Jos joku abortin teetättää?

Onko silloin automaattisesti paha ihminen?

Jos esimerkiksi useamman lapsen jo synnyttänyt nainen teetättää abortin, menettääkö hän kykynsä äitiyteen? Onko hän äitinä jotenkin huonompi?

Jos nuori nainen ei halua raskauden jatkuvan vaikkapa opiskelujen takia, onko hän abortin vuoksi suurikin rikollinen?

Jos joku on sitä mieltä, että ei halua kokea yksinhuoltajuutta eikä raskautta, oko hän paha ihminen?

6

212

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toisen ihmisen vahingoittaminen oman edun tavoittelussa on rikos. Jopa toisen omaisuuden kähveltäminen on sitä. Poikkeuksena yleisestä periaatteesta SKP:n johdolla Suomessa vuonna 1970 dekriminalisoitiin lapsen surmaaminen mukavussabortissa, kunhan lasta pidetään minä hyvänsä rasituksena.

      Lainsäädäntö tai virallisten rangaistusten poissaolo ei kuitenkaan poista eettisiä ongelmia. Lainaäädäntö kuvastaa ihmisten intressejä. Lakeja tai ohjeita ei ole rakennettu oikeudenmukaisuuden tai etiikan pohjalle.

      Aloittaja viittaa pahuuden ongelmaan eli lapsen surmaamiseen edunsaajan intressin vuoksi. Jos viattoman lapsen teilaaminen ei ole pahuutta, mikä sellaista olisi? Emme tiedä onko pahuus yksi ihmisen ominaisuuksista vai pikemminkin ihmisen ulkopuolinen voima. Pahaa tahtova ja pahaa tietoisesti palveleva ihminen on harvinainen tapaus. Lapsensa teilaava, pahuuden saaliiksi jäävä ihminen on pikemminkin tietämätön ja heikko sekä hajalla kuin vahva, älykäs ja ehyt.

      Järkevää on estää rakenteellista väkivaltaa eli rakenteellista pahuutta esim. mukavuusaborttijärjestelmän lakkauttamisella. Yksittäistä ihmistä on autettava välttämään pahuutta ja tuettava hänen hyviä ominaisuuksiaan ja pyrkimyksiään. Harva ihminen on tietoisesti ja pysyvästi paha. Ihmisessä on pyrkimys hyvään. Vahvistakaamme hyvää.

      • Anonyymi

        Se onkin jännä juttu että siittiöittenkin vaginaa pääsyn estäminen on joittenkin mielestä Viattomien tappamista. Kuka mitäki pahana pitää. Onneks joku suhteellisuudentaju on sentään kansalla ja päättäjillä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se onkin jännä juttu että siittiöittenkin vaginaa pääsyn estäminen on joittenkin mielestä Viattomien tappamista. Kuka mitäki pahana pitää. Onneks joku suhteellisuudentaju on sentään kansalla ja päättäjillä.

        "onkin jännä juttu että siittiöittenkin vaginaa pääsyn estäminen on joittenkin mielestä Viattomien tappamista" -Olet kyllä erittäin harvinainen yksilö, jos noin ajattelet. Palstalla en ole tuollaista lukenut ja tuskin sellaista muiden taholta edes tuleekaan tänne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se onkin jännä juttu että siittiöittenkin vaginaa pääsyn estäminen on joittenkin mielestä Viattomien tappamista. Kuka mitäki pahana pitää. Onneks joku suhteellisuudentaju on sentään kansalla ja päättäjillä.

        "siittiöittenkin vaginaa pääsyn estäminen on joittenkin mielestä Viattomien tappamista."

        Niinkö sinun mielestä, vai kuka tässä sellaisia on väittänyt? Vai näetkö taas väkisinkin omiasi jossain rivien väleissä.

        "Onneks joku suhteellisuudentaju on sentään kansalla ja päättäjillä."

        Kansan enemmistöllä olisi, päättäjillä valitettavasti ei. Ja siitä tuhoisana osoituksena mielipuolinen lepsulaki, jonka uhrina kuolee joka vuosi tuhansia suojattomia lapsiparkoja.


    • Anonyymi

      Minusta kyllä tuntuu, että pahuus on jo paljon varhemmin omaksuttu ominaisuus ihmisessä, joka lopettaa jälkelaisensä elämän. Se riippuu elämän arvoista ja valinnoista yleensäkin, ei suinkaan yksittäisitä teoista. k_v

      • Anonyymi

        Taitava paholainen luo lain ja äiteihin ja lapsiin suunnatun tuhoamisjärjestelmän, jossa lasta pidetään rasitteena, jonka perusteella lapsen saa julkisin varoin ottaa hengiltä mukavuusabortissa. Tämän jälkeen aborttijärjestelmä on kuin hämähäkin verkko yössä tai miinakenttä laivaväylällä. Vahinkoja ei voida välttää ennen miinakentän raivausta.

        Tilannetta pahentaa hämähäkin mainospuhe siitä, että verkkoon lentäminen on perhosen oikeus ja lisäksi viimeistä muotia. Hämähäkki jatkaa, ettei perhosäidin tarvitse lainkaan välittää rasittavan perhoslapsen takertumisesta verkkoon, sillä perhoslapsen oikeus on lentää vain, jos hämähäkki pitää sitä toivottuna.

        Osa perhosäideistä uskoo hämähäkin ilmoitusta, sillä hämähäkki kertoo olevansa perhosäitien taistelutoveri himokasta ja laiskaa perhosisää vastaan, joka juopottelee kukkakedolla perhosäidin raataessa lapsikatraan ikeen alla. Eikös ole ihan kohtuullinen perhosoikeus antaa muutamille rasittavimmista perhosvauvoista oikeus siirtyä hämähäkin hyvään hoitoon...


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      191
      3160
    2. 94
      1435
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1122
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1122
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      975
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      97
      841
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      111
      694
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      685
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      658
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      592
    Aihe