Epätoivoon ajava, krooninen virtsatieongelma

Anonyymi

Hei.

Olen 35-vuotias ja minulta on aiemmin, n. viisi vuotta sitten ollut kivessyöpä, jonka johdosta toinen kivekseni on poistettu. Minulla on ollut leikkauksen jälkeen ajoittain hermokipuilua erityisesti lantion ja nivusten alueella.

Nyt olen kärsinyt nyt pian puoli vuotta piinaavasta, erittäin pahoin invalidisoivasta virtsatieongelmasta.
Ongelmana on jatkuva paineen/virtsaamisen tarpeen tunne virtsarakossa/peniksessä - minusta tuntuu siis siltä, että olisi tarpeen virtsata tai pidäteltävä. Virtsatessa suihku on kuitenkin onneton ja rakko ei tyhjene kunnolla. Eenkin istuma-asennossa tuntuu, että voisin istua loputtomiin pöntöllä tihrustamassa rakkoa tyhjäksi. Virtsaamisen jälkeen - mikäli jotain saan puserrettua - sama pakottava tunne tulee takaisin heti uudestaan. Välillä tuntuu myös siltä, että yllättävien, nopeiden liikkeiden myötä meinaa lirahtaa virtsaa housuun. Oirekuvana on myös se, että penikseni (ja jalkateräni) ovat jatkuvasti aivan kylmiä. Vaikka pukeutuisin miten runsaasti tahansa, penis tuntuu kuin jääkalikalta; tuntuu siltä, että jostakin syystä nivusten alueella ei veri kierrä.

Verikokeet ovat olleet normaalit, joskin testosteronitasoni on selvästi viitearvojen alapuolella. Magneettikuvauksella, tuseerauksella sekä virtsaputken/ -rakon tähystyksellä on esim. syövän ja virtsatietukoksen mahdollisuus suljettu pois. Vaivaa on hoidettu krooisena eturauhastulehduksena ja ongelmaa varten on kokeiltu jo lukemattomia lääkkeitä; Betmigaa, toinen toistaan tujumpia antibiootteja, Lyricaa, erektiolääkkeitä pieninä annoksina, hermokipulääkkeitä...Mistään lääkkeistä ei kuitenkaan ole ollut apua. Olen lisäksi yrittänyt tehdä kotona säännöllisesti erilaisia lantion ja nivusten alueen venytyksiä, mutta ainakaan vielä niistä ei ole ollut apua.

Ongelma on tehnyt elämästäni suoraan sanottuna yhtä helvettiä, niin kovasti ongelma vaivaa; valvon öitä, töihin keskittyminen ja liikunta ei onnistu, ajatukset pitkistä automatkoista ja elokuvanäytöksistä tuntuvat painajaismaisilta, seksielämäni on kuollut jne. jne. Nyt alkaa tuntua siltä, että kaikki keinot on jo koitettu ja alan käydä varsin epätoivoiseksi: en kerta kaikkiaan pysty enää elämään edes etäisesti normaalia elämää. Mikä avuksi :(?

Nimim. epätoivo

3

199

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et ole tavannut muita joilla olisi samoja ongelmia? Eikö lääkärit ja hoitajat ole osanneet neuvoa?

      Olisiko hyviä vinkkejä kenelläkään. Ryhmiä jotka jakaisivat tietoa.

    • lähete urologille

    • Anonyymi

      Suuria ja vakavia ongelmia suosittelen ottamaan yhteyttä urologiin jos et ole ollut jo jatkuvassa yhteydessä . Mutta jos esim haluat kokeilla miten testogeeli sinulle auttaa sitä saat minulta mutta varmaan lääkärikin sitä kirjoittaisi sinulle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1053
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      990
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      833
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      801
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      60
      583
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe