Kyseessä on testamentti, jossa on tunnetusti tarkat muotovaatimukset tietyiltä osiltaan. Omainen on hoitokodissa, jossa on kohonnut riski koronavirukselle, eikä vieraita sallita lainkaan.
Mistä omainen saa esteettömät todistajat paikalle yhtä aikaa, kun kukaan ei pääse taloon edes sisälle, eivätkä hoitajat saa työnsä puolesta ja luonteen vuoksi allekirjoittaa ja todistaa?
Kiitos lakiin perustuvista neuvoista.
Nim. Force majeure evp.
Mistä omainen saa esteettömät todistajat paikalle yhtä aikaa, kun kukaan ei pääse taloon edes sisälle, eivätkä hoitajat saa työnsä puolesta ja luonteen vuoksi allekirjoittaa ja todistaa?
Kiitos lakiin perustuvista neuvoista.
Nim. Force majeure evp.
Vastaukset 8
Vanhimmat
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006490654.htmloiko potilas tulla pihalle allekirjoittamaan testamentin, todistajat seuraavat turvaetäisyyden päästä?
Ei voi, valitettavasti. Kiitos kuitenkin.
Sen voi tehdä suullisestikin. Siitä vaan mielikuvistusta peliin miten sen ilmoittaa kahdelle todistajalle.
Meneekö silloin laillisesti?
Menee. Todistajat voivat tehdä siitä vaikka asiakirjan, jonka allekirjoittavat.
PK 10:3 §
Suurkiitos! Hyvä vinkki. Voi siis tehdä testamentin myös ilman todistajia, mutta esteen poistuttua on toimittava jälleen kohdan §1 mukaan todistajein läsnäollessa.
Juuri noin, pykälässä sanotaan, että kahden todistajan on oltava yhtä aikaa läsnä, mutta ei sitä, että missä. Ilman todistajia testamentin voi tehdä myös yksinkin kunhan testamentin tekee omakätisesti ja omakätisesti sen myös allekirjoittaa.
Em. testamentit raukeavat, jos esteen mentyä ohitse kolmen kuukauden sisällä on tilaisuus tehdä muotomääräykset täyttävä uusi testamentti.
Voittajahan ilmenee testamenttia lukiessa viimeistään. http://mixlr.com/messias-on-tulossa/