Toivotetaan Currelle onnea ja pidetään peukkuja, jotta Wannarot saa oleskeluluvan Ruotsiin.
Missä päin Hua Hiniä Currella on talo?
Curre Lindström, 78, suunnittelee avioitumista 40 vuotta nuoremman thaimaalaisen rakkaansa kanssa - syynä kipakka riita Ruotsin maahanmuuttoviraston kanssa
12.10.2019 klo 16:45
Entinen kiekkovalmentaja Curre Lindström, 78, suunnittelee avioitumista nuoremman naisystävänsä kanssa.
Lindström yllättää seuraavaksi.
– Olen tehnyt testamentin, ja Wannarot saa siinä osansa. Tyttäreni tietävät asiasta.
Lindströmin mieltä painaa myös sekin, miten hänen mukaansa ruotsalaiset pitävät häntä ”vanha likaisena ukkona”, koska hän seurustelee itseään huomattavasti nuoremman naisen kanssa.
– Hänellä on Ruotsissa lyhyt hame ja korkokengät, ja hän on todella upea, ja olen vanha äijä, joka kävelee vieressä. Sitten menee herra ja rouva Svensson samanlaisissa tuulipuvuissa, tuijottavat ja miltei kaatuvat mennessään. Ja he ajattelevat, että mikä likainen äijä, jolla on noin nuori tyttöystävä, Lindström avautuu Expressenille.
Eri lähtökohdat
Entinen kiekkovalmentaja on asunut Thaimaassa Hua Hunissa 12 vuotta. Hänen talonsa on 20 minuutin ajomatkan päässä merestä hyvin hoidetulla modernilla alueella, jossa on vartija, uima-allas ja oma puutarhuri.
Curt Lindström ja Hua Hin
5
592
Vastaukset
- Anonyymi
”Kulta-Curre” Lindström suunnittelee avioliittoa 38 vuotta nuoremman thairakkaansa kanssa – rakennutti naisen perheelle talon: ”Hän häpesi”
Leijonien vuoden 1995 MM-kultavalmentaja Curt Lindström asuu nykyisin suurimman osan vuotta Thaimaan Hua Hinissä.
Ruotsalaisen Curt Lindströmin, 78, viehättävän huvilan edessä Hua Hinissä liehuu kolme lippua: Suomen, Ruotsin ja Thaimaan. Hänellä on siis yhä lämmin suhde Suomeen – ja suomalaisilla häneen.
– Sitä edelleen sattuu, että joku suomalainen tulee sanomaan minulle kiitokset vuodesta 1995 ”Curre”, Lindström kertoo Expressenille.
Ruotsin maahanmuuttoviranomaisten kanssa Lindströmin suhde on vähemmän lämmin. Hän on pitkään ihmetellyt, miksi hänen thaimaalainen avopuolisonsa Wannarot ei saa oleskelulupaa miehensä kotimaahan
– Olen tehnyt jo testamenttini, ja Wannarot tulee saamaan osansa omaisuudestani. Myös tyttäreni tietävät, että hän ei jää osattomaksi. Hän tulee elämään hyvää elämää minun jälkeenikin. Meidän tapauksessa tärkeintä olisi saada todistus liitostamme.
Wannarot on kotoisin köyhistä oloista Thaimaan pohjoisosista. Hänellä oli tapana kieltää Lindströmiä tulemasta mukaan, kun hän lähti käymään lapsuudenkodissaan.
Kerran Wannarot kuitenkin sairastui vierailun aikana. Vaikka Wannarot ei halunnut, Lindström matkusti paikalle auttamaan rakastaan. Ruotsalainen järkyttyi näkemästään.
– Hän asui vanhempiensa, kahden siskonsa ja veljensä kanssa peltihökkelissä. Se näytti aivan kamalalta paikalta. Lankkulattian läpi vilkkui maa. Seinät ja katto olivat peltiä eikä ikkunoita ollut lainkaan. Saavuin paikalle kello kymmeneltä aamulla ja sisällä oli jo 60 astetta. Mietin, että miten helkkarissa täällä voi asua, Lindström kertoi.
– Selvisi, että Wannarot ei ollut halunnut minua kotiinsa, sillä hän häpesi.
Lue myös: Curt Lindströmiä ja 38 vuotta nuorempaa thaipuolisoa tuijotetaan Ruotsissa: ”Irstas äijä ja lumppu”
Lindström kertoi rakennuttaneensa Wannarotin perheelle nyt uuden kodin. Se ei ole aivan yhtä ylellinen kuin Lindströmin huvila, mutta ruotsalaisen mukaan perhe sai ”siistin kämpän”. - Anonyymi
Eipä ole ainoa ikääntynyt " ukkeli " , joka onneaan etsinyt nuoremman thaitytön sylistä, molemmille hyvä ratkaisu. Sivullisilla ei pitäisi olla " nokan koputtamista ".
Jokaisella on oikeus omaan elämäänsä ! - Anonyymi
Just niin!
Minun morsian ei ole kuin 20v nuorempi mutta suku haluaa minulle "Edunvalvojan!"- Anonyymi
Suku on pahin. Sukulaisia ei voi valita, mutta ystävät voi.
- Anonyymi
Minuakin katsotaan kuin halpaa makkaraa kun kuljen Thai vaimoni kanssa. Vaimoni on 24 vuotta nuorempi minua. Varsinkin vanhemmat naiset nyrpistelevät nenäänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."432130Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1711893- 1161310
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711150- 96942
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73889Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78849Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43836Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931772- 54691