Oli tilanne mikä tahansa, niin jos koira alkaa haukkua, tai omistaja ei siitä pidä; tai pysty pitämään koiraansa hallinnassa, niin sitten jokin on pielessä.
Koira myöskin lukee omaa omistajaansa, hänen mielen ja tunnetilaa, joten myöskin käyttäytyy hänen antamansa esimerkin tavoin.
Joitakin huomioita olen tehnyt joistakin koiranomistajista. Viimeisimmän huomion tein Kasurilanmäen lähettyviltä. Omistaja on unohtanut aivan täysin oman koiransa kouluttamisen; ja miten koiran kanssa oikeasti kuljetaan. Koira, eli lemmikki kyllä hommataan, mutta koulutus ja kaikki siihen liittyvä unohdetaan aivan täysin.
Myöskin jotkin koiran lenkittäjät pitävät kuljetushihnaa aivan liian pitkällä, jolloin se aiheuttaa vaaratilanteita takaatulevien pyöräilijöiden kohdalla.
Jos hankkii lemmikin, niin kannattaa panostaa oman lemmikin kohdalla hyvään kouluttamiseen, ja myöskin siihen, että koira pitää siitä, että saa nuuskia tienvierustoja. Joten myöskin hyvää kärsivällisyyttä tarvitaan lemmikin ostajan kohdalta. Jos sitä ei ei ole, tai löydy, niin silloin ei pidä hommata lemmikkiä.
Omille lemmikeille, eli koirille ei tarvitse, eikä pidä huutaa
Anonyymi
0
50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263428
- 771670
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa811181Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1551128- 45961
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.52947Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe179906- 61902
- 42856
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis139795