Apua aloittelevalle kesyrottailijalle KIIRE!!!

Anonyymi

Hei! Sain pari päivää sitten kaksi naaras rotta vauvaa ja on olleet todella rohkeita mutta mietin kun olivat nukkumassa niin menin moikkaamaan mutta ei heitä kiinnostanut yhtään käsi tai mikään vaikka vaikka ovat aina tulleet nuolemaan kättä ja haistelemaan. Syyhän tähän voi olla myös se että olen juuri tullut laavulta ja käteni haisevat savulta mutta voihan se olla myös se että kun olivat heränneet ja ilmeisesti väsytti aika paljon.

Sitten vielä toinen kysymys. Kun rotat ovat vielä viiden viikon ikäisiä ja tuore ruokaa tulisi tarjota päivittäin niin milloin se päivittäinen tuore ruoka ruokinta pitäisi jättää pois. Pitääkö jättää silloin kun ne on täysikasvuisia eli noin puolen vuoden Ikäisinä vai vasta myöhemmin vai aikaisemmin.

Ja saako rotille antaa aamulla ja illalla tuore ruokaa vai vain aamulla tai illalla.

Milloin rotat oppivat sisäsiistiksi tarkoitan siis tällä että eivät kakkaa tai pissaa mihin sattuu. Olen siivonnut kaikki kakat niiden vessa astiaan koska niillä ei ole purua häkin pohjassa tai missään muualla vaan niillä on pellettiä kulma vessassa. En tiedä ovatko kakanneet sinne tai pissanneet. Jos ovat pissanneet matolle jotka ovat kaikissa häkin tasoissa niin olen pyyhkinyt ne paperilla ja laittanut pissapaperit kulmavessaan jotta oppisivat että sinne pitää tehdä tarpeet. Mutta aina kun laitan ne paperit sinne niin rotat hakevat ne sieltä ja syövät ne, joten en ole kokenut sitä hyväksi jättää niitä sinne. Joten miten saisin tämän loppumaan että osaisivat pissata ja kakata sinne niiden astiaan.

Vielä viimeinen kysymys. Moni on sanonut että nuorten rottien kynnet pitää leikata kerran viikossa, ja sitten myöhemmin kynsien kasvu alkaa hidastumaan. Mutta en ole ihan varma että kuinka paljon uskallan kynsiä leikata koska en näe Niiden verisuonia kauhean hyvin.

Kiitos jos voisit vastata koska tarvitsen apua!!!

1

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ja tuohon vielä että onko normaaliå jos rottani ylähampaat ovat eripituiset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      251
      2868
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1604
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1305
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1174
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1151
    6. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1000
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      133
      882
    Aihe