Olen seurannut tämän palstan Sysmä keskusteluja mielenkiinnolla osa on kyllä asiaa ja osa on puuta heinää, niinpä päätimme perheen kanssa lähteä katsomaan miltä entinen kotikuntamme näyttää liki kymmenen vuoden jälkeen muutostamme pois Sysmästä.
Täytyy kyllä myöntää että kymmenenvuotta sitten Sysmä oli aivan eri näköinen mitä on nyt. Tiet ovat todella surkeassa kunnossa ja teiden varsilla olevat opastetolpat aivan karmean näköisiä ei sovi ns. katukuvaan yhtään, samoin rantatiellä olevat tolpat ( pakalliset kutsuvat kusitolpiksi ) aivan karmeita. ( kukahan lie suunnitellut )
Yleiskuva keskustasta on todella surkea yksi esimerkki tohtorila/löytötori rakennus on todella surkeassa kunnossa aivan keskustassa, ihmeteltiin miten rakennusvalvonta antaa olla tuollaisen rakennuksen keskustassa.
Sysmä sylissä Päijänteen
8
208
Vastaukset
- Anonyymi
Ajatella miten eri päin voidaan asiat nähdä. Me muutimme tänne Sysmään 12 vuotta sitten ja sen jälkeen on tullut paljon uutta, palvelut ovat parantuneet ja kylänraitti on muuttunut talvellakin ankeasta valoisaksi.
Puolen vuosisadan kaupunkielämän jälkeen tämä on hyvä paikka asua! - Anonyymi
Juuripa näin. Muutin tänne aivan uuteen ja vieraaseen paikkaan yli 30 vuotta sitten ja voin vain todeta, että kaikki on parantunut ja muutto kannatti. Ei ole tarvinnut katua. Kunta voi hyvin aikaan nähden ja on pärjännyt maailman menossa hyvin, kaikki vaan on muuttunut koko maailmassa, myös Sysmässä. Näillä mennään ja näillä pitää pärjätä. Jos kelle ei kelpaa, niin pitää etsiä parempi paikka, mennä sinne ja vain toivoa, että sinne ei elämän muutokset koskaan yllä.
- Anonyymi
Näin on olen ollut sysmässä aina yli 73 vuotta ja aina kun helsingissä olen käynnyt olen tullut kiireesti takaisin siellä kun alkaa heti ahistamaan se ainainen kiire ja meteli ettei saa yöllä edes nukutuksi kuin korvatulppien kanssa että töissä siellä ehkä voisi olla mutta ei asua !
- Anonyymi
Taas tämä sama mankuja, jonka tunnistaa näistä apukoulu-teksteistä. Samaa lausetta koko edellinen lätinä Ei yhtään pilkkua tai pistettä selkeyttämässä tekstiä!
- Anonyymi
Edelliselle kaikki selkokielellä! Ei passaa mennä ulkomaille, Savosta puhumattakaan, kun loppuu ymmärrys jo kirjoitettuun teksiin.
- Anonyymi
Taidat olla oikein bittinikkari ja pilkunviilaaja et osaa lukea sysmeä aeka konu henkilö ! Taidatkin olla tätä netti sukupolvea joka ei osaa mitään ilman nettiä !
- Anonyymi
Sysmä on Päijänteen pylly. Pyllyssä Päijänteen.
- Anonyymi
Sysmäläisille sysmeä ilman pilkkuja ja pisteietä. Niin menee perille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061