Parantunut anoreksiasta

Anonyymi

Eli mul on ollu jo noin 3 vuotta syömishäiriö joka on nyt jo hellittäny. Oon ollu hoidossa ja puol vuotta sairaalassa ja painoa nostettu 20 kg pakottamalla syömään sen 3000 kcal vastentahtoisesti. Ymmärrän nyt et joskus olin alipainonen ja huonos kunnos mut nyt mitat 165/59 ja silti mun vanhemmat vielä kattoo tarkkaan mitä syön ja mun on pakko syödä 2500 kcal :( Mun liikuntaaki rajotetaan viäki ja saan kävellä päiväs vaa jotai 1h 15 min.

Onko tää kaikki tarpeen !? Oon läski, haluisin olla laihempi mut joudun syömää noin paljon vaik en oo ees kauheen laiha ja sairas.

Kyl mä kuitenki oon liikkunu enemmä sillon kun kukaa ei oo kotona jopa 3h päiväs ja jotkut päivät syön vähemmän. Mut kun vanhemmat on kotona nii mua vaan valvotaa.

Miks en vois syödä vähän vähemmä kun oon jo normaalis painos.

Oon 14 ja anteeks jos ketään ei kiinnosta mutta pakko mul on jonnekki tulla purkaa ärsytystä.

2

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huomaa selvästi, että et ole tyytyväinen tilanteeseesi. Ei varmaan auta muu kuin muuttaa omaan kämppään. Siellä kukaan ei vahdi sinua ja saat elää vapaasti niin kuin haluat.

    • Moikka!

      Todella mukava kuulla, että syömishäiriösi on alkanut jo hellittää. Monia ajatuksia varmasti on edelleen mielessäsi ja niiden kanssa voikin joutua työskentelemään pitkän aikaa, mutta jaksamista sinulle toipumiseen!

      Valvomisesi kertoo vanhempiesi huolesta, koska he välittävät sinusta ja ovat sinusta huolissaan. Se voi tuntua tungettelevalta ja vapauttasi rajoittavalta, mutta ilkeyttään en usko, että he sitä tekevät. Oletko puhunut vanhempiesi kanssa rauhassa asiasta ilman suuria tunteen purkauksia? Liika vapauden rajoittaminen luonnollisesti herättää vihaa ja vastarintaan ja missään nimessä toiveena ei ole se, että vointisi lähtee huononemaan. Luottamuksen takaisin saaminen, että ''kyllä minä pärjään'' vie pitkään, mutta sinulla on mahdollisuus osoittaa olevasi luottamuksen arvoinen. Siihen auttaa puhuminen, omien ajatusten ulos tuominen ja se, että osoitat, ettet suistu enää syömishäiriön vietäväksi. Se kuitenkin vie aikaa, kuten sanoin, mutta ole kärsivällinen.

      Selkeästi syömishäiriö kummittelee yhä mielessäsi, koska ajattelet olevasi läski ja haluaisit olla laihempi. Suosittelen pysähtymään näiden ajatusten äärelle ja pohtimaan, miksi ajattelet näin? Olisinko kuitenkin tarpeeksi riittävä tällaisena kuin olen? Olet nuori ja sinulla on mahtava elämä edessäsi. Kuulostaa siltä, että sinun olisi hyvä päästä puhumaan näistä kaikista ajatuksistasi joko ammattilaiselle tai sitten meille Syömishäiriöliitolla. Olet ollut sairaalassa ja toivon mukaan hoitokontaktisi ovat yhä olemassa :) Mikäli kontakteja ei enää ole, rohkaisisin sinua menemään koulusi terveydenhoitajalle ja vaatimaan pääsyä esimerkiksi lääkärille tai koulupsykologille :) Sinulla on paljon kokemuksia hoitohenkilökunnasta eivätkä kokemukset välttämättä ole olleet aina hyviä, mutta puhumisen voima on uskomaton!

      Syömishäiriöliitto ja sen paikallisyhdistykset tarjoavat myös apua ja tukea syömishäiriöistä toipumiseen. Alla on hyödyllisiä linkkejä, joihin on hyvä tutustua! Lisäksi meidät löytää ig:stä @lounaissuomensyli ja @syomishairioliitto

      https://syomishairioliitto.fi/

      https://www.syliin.fi/

      Jaksamista sinulle jatkoon ja ärsytystä on hyvä purkaa! Tärkeää olisi myös, että sinulla olisi jokin turvallinen terveyttäsi tukeva taho, jolle voisit ärsytystäsi purkaa ja yhdessä etsiä ratkaisuja.

      terkuin
      Petra/Lounais-Suomen Syömishäiriöyhdistys ry

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      284
      4755
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      51
      2963
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      971
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    Aihe