Apua aloittelevalle kesyrottailijalle KIIRE!!!

Anonyymi

Hei! Sain pari päivää sitten kaksi naaras rotta vauvaa ja on olleet todella rohkeita mutta mietin kun olivat nukkumassa niin menin moikkaamaan mutta ei heitä kiinnostanut yhtään käsi tai mikään vaikka vaikka ovat aina tulleet nuolemaan kättä ja haistelemaan. Syyhän tähän voi olla myös se että olen juuri tullut laavulta ja käteni haisevat savulta mutta voihan se olla myös se että kun olivat heränneet ja ilmeisesti väsytti aika paljon.

Sitten vielä toinen kysymys. Kun rotat ovat vielä viiden viikon ikäisiä ja tuore ruokaa tulisi tarjota päivittäin niin milloin se päivittäinen tuore ruoka ruokinta pitäisi jättää pois. Pitääkö jättää silloin kun ne on täysikasvuisia eli noin puolen vuoden Ikäisinä vai vasta myöhemmin vai aikaisemmin.

Ja saako rotille antaa aamulla ja illalla tuore ruokaa vai vain aamulla tai illalla.

Milloin rotat oppivat sisäsiistiksi tarkoitan siis tällä että eivät kakkaa tai pissaa mihin sattuu. Olen siivonnut kaikki kakat niiden vessa astiaan koska niillä ei ole purua häkin pohjassa tai missään muualla vaan niillä on pellettiä kulma vessassa. En tiedä ovatko kakanneet sinne tai pissanneet. Jos ovat pissanneet matolle jotka ovat kaikissa häkin tasoissa niin olen pyyhkinyt ne paperilla ja laittanut pissapaperit kulmavessaan jotta oppisivat että sinne pitää tehdä tarpeet. Mutta aina kun laitan ne paperit sinne niin rotat hakevat ne sieltä ja syövät ne, joten en ole kokenut sitä hyväksi jättää niitä sinne. Joten miten saisin tämän loppumaan että osaisivat pissata ja kakata sinne niiden astiaan.

Vielä viimeinen kysymys. Moni on sanonut että nuorten rottien kynnet pitää leikata kerran viikossa, ja sitten myöhemmin kynsien kasvu alkaa hidastumaan. Mutta en ole ihan varma että kuinka paljon uskallan kynsiä leikata koska en näe Niiden verisuonia kauhean hyvin.

Kiitos jos voisit vastata koska tarvitsen apua!!!

1

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ja tuohon vielä että onko normaaliå jos rottani ylähampaat ovat eripituiset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5721
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2562
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      240
      1562
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1343
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1087
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      861
    7. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      847
    8. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      64
      843
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      71
      762
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      731
    Aihe