Tarkoitus olisi uudelleen mustata aseen osia, mutta siihen soveliaita aineita ei oikein tunnu olevan kaupan. En puhu nyt mistään kylmäsinistyksestä, joka ei ole kovinkaan kestävää. Tarkoitan lipeäsuolalla tapahtuvaa keittomustausta, jonka kulutuskestävyys on hyvä. Myydäänkö keittomustaukseen tarkoittettuja aineista enää tavalliselle kuluttajalle.
Metallin mustaus
8
2867
Vastaukset
- Anonyymi
Gooleta keittomustaus.
- Anonyymi
Kokeile itse kooklettaa keittomustaus ja kerro sitten mistä niitä aineita saa ostettua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokeile itse kooklettaa keittomustaus ja kerro sitten mistä niitä aineita saa ostettua.
Ensimmäinen linkki jonka avasin sisälsi kaikki ohjeet. Myös ostopaikat. Koita vaan sitkeästi itse sisälukua, kun kerran kirjoituskin onnistuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ensimmäinen linkki jonka avasin sisälsi kaikki ohjeet. Myös ostopaikat. Koita vaan sitkeästi itse sisälukua, kun kerran kirjoituskin onnistuu.
Voisitko ystävällisesti laittaa kyseisen linkin. Olen löytänyt useita tukkumyyjiä, mutta tarvittavat aineet ovat sen verran vaarallisa, ettei niitä myydä kuluttajille ja määrät ovat hyvin suuria.
Vähän hölmöä pantata tietoa, jos sen on helposti löytänyt. EN tätä asiaa kyselisi,, jos itse tarvikkeet löytäisin.
- Anonyymi
Asesepät keittomustausohje:
Natriumnitriittiä 6 kg, Chilen salpietaria 2kg, kloorikalkkia 2kg, kautsinsoodaa 32 kg, vettä 48 litraa
Vettä lämmitetään ja veteen liuotetaan kyseisiä aineita, jolloin nesteen kieuhumispiste nousee. Rasvasta puhdistettuja kappaleita keitetään kyseisessä liuoksessa 125-140 asteen lämmössä parista minuutista noin kahteenkymmeneen minuuttiin. Tämän jälkeen kappaleet huuhdotaan hyvin ja öljytään.
En ole kokeillut ostaa kyseisiä tuotteita, mutta http://www.cheminent.fi . Asesepiltä voi myös kysellä. Toisaalta sepät myös sinistävät osia varsin kohtuulliseen hintaan, jos itse on tehnyt pohjat. - Anonyymi
Rautojen perinteinen sinistys voidaan tehä seuraavasti. Puhdistetaan osat huolellisesti rasvoista ym liasta. Kappale ruostutetaan huolellisesti pintaruosteeseen esim. suolavesisumulla tai ferrikloridilla. Tämän jälkeen osaa keitetään kuumassa vedessä ja puhdistetaan ruoste pois hienolla teräsvillalla. Ruosteen alle on muodostunut musta oksidikerros. Rasvanpoisto ja puhdistus toistetan muutaman kerran, jotta saadaan paksumpi kerros. Lopuksi pinta öljytään hyvin.
- Anonyymi
Laspek Oy myy kuluttajille happoja ym. kemikaaleja. Esim. mustauksessa tarvittavaa natriumnitraattia, natriumhydroksidia jne. En tiedä tarkemmin minkälaisia kayttöselvityksiä tai lupia vaaditaan, sillä aineet ovat aika reaktiivisia ja myrkyllisiä.
- Anonyymi
Kiitos asiallisista vastauksista. Aineet ovat tosiaan vähän hankalasti saatavia niiden luonteen takia. Keittomustaukseen on saatavilla valmiita seoksia esim. Timo Happosen mustausohjeissa on tälläisen pussin kuva, mutta en ole löytänyt seille myyjää.
Tuon yhden kaikkitietävän kooklekallen ohjeista ei ole mitään hyötöä, sillä näissä mainitaan esim. kemialliset kädenlämmittimet, joista on joskus saanut tiettyä ainesosaa, mutta nykyjään se on korvattu vähemmän vaarallisella aineella. Lisäksi tuollaiset epäpuhtaat aineet heikentävät lopputulosta. Jos asiasta tietää enemmän, niin miksi paltata tietoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1516837MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635993Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884579NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074529Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1684328Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941690- 4021606
- 821399
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311387Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411161