Maajussit onnettomia ahneita mäkättäjiä, kausityö?

Anonyymi

Eikö enää sormia rohjeta panna multaan, ovatko tilat liian suuria, että niitä ei jakseta hoitaa. Ainoa hätäapu näille kädettömille tilallisille on alipalkattu ulkolainen työvoima, kotimainen ei kelpaa, seli seli. Ja kehdataan vielä inua valtiolta tukirahoja ihmiskauppaa tukemaan. Hävetkää jussit tai vaihtakaa alaa.

4

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kommentti
      Kukaan ei aidosti edes haasta näitä elättejä.

    • Anonyymi

      Erittäin asiaton ja tietämätön kommentti. Kannattaisi perehtyä vähän alaan, mene vaikka päiväksi marjatilalle töihin, auo sitten päätäsi jos vielä on haluja siihen. Ja toisekseen, ulkolaista kausityövoimaa on korkeintaan marja-ja vihannestiloilla, ihan turha kenkkuilla taas koko maataloudelle.

      • Anonyymi

        Perehdyn mielummin maataloustukien käsittämättömän laajaan verkostoon.
        Pääomatuloilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Perehdyn mielummin maataloustukien käsittämättömän laajaan verkostoon.
        Pääomatuloilla.

        Yritä nyt sitten perehtyä siihenkin osuuteen, että kuinka monta (tai siis ei monta) tukea yksityinen tila voi saada, ja millä ehdoilla. Ne kun ei todellakaan ole 'kaikkea kaikille ilmaiseksi-'tyyppisiä, kuten täällä yritätte väittää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      96
      8489
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      44
      4177
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1468
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1450
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1179
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1150
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      852
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      817
    Aihe