Pikku siskon anoreksia

Anonyymi

Miten mä voisin auttaa mun pikkusiskoa? Epäilen että sillä on anoreksia! Se ei syö ja jos meillä on perhepäivällinen (kerran viikossa) niin se menee suoraa vessaan. Se käy joka päivä viis kertaa lenkillä ja väittää että käy koiran kanssa lenkillä. Se on 13v ja aina ollu vähän pyöreempi, mutt nykyään hirveen laiha ja painoa pydonnut 30kiloa kuukaudesssa!

2

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Suosittelen lämpimästi, että otat asian puheeksi siskosi kanssa. Lähesty tilannetta huolen näkökulmasta: olet huolissasi hänen käyttäytymisestäsi ja haluat tietää, mitä siskollesi kuuluu, minkälaisia ajatuksia hänellä on omaan kehoonsa ja syömisiinsä liittyen jne. Yritä saada häntä itse sanoittamaan omaa tilannettaan ja tuntemuksiaan. Voit totta kai kertoa myös omista havainnoistasi ja linkittää ne epäilyysi syömishäiriöstä, mutta laihdutettujen painokilojen sijaan oleellisempaa on ajatukset jotka syömiseen ja omaan kehoon liittyy.

      Todennäköistä on, että hän ei ole kovin vastaanottavainen tälle keskusteluyritykselle, mutta älä lannistu ja ota asia sitkeästi uudelleen hänen kanssaan puheeksi, reaktiosta riippumatta. Moni syömishäiriöön sairastunut kertoo toivuttuaan, että vaikka syömishäiriö saa ärähtämään läheisille ja suuttumaan siitä, kun joku puuttuu oireiluun, lopulta on kiitollinen jokaiselle, joka sitkeästi, väsymättä ja turhautumatta jaksoi yrittää auttaa kielteisestä vastaanotosta huolimatta.

      Jos et itse koe luontevaksi ottaa asiaa puheeksi, voisitko puhua vanhempiesi kanssa tilanteesta ja yhdessä miettiä, miten tilanteeseen olisi hyvä puuttua?

      Jos kaipaat lisäneuvoja, meidän tukipuhelimeen voi soittaa nimettömästi itse läheisen roolissa tai ohjata siskon soittamaan! Puhelimessa voidaan yhdessä miettiä, miten tilanteessa kannattaisi edetä. Tukipuhelin seuraavan kerran ensi maanantaina klo 9 - 15 numerossa 02-251 9207. Muutenkin kannattaa tutustua meidän tarjoamaan tukeen ja tietoon: www.syomishairioliitto.fi (ollaan myös somessa, esim. instagram: @syomishairioliitto).

      T. Katri/Syömishäiriöliitto

    • Anonyymi

      Helpommin sanottu kuin tehty.

      Oma lähiomaiseni oli samassa tilanteessa vuosia sitten, eikä siinä mitkään puheet silloin auta. Eikä myöhemminkään.

      Hänen kohdallaan päädyttiin sairaalahoitoon ja lukuisten käyntikertojen jälkeen hän on nyt tällä hetkellä täysin ok ja hyvässä parisuhteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1149
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      881
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      322
      644
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      608
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      556
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    Aihe