Olen vakituinen opettaja kokonaistyöajassa. Jos irtisanon työsuhteeni niin, että työsuhde päättuy 1.8., ,miten lasketaan/maksetaan palkka. Esim. palkka 4.000 eur/kk, työaika 1.500 h/vuosi, kesäkeskeytys 10 vko päättyy 31.7.
Irtisanominen
8
178
Vastaukset
- Anonyymi
Saat normaalin heinäkuun palkan ja lomarahan.
Pitämättä jääneitä vapaajaksoja ei korvata. Pidä ne pois.
Ei kannata uskoa anonyymejä, vaan kysyä sieltä, missä on oikeata tietoa. Kysy luottamusmieheltä, jos et luota palkanlaskijan ammattitaitoon.- Anonyymi
Ei voi olla pitämättä jääneitä vapaajaksoja, työnantajahan vahvistaa ne on pidettä silloin, kun se ne määrää.
Jos keväällä on tehnyt yli keskimääräisen työajan, mikä työaikasuunnitelman mukaan tasataan syksyllä... meneeköhän noin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei voi olla pitämättä jääneitä vapaajaksoja, työnantajahan vahvistaa ne on pidettä silloin, kun se ne määrää.
Jos keväällä on tehnyt yli keskimääräisen työajan, mikä työaikasuunnitelman mukaan tasataan syksyllä... meneeköhän noin?Luottamusmies ei vastaa meille oaj:in kuulumattomille ainakaan meidän työpaikassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luottamusmies ei vastaa meille oaj:in kuulumattomille ainakaan meidän työpaikassa.
Luottamusmies auttaa niitä ammattiliittojen jäseniä, joita hänet on valittu edustamaan eli OAJ:n luottamusmies vain OAJ:n yhdistyksiin kuuluvia opettajia. Jos hän on Jukon luottamusmies, niin sitten hän auttaa myös muita akavalaisia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei voi olla pitämättä jääneitä vapaajaksoja, työnantajahan vahvistaa ne on pidettä silloin, kun se ne määrää.
Jos keväällä on tehnyt yli keskimääräisen työajan, mikä työaikasuunnitelman mukaan tasataan syksyllä... meneeköhän noin?Mun mielestä tehtyä työaikaa voi siirtää syksyyn vain, jos työaikasuunnitelmat tehdään kalenterivuosittain ja silloinkin vain opettajan suostumuksella. Jos on lukuvuosijärjestelmä, niin ne pitää maksaa pois ennen seuraavan lukuvuoden alkua. Mutta kuten ed. sanottu, älä luota anonyymeihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luottamusmies auttaa niitä ammattiliittojen jäseniä, joita hänet on valittu edustamaan eli OAJ:n luottamusmies vain OAJ:n yhdistyksiin kuuluvia opettajia. Jos hän on Jukon luottamusmies, niin sitten hän auttaa myös muita akavalaisia.
Just niin sanottiinkin. Ei auta liittoihin kuulumattomia opettajia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mun mielestä tehtyä työaikaa voi siirtää syksyyn vain, jos työaikasuunnitelmat tehdään kalenterivuosittain ja silloinkin vain opettajan suostumuksella. Jos on lukuvuosijärjestelmä, niin ne pitää maksaa pois ennen seuraavan lukuvuoden alkua. Mutta kuten ed. sanottu, älä luota anonyymeihin.
Kyllä, tehdään kalenterivuodelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä, tehdään kalenterivuodelle.
Tehdyt työajanseurannassa todetut lisätyöt maksetaan työsuhteen päättyessä, ellei niitä ole jo sitä ennen maksettu.
Jos sovittuja lisätöitä ei ole maksettu viimeisessäkään tilissä, niin soitat ensin palkanlaskentaan ja kysyt, onko maksu unohtunut. Jos palkanlaskennassa ei ole sattunut virhettä, niin soitat esimiehelle. Jos sekään ei tepsi, niin sitten kirjailet palkkasaatavavaatimuksen työnantajalle ja jäät odottamaan sen tehoa.
https://www.oaj.fi/tyoelamaopas/palkka/palkkasaatavan-vanhentuminen/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011591
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581011Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61896
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11770Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t266766Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75717Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61712Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342711