Vapun munkkien aikaa ollessa olen varannut alle paljon vapaata tilaa keskustelulle lähinnä munkit aiheena ollen.
Aloitan keskustelun leikkimielisellä kyssärillä millainen munkki tai donitsi sinä olet? Oletko hillomunkki, nunnamunkki, suklaakuorrutettu donitsi.... jotain muuta.... mitä?
Ps. Mahtanetko gooklettamatta tietää.... enpäs kysyäkään... mitä munkki on thaiksi.... vaan millä nimellä possumunkki tunnetaan etenkin Kotkassa?
Aloitan keskustelun leikkimielisellä kyssärillä millainen munkki tai donitsi sinä olet? Oletko hillomunkki, nunnamunkki, suklaakuorrutettu donitsi.... jotain muuta.... mitä?
Ps. Mahtanetko gooklettamatta tietää.... enpäs kysyäkään... mitä munkki on thaiksi.... vaan millä nimellä possumunkki tunnetaan etenkin Kotkassa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kotkalainen munkkipossu? Hmm... Vaimo? Ei vaan posso. Heilastelin kotkalaisen tyttösen kanssa nuorena.
Vilkaisinpa huvikseen netistä mitä kuuluu kyseiselle nuoruuden heilalle. Näyttävän näköinen daami edelleen ja toimarina pelialan yhtiössä.
Vilkaisinpa+huvikseni+minäkin+netistä+mitä+kuuluu+entiselle+"Kotkan+Ruusulleni".
"Ken+lähtee+seurakseni+tanssimaan,+kai+hetken+lohtu+pikarista+sallitaan".
Minun+Kotkan+Ruusuni+-+tapasin+hänet+ensikerran+enkelten+kaupungissa+-+osoittautui+jo+heti+hetken+seurusteltumme+jälkeen+ei+kotkalaiseksi...+vaan+100%+savolaiseksi+hyvässä+ja+pahassa.+
Isänsä+ja+Äitinsä+olivat+100+%+savolaisia.++Hän+Äidinsä+kohdussa+Kotkaan+muuttaja+ollen.+
Jos+sallitaan,+niin+haluaisin+tunnustaa+ja+katua+jotain+ja+tässä+jotakin+nyt.+Hänet+tavatessani+obeesisivuus+oli+hänelle+ongelma.+Tästä+pääsimme+yhdessä+ohi.+
Myöhemmin+hän+halusi+lasta+kanssani.+Minä.++Häpeän.++Siinä+missä+hän+salaa+jätti+ottamatta+e-pillerinsä+minä+lisäilin+niitä+aamukahviinsa+hermosetas+purkin+kautta.+
Ehkä+kaikella+on+kuitenkin+tarkoituksensa+.
Kiitän aloittajaa hauskasta aloituksesta, kiitos.
Millainen munkki minä olen.... varmaankin sellainen köyhä elispäivän munkki... joka on jäänyt kokoushuoneen pöydälle kuivumaan sokerointi jo sulaneena... kampaviinereiden kadotessa parempiin suihin.
Tuon olisin tiennyt, jotta Kotkan toriltahan ne parhaat omenahillolla täytetyt munkkipossut löytyvät.
Parhaat possot kotkasta sai Turkian ja Reittisen torilla sijaitsevalta myyntipisteestä, samoin Reittisen rieksa ja lihis oli erinomaista, yleensä tuli ostettua posso ja lihis,sekä tarpeen mukaan rieskaa, muovikassillinen,
Kyllä minulla kuksa on tosiaan ostin sen jyväskylästä kirpparilta kahdella eurolla, heitin matkalaukkuun ja aloin täällä selvittämään alkuperää, taysin samanlainen tuli vastaan googlaamalla, siis joku oli kuljettanut sen suomeen ja minä kuljetin tänne takaisin, sitä myydään suomessa noin 20 euron hintaan.
By Numball
Olen muuten asunut kotkan torin vieressä ns. alkon talossa, minä ja ex vaimoni a rapun neljännessä kerroksessa, mutsi ja faija saman rapun ekassa kerroksessa.
By NumBall
Kläppi tuossa aloituksessaan munkkiviisastelee joten tässä jotain todellista matkailupalstamatkailijoille kilahtanut lienee tietävän vuosiluvun.
https://aijaa.com/u0pzbm