittaa, ajoneuvokäytössä akkua pidetään aina tuossa jännitteessä jatkuvasti kun moottori on päällä vaikka akku latautuu startin jälkeen hetkessä täyteen ja tyypillinen käyttöikä akulla on 5-12 vuotta.. Auto voi "keittää" akkua vaikka koko päivän tai viikon, mutta laturissa se ei kestä paria tuntia? Eikö normaalilataus ole 14.4V?
Ennemmin akut hajosivat käyttämättöminä säilytyksessä ylläpitovarattuina. Kun akun otti käyttöön, se toimi pari kertaa hyvin ja sitten virranantokyky meni laakista aivan nollaan, pelkällä yleismittarin vastuksella jaksoi kuitenkin jännitteet nostaa normaalille tasolle. Tuota varten cetek kait nykyisin laittaa jotain pulssijaksoja menemään aina välillä akkuun, ja sitten saa hyvällä syyllä myydä litiumille eri laturia
Meikä-
- Anonyymi
Munakello kuluttaa enemmän sähköä kuin siihen liitetty Cetek.
Akku latautuu täyteen muutamassa tunnissa ja sen jälkeinen ylläpito
ei käytännössä kuluta mitään verrattuna johonkin munakelloon jonka energia kuluu vähintään kellokoneiston käyntiin. - Anonyymi
Minun autossa on seisottamista varten sulake. Sulakkeen kun irroittaa niin virrantarve vähenee huomattavasti. Kaikki turhat vehkeet kytkeytyvät pois eikä auto käynnisty. Pari kuukautta voi huoletta pitää ilman latausta.
Kannatta tutki huoltokirjaa.- Anonyymi
Minun autossa on virtalukko, sen kun kääntää nollille, virrankukutuskin menee nollille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minun autossa on virtalukko, sen kun kääntää nollille, virrankukutuskin menee nollille.
Autosi viime vuostuhannelta? -nykyautoissa ei mene.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753587
- 622694
- 812617
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582408Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912337Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2482112- 431912
- 441759
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151471EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491408