Juha Sipilä varoittaa, kannattaa lukea

Suomen ei pidä toistaa vuosien 2011–2015 virheitä, Juha Sipilä varoittaa.
Hallitusohjelma ja etenkin oppivelvollisuuden pidentäminen pitäisi perata huolella, Juha Sipilä sanoo Maaseudun Tulevaisuudessa.
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/veronkiristykset-olisivat-myrkkya--expaaministeri-juha-sipila-vetoaa-hallitukseen-talousromahduksen-keskella-6.3.602829.16a38ad66a
Koronakriisistä toipuminen ei saa viedä Suomelta kymmentä vuotta, kuten kävi finanssikriisin kanssa, sanoo keskustan kansanedustaja, ex-pääministeri Juha Sipilä
– Virheistä pitää oppia. Vaalikaudella 2011–2015 kriisistä toipumista ja työllisyyden vahvistumista hidastettiin väärin ajoitetuilla veronkorotuksilla, Sipilä sanoo.

Vaik­ka Si­pi­lä on jät­tä­nyt est­ra­din kes­kus­tan uu­sil­le yk­kös­nyr­keil­le, har­van ta­ka­penk­ki­läi­sen ta­lous­vink­ke­jä kuun­nel­laan yh­tä tar­kas­ti.
Voi­kin ol­la, et­tä kem­pe­le­läi­sen opit ovat ajan­koh­tai­sem­pia kuin kos­kaan, kun Suo­mi su­kel­taa la­man tum­miin ve­siin.

Si­pi­lä pi­tää edel­leen kiin­ni maa­lis­kuun lo­pun en­nus­tuk­ses­taan, jon­ka mu­kaan Suo­men brut­to­kan­san­tuo­te ro­mah­taa tänä vuon­na kak­si­nu­me­roi­sel­la lu­vul­la.
– Tämä krii­si kos­ket­taa pal­jon laa­jem­paa osaa yri­tyk­sis­tä ja yh­tei­söis­tä kuin 1990-lu­vun alun lama tai fi­nans­sik­rii­si, hän pe­rus­te­lee.
3977
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Sellainen pikku oppitunti perusasioista että ei riitä että kopioidaan lehtijuttu linkkeineen vaan pitää mainita myös lehtijutun lähde eli Ilta-Sanomat.
Vai kuvitteletko joku että Ylivääpeli noin sujuvasti osaisi kirjoittaa.

Äänestä

Kyllähän tämä historiaan jää sosialistien hallitus johdolla miten mentiin alas, ensin lakoilla, sitten tuli hirvittävä viirus kotona. Poliittinen historia muistaa ensin hallituksen, ei niinkään koronaa vuosien päästä. Saattaa olla kun kuva hallituksesta mahalaskun aikaan, saa silloin vuosikymenten päässä heille suun virneeseen, kun tytöt siinä hallituspuolueiden johtajien kuvassa -ministereinä.

Äänestä
  • Vain noin tyhmä kuin sinä ei osaa erottaa itseaiheutettua tai ulkopuolisen katastrofin aiheuttamaa akuuttia kriisiä. Olisiko siis parempi, ettet kommentoisi, jos kerran kompetenssisi siihen ei riitä? ÄO:si ei kyllä ole kengännumeroasi suurempi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vain noin tyhmä kuin sinä ei osaa erottaa itseaiheutettua tai ulkopuolisen katastrofin aiheuttamaa akuuttia kriisiä. Olisiko siis parempi, ettet kommentoisi, jos kerran kompetenssisi siihen ei riitä? ÄO:si ei kyllä ole kengännumeroasi suurempi.

    "Vain noin tyhmä kuin sinä ei osaa erottaa itseaiheutettua tai ulkopuolisen katastrofin aiheuttamaa akuuttia kriisiä."

    Kommentoija tarkoittanee, ettei koronakriisistä johtuvia talousongelmia saa vaikeuttaa kotitekoisella hölmöilyllä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Vain noin tyhmä kuin sinä ei osaa erottaa itseaiheutettua tai ulkopuolisen katastrofin aiheuttamaa akuuttia kriisiä."

    Kommentoija tarkoittanee, ettei koronakriisistä johtuvia talousongelmia saa vaikeuttaa kotitekoisella hölmöilyllä.

    Ei se mitään tarkoita. Kunhan spämmää samaa asiaa.

    Äänestä

Yliväpeli Orhonen pyörittelee sossuja mielensä mukaan. On kuin tiskirättejä Yliväpelille. Sossut tekee jo lyhyissä kirjoituksissaan kirjoitusvirheitä, ja ovat neuvominaan miten kirjoittaa.

Äänestä
  • Alkaako olla noin yksinäistä, että pitää itseään kehua ja itselleen jutella? Etpä tuokaan roiskaisusi virheittä mennyt ja sepäs paljastikin kirjoittajan.

    Äänestä

kuinkas maahanmuutto ja raiskaukset sekä murhat

käsienpesuako

Äänestä
  • Onko tarkoitus jättää vuosien 2015-2019 virheet käsittelemättä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko tarkoitus jättää vuosien 2015-2019 virheet käsittelemättä

    Nyky-ps lähti käytännössä lätkimään hallituksesta kun tuli hankalaa. Soini sentään ymmärsi, että vain hallituksesta voi vaikuttaa asioihin ja ettei edes hallituksesta voi vaikuttaa kaikkiin asioihin (kuten kansainvaelluksiin).

    Äänestä

Palstan mainioin Yliväpeli Orhonen. Ja osaa asiaakin tuoda esille vinoilun ohella.
Älykäs kaveri.

Äänestä
  • Tyhmä se vain on.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tyhmä se vain on.

    Sota-aikana Viides Kolonna olisi otettu säilöön propagandaansa levittämästä.

    Äänestä

Uskooko tuota ex ministeriä kukaan, hyljeksyy ja moittii lähes kaikki.

Äänestä

Eiköhän Sipilän näkemykset ole nähty ja kuulemiset kuultu. Istukoon nyt vaan siellä takarivissä, minne itse ilmoitti viime vaalien jälkeen siirtyvänsä.

Äänestä
  • Mutta Ilkka tuo teksti ei ole opettajalle soveliasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mutta Ilkka tuo teksti ei ole opettajalle soveliasta.

    Ilkka taitaa on persu.

    Äänestä

loppuko aikajana maahanmuuttoon 2015?

Äänestä

Tuo Sipilä ei erotu mietenkään kokoomuksesta. Aivan sama varakkaita suosiva linja. Köyhät kyykkyyn, erityisesti julkisen sektorin työntekijät ja naiset.

Äänestä
  • Sipilä teki saman virheen kuin halla-aholaiset, joskin kepu ei hajonnut yhtä pahasti. Kumpikaan ei tuntunut ymmärtävän, että "vanhan kaartin" sysääminen kertalaakista syrjään aiheuttaa puolueeseen isoa hajaannusta. PS:llä johti puolueen hajoamiseen, keskustassa kentän ja puoluejohdon vieraantumiseen toisistaan ja vaalitappioon 2015.

    Äänestä

Valtavat menojen lisäykset tulossa, Haaviston sekoilut, al-Holin leiri ym...

Kepulainen en ole enkä Sipilää kannata, mutta nyt ollaan menossa metsään ja laskuja maksellaan vielä sukupolvesta toiseen...

Äänestä

Kansan yli kaiken vihaama Partakarvalesta vinkuu taas "viisauksiaan" lehtereiltä kuin mikäkin kukko tunkiolla...

Äänestä
  • Aloittaja

    Kansa ? sulla se suppea, kun melkein yksin kansaasi edustat.
    Siinä "nikksisi" -kuten Kapi sanoi.

    Äänestä

Sipilää vastusti arviolta puolet suomalaisista, myös iso osa oman puolueen äänestäjistä.
Toivotaan että ihmiset muistavat Sipilän toiminnan vielä jatkossakin.

Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sipilä on kunniaton paskiainen:
    https://is.mediadelivery.fi/img/658/05d086eb93e1459fa3dda4285eb2d4e2.jpg.webp

    Ja tulee sellaisena pysymäänkin, jopa kuoppajaistensa jälkeenkin käydään hautakusta "päälleen" heittämässä...

    Korhonen se illan tullen
    Hietaniemeen astelee.
    Itsestänsä kiinni pitää,
    Kekkos-paaden kastelee.
    Mutta nyt perinne kolhun saa.

    Hiipii yössä Hietaniemen,
    äijä hyvin hämärä.

    Hiipii-hiipii varovasti
    ääreen suuren hautapaaden.

    Tempaa ukko housun uksen auki,
    mielii kiinni itsestään pidellen,
    haudan kukat kastella kuseskellen.

    Mut kaivaa, kaivaa eikä löydä.
    Mihin on nyt heppi hävinnyt,
    kasteluletku katala kadonnut?

    Heppi on kutistunut pieneksi piliksi,
    mennyt piiloon kurtun alle,
    pelosta suuren Urkki-uroon.

    Kuulee silloin ukko urahduksen,
    paaden alta karjahduksen:

    "Pilipali-äijä taidat olla,
    rinnalla oikeiden uroiden.
    Pane pili housuihisi,
    joutuin jouvu matkaasi,
    untani häirihtemästä,’
    sinä ukko höperö"

    Häpeissään luikkii pois äijä nolo,
    onnistunut ei taaskaan homma,
    voi-voi-sentään ukko polo.

    Ehk' on huomenna päivä parempi,
    hepin kunto korskeampi.

    Äänestä

Aloittaja

Olen aloituksen takana, kyllä maata pitää alkaa parantamaan, ei yksin rahahanoja aukaisten -velalla. Alkaa uusi vaihe jossa oikeasti sairaat työttömät sairaseläkkeelle ja kykeneville tiukka aikataulu miten työssä ollaan. Lekottelu ajat saisi olla ohi pääosin.
Näin seollut monilla ennekin, kun sosiaalituet oli pääosin sairailla ja vanhuksilla. Se levinnyty liian hyvinä etuina salkeisiin työkykyisiinkin.

Äänestä
  • Varsinkin nuorisossa alkaa olla jo liian kanssa tuella eläviä.
    Toisaalta on myös liikaa kuormittavuutta ja huonoa johtamista, joka vaikuttaa varsinkin suorittavassa työssä.

    SOTILAS

    Äänestä

Kepu pettåå aina ! !!

Äänestä

Kansan eduskuntavaaleissa mäkeen äänestänyt Juha-lesta Sipilähän se onkin paras varoittaja "vuosia kestäneistä virheistä"...

Täytyy olla aika sairas lahkolainen että kehtaa edes päätään avata mokomakin kokovartalo.

Äänestä

Päästääkö Sipilän himonussimalahkolaiset lapsikatraansa kouluihin..?

Koronan pelko saattaa olla lahkon keskuudessa suurtakin...

Outoa sillä eikös noiden pitäisi olla juuri "korkeemman suojeluksessa"...

Edes vuosittaista laumakokoontumistaan eivät tänä vuonna uskalla järjestää, sairasta pelkoa.

Äänestä
  • Niin kaunista demarilta, ihan tuli tippa silmään, kyllä nyt palstan komukatkin vetistelee.
    OikeistoSosDem ja muut toverit.

    Äänestä

Puhu nätisti toiselle.
Ollaan kavereita kaikille.
Kuunnellaan kun neuvotaan.

Siinä kolme fraasia joita hyvä noudattaa. Jotka naimisissa, tuo jopa edellytys hyvään parisuhteeseen. Annettava periksikin, ei se vaikeaa ole. Kuunnellaan toisia, kyllä siinä maltettava se aika olla hiljaa. Me olemme 50 vuotta olleet naimisissa, ja ei ole oikeastaan koskaan ollut mitään suurempaa vaikeutta. Nyt vain kuten monilla muillakin suru puserossa, kun lapset ja lastenlapset ei pääse mummia ja paappaa katsomaan kesäksi. Oikeastaan jotkut pääsisi, mutta ollaan sovittu että heitetään kesä väliin, syksyllä sitten katsotaan uusi tilanne, jos jatkuu näin, jatketaan...

t: majuri Di

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Yliväpeli_Orhonen kirjoitti:

Suomen ei pidä toistaa vuosien 2011–2015 virheitä, Juha Sipilä varoittaa.
Hallitusohjelma ja etenkin oppivelvollisuuden pidentäminen pitäisi perata huolella, Juha Sipilä sanoo Maaseudun Tulevaisuudessa.
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/veronkiristykset-olisivat-myrkkya--expaaministeri-juha-sipila-vetoaa-hallitukseen-talousromahduksen-keskella-6.3.602829.16a38ad66a
Koronakriisistä toipuminen ei saa viedä Suomelta kymmentä vuotta, kuten kävi finanssikriisin kanssa, sanoo keskustan kansanedustaja, ex-pääministeri Juha Sipilä
– Virheistä pitää oppia. Vaalikaudella 2011–2015 kriisistä toipumista ja työllisyyden vahvistumista hidastettiin väärin ajoitetuilla veronkorotuksilla, Sipilä sanoo.

Vaik­ka Si­pi­lä on jät­tä­nyt est­ra­din kes­kus­tan uu­sil­le yk­kös­nyr­keil­le, har­van ta­ka­penk­ki­läi­sen ta­lous­vink­ke­jä kuun­nel­laan yh­tä tar­kas­ti.
Voi­kin ol­la, et­tä kem­pe­le­läi­sen opit ovat ajan­koh­tai­sem­pia kuin kos­kaan, kun Suo­mi su­kel­taa la­man tum­miin ve­siin.

Si­pi­lä pi­tää edel­leen kiin­ni maa­lis­kuun lo­pun en­nus­tuk­ses­taan, jon­ka mu­kaan Suo­men brut­to­kan­san­tuo­te ro­mah­taa tänä vuon­na kak­si­nu­me­roi­sel­la lu­vul­la.
– Tämä krii­si kos­ket­taa pal­jon laa­jem­paa osaa yri­tyk­sis­tä ja yh­tei­söis­tä kuin 1990-lu­vun alun lama tai fi­nans­sik­rii­si, hän pe­rus­te­lee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu