parven korkeus

Anonyymi

onko yleistä että korkeus on alle 160cm maksimissaan? eihän siellä voi kävellä kumarassakaan..

5

119

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On yleistä. Tämä siitä syystä, ettei sitä silloin luokitella asuinpinta-alaksi, joten siitä ei tarvi maksaa hoitovastiketta. Jos talo on vuokratontilla, parvesta pitää kuitenkin maksaa tonttivastiketta.

      • Anonyymi

        Vai vastiketta ... 😁 Joo, mutta ei lasketa huoneistoalaan, eli ei veroteta , mutta pääjuttu yleensä on ettei syö rakennusoikeuden neliöitä. Yleensä tuolla lisätään rannassa olevien saunamökkien lattia-alaa, kun rannan lähelle rakentamista rajoitetaan enemmän. Lopputuloksena on sitten yleensä juurikin melko käyttökelvottomia matalia ja kuumia parvitiloja saunamökeissä.


    • Anonyymi

      Ei siellä ole tarkoituskaan kävellä, siellä "poljetaan" ihan perkeleesti.

    • Anonyymi

      Kannattaa siihen rakennuksen harjan kohtaan jättää korkeampaa tilaa jossa pystyy seisomaan suorassa.
      Ei vie paljon rakennusoikeutta mutta lisää parven käyttömukavuutta huomattavasti.

      • Anonyymi

        Laittaa muutaman avattavan kattoikkunan niin mahtuu seisomaan vähän aikaa. Eihän siellä tarvi seisoa kuin sen tupakin verran, ja sitten takaisin peiton alle vaakamambolle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1299
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1088
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      63
      1073
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      163
      1003
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      999
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      876
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      735
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      734
    Aihe