Eli mul on ollu jo noin 3 vuotta syömishäiriö joka on nyt jo hellittäny. Oon ollu hoidossa ja puol vuotta sairaalassa ja painoa nostettu 20 kg pakottamalla syömään sen 3000 kcal vastentahtoisesti. Ymmärrän nyt et joskus olin alipainonen ja huonos kunnos mut nyt mitat 165/59 ja silti mun vanhemmat vielä kattoo tarkkaan mitä syön ja mun on pakko syödä 2500 kcal :( Mun liikuntaaki rajotetaan viäki ja saan kävellä päiväs vaa jotai 1h 15 min.
Onko tää kaikki tarpeen !? Oon läski, haluisin olla laihempi mut joudun syömää noin paljon vaik en oo ees kauheen laiha ja sairas.
Kyl mä kuitenki oon liikkunu enemmä sillon kun kukaa ei oo kotona jopa 3h päiväs ja jotkut päivät syön vähemmän. Mut kun vanhemmat on kotona nii mua vaan valvotaa.
Miks en vois syödä vähän vähemmä kun oon jo normaalis painos.
Oon 14 ja anteeks jos ketään ei kiinnosta mutta pakko mul on jonnekki tulla purkaa ärsytystä.
Parantunut anoreksiasta
2
301
Vastaukset 2
- Anonyymi
Huomaa selvästi, että et ole tyytyväinen tilanteeseesi. Ei varmaan auta muu kuin muuttaa omaan kämppään. Siellä kukaan ei vahdi sinua ja saat elää vapaasti niin kuin haluat.
Moikka!
Todella mukava kuulla, että syömishäiriösi on alkanut jo hellittää. Monia ajatuksia varmasti on edelleen mielessäsi ja niiden kanssa voikin joutua työskentelemään pitkän aikaa, mutta jaksamista sinulle toipumiseen!
Valvomisesi kertoo vanhempiesi huolesta, koska he välittävät sinusta ja ovat sinusta huolissaan. Se voi tuntua tungettelevalta ja vapauttasi rajoittavalta, mutta ilkeyttään en usko, että he sitä tekevät. Oletko puhunut vanhempiesi kanssa rauhassa asiasta ilman suuria tunteen purkauksia? Liika vapauden rajoittaminen luonnollisesti herättää vihaa ja vastarintaan ja missään nimessä toiveena ei ole se, että vointisi lähtee huononemaan. Luottamuksen takaisin saaminen, että ''kyllä minä pärjään'' vie pitkään, mutta sinulla on mahdollisuus osoittaa olevasi luottamuksen arvoinen. Siihen auttaa puhuminen, omien ajatusten ulos tuominen ja se, että osoitat, ettet suistu enää syömishäiriön vietäväksi. Se kuitenkin vie aikaa, kuten sanoin, mutta ole kärsivällinen.
Selkeästi syömishäiriö kummittelee yhä mielessäsi, koska ajattelet olevasi läski ja haluaisit olla laihempi. Suosittelen pysähtymään näiden ajatusten äärelle ja pohtimaan, miksi ajattelet näin? Olisinko kuitenkin tarpeeksi riittävä tällaisena kuin olen? Olet nuori ja sinulla on mahtava elämä edessäsi. Kuulostaa siltä, että sinun olisi hyvä päästä puhumaan näistä kaikista ajatuksistasi joko ammattilaiselle tai sitten meille Syömishäiriöliitolla. Olet ollut sairaalassa ja toivon mukaan hoitokontaktisi ovat yhä olemassa :) Mikäli kontakteja ei enää ole, rohkaisisin sinua menemään koulusi terveydenhoitajalle ja vaatimaan pääsyä esimerkiksi lääkärille tai koulupsykologille :) Sinulla on paljon kokemuksia hoitohenkilökunnasta eivätkä kokemukset välttämättä ole olleet aina hyviä, mutta puhumisen voima on uskomaton!
Syömishäiriöliitto ja sen paikallisyhdistykset tarjoavat myös apua ja tukea syömishäiriöistä toipumiseen. Alla on hyödyllisiä linkkejä, joihin on hyvä tutustua! Lisäksi meidät löytää ig:stä @lounaissuomensyli ja @syomishairioliitto
https://syomishairioliitto.fi/
https://www.syliin.fi/
Jaksamista sinulle jatkoon ja ärsytystä on hyvä purkaa! Tärkeää olisi myös, että sinulla olisi jokin turvallinen terveyttäsi tukeva taho, jolle voisit ärsytystäsi purkaa ja yhdessä etsiä ratkaisuja.
terkuin
Petra/Lounais-Suomen Syömishäiriöyhdistys ry
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on441460Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?1821171Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran1051117- 68819
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.57812Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.51771Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y28741Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47724Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee647680- 51679
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30637Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä32622- 9605
- 84598
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20583kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14575- 31561
- 43553
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56534- 32524