Hei!
Mulla loppui roa-kuuri tossa pari viikkoa sitten, mutta silti mulle on muutama finni päässyt puhkeamaan tässä kuurin jälkeen, vaikka kuurin lopussa ei näppyjä enää tullut.
Lisäksi mulla on tullu tommosia pikku näppyjä iholla. Ne ei punoita, mutta ovat hieman koholla. Tuntuu aivankan siellä olisi pikkuriikkisin talia, joka ei pääse ulostautumaan.
Onko tämä aivan normaalia kuurin jälkeen, että iho käyttäytyy, kuten kuvailin? Olisiko siis syytä varata uusi aika ihotautilääkärille?
Kiitos vastannaille.
Mulla loppui roa-kuuri tossa pari viikkoa sitten, mutta silti mulle on muutama finni päässyt puhkeamaan tässä kuurin jälkeen, vaikka kuurin lopussa ei näppyjä enää tullut.
Lisäksi mulla on tullu tommosia pikku näppyjä iholla. Ne ei punoita, mutta ovat hieman koholla. Tuntuu aivankan siellä olisi pikkuriikkisin talia, joka ei pääse ulostautumaan.
Onko tämä aivan normaalia kuurin jälkeen, että iho käyttäytyy, kuten kuvailin? Olisiko siis syytä varata uusi aika ihotautilääkärille?
Kiitos vastannaille.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Voi olla, että sun roacuttan kuuri ei ollut tarpeeksi pitkä ja akne palaa. itselläni eka isoretionin-kuurin (vastaa roacuttania) jälkeen iho hyvänä 6kk. Sitten tuli taas akne takas. Uus isoretion-kuuri ja heti sen jälkeen akne tuli takas ku lopetin tablettien popsimisen. Nyt ajattelin kokeilla diane novia, jos tämä olisinkin hormonaalista mulla ku menkatkin on ihan epäsäännölliset, ei nyt ole varaa taas mennä kalliile, yksityiselle ihotautilääkärille.