Kokemäki on merkittävä lehtikaupunki

Anonyymi

Kokemäkeä kehuttaessa yksi osa-alue on jäänyt turhan vähälle huomiolle: kattava ja laadukas mediatuotanto. Paikkakunnalla ilmestyy enemmän lehtiä kuin Porissa tai Raumalla. Väkilukuun suhteutettuna erittäin suuri määrä. Tässä listaa:

SYDÄN-SATAKUNTA: tasokas, moni-ilmeinen lehti. Kertoo lukijoille Kokemäen, Harjavallan ja Nakkilan ajankohtaisista asioista eikä kierrätä sivuillaan muissa lehdissä julkaistua aineistoa. Laadukkaan journalismin ansiosta lehti on kasvattanut lukijamääriään jo vuosien ajan.

JOKILAAKSO: pidetty, arvostettu lehti, joka tuo paljon esiin uudenlaisia näkökulmia maakunnan ja ennen kaikkea Kokemäenjokilaakson kuntien elämästä.

KOKEMÄKELÄINEN: nuorekasta otetta lehden toimittamisessa. Raikkaita kuvauksia Kokemäen tapahtumista. Kiitettävän runsas videotarjonta mm. cruising-ajeluista.

VALTAVÄYLÄ: aikaansa edellä monissa asioissa. Runsas kuvitus. Hyviä juttuja mm. jalkapalloilijoista ja hirvenmetsästäjistä.

SATAKUNNAN VIIKKO: ei varsinaisesti kokemäkeläinen lehti, mutta tausta on Lalli -nimisessä lehdessä, minkä ilmestymispaikkakunta oli Kokemäki. Liitteestä kasvoi oma itsenäinen lehti eli voidaan sanoa, että Kokemäen elinvoimaisuus johti tämänkin lehden siihen merkittävään asemaan, mikä sillä Satakunnassa nykyään on.

5

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taitaa kattaus pikkuhiljaa näivettyä, Jokilaaksoon toimitus saa aikaan pelkät kannet. Valtaväylä on kuivunut vallan koviin sakkoihin, Kokemäkeläisestä ei ole kuulunut mitään. Liekö koronan syy vai mikä. Mutta toivo elää että jospa....

      • Anonyymi

        Juu Kokemäki on merkittävä konkurssi kaupunki


      • Anonyymi

        Koronaepidemian takia lehdet Suomessa ovat vaikeuksissa tällä hetkellä. Kokemäkeläislehdetkin ovat siis vaikeuksissa juuri nyt, mutta kesästä lähtien alkaa uusi nousu ja Sanoman, uuden omistajan avulla sekä Jokilaakso että Sydän-Satakunta tulevat kasvattamaan sivumääriään. Pidän todennäköisenä sitä, että Jokilaakso tulee koteihimme 16-sivuisena lukupakettina jo heinäkuussa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koronaepidemian takia lehdet Suomessa ovat vaikeuksissa tällä hetkellä. Kokemäkeläislehdetkin ovat siis vaikeuksissa juuri nyt, mutta kesästä lähtien alkaa uusi nousu ja Sanoman, uuden omistajan avulla sekä Jokilaakso että Sydän-Satakunta tulevat kasvattamaan sivumääriään. Pidän todennäköisenä sitä, että Jokilaakso tulee koteihimme 16-sivuisena lukupakettina jo heinäkuussa.

        Ja mitä vielä. Sydänsatakunta on kallis maksullinen lehti joka käsittelee pääosin vain nakkilan ja harjavallan asioita


    • Anonyymi

      Kaikki lehdet noista, ovat juuri sellaisia, missä ei ole mitään tähdellistä lukemista. Samat jutut lukee netistä ilmaiseksi ja yleensä niissä on myös asiaa käsitelty laajemmin. Lisäksi osa noista lehdistä on valjastettu omien mielipiteiden ajamiseen, kuten Kokemäen seurakuntakeskuksen korjaamiseen tai muihin omien kavereiden puuhasteluihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      66
      5916
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      346
      5733
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe