mitä käytännössä tapahtuu kun moottori leikkaa kiinni? siis jos esim ajelee maantiellä 100 kmh ja moottori leikkaa siinä kiinni niin jos esim on etuvetoinen auto ja moottorin sisuskalut menee solmuun niin meneekö siinä sitten vetävät pyörät lukkoon vai onko se vaan sellainen että kone vaan sammuu ja rullaa sen mitä vielä vauhtia on?
moottorin kiinnileikkaaminen?
7
3368
Vastaukset
- Anonyymi
jos moottori leikkaa kii tollasessa vauhissa nii renkaissa on niin paljon liikeenergiaa että kun ne pyörii ja voima menee akseleitten kautta moottoriin nii moottori irtoaa kannakkeistaa ja alkaa pyörii mukana
siis sitte tietty menee konepelti lommolle- Anonyymi
okei kiitos! mutta entä jos moottori leikkaa kiinni vaikka 20 kmh vauhdissa ja pysähtyy siihen niin saako vaihteen silti vielä vapaalle ja jos saisikin niin onko ne vetävät pyörät silti lukossa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
okei kiitos! mutta entä jos moottori leikkaa kiinni vaikka 20 kmh vauhdissa ja pysähtyy siihen niin saako vaihteen silti vielä vapaalle ja jos saisikin niin onko ne vetävät pyörät silti lukossa?
Kampura menee juntturaan männän palasista kyllä hiukan tökkää menoa
- Anonyymi
Yleensä moottori ei leikkaa ajossa kiinni laakista stoppiin. Se alkaa hyytymään vaikka painaa kaasua lisää ja jotain outoja ääniäkin alkaa kuulua. Kyllä sen huomaa ajossa, niin kytkin vaan pohjaan, vaihde vapaalle ja rullaillaan tien sivuun sopivaan kohtaan jossa ei olla toisten tiellä.
On harvinaista että auton moottori kajahtaa ajossa laakista. Yleensä tuollainen täystuho tapahtuu kun ryntäytetään moottoria maksimikierroksille pysähdyksissä ollessa (huollon yhteydessä tai muuten vaan). - Anonyymi
Moottori "leikkaa kiinni" kun oljykalvo liikkuvien osien välistä puuttuu. Tällöin metalli hankaa toista metallia vasten ja pinnat kuumenevat sulamispisteeseen ja lopulta osat sulavat yhteen. Ilmiö alkaa pikkuhiljaa ja ensimmäinen oire on tehon puute kun teho kuluu metallin sulattamiseen. Kuski painaa tässä tilanteessa lisää kaasua ja ilmiö voimistuu ja lopulta leikkaantuminen tapahtuu.
- Anonyymi
kiitos vastanneille! moottorit kiinnostaa vaikka en niistä paljoa tajua... entä sitten jos moottorissa ei olisi tippaakaan öljyä niin kuinka pitkään se toimisi ennen kiinnileikkaamista, 1 kilometriä vai 50 vai 100 tai 500 kilometriä?
- Anonyymi
On sulla sitten paljon oppimista!
Ei mene välttämättä puolta kilsaakaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205054
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r23092Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361300- 1001278
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121210- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17893viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168845En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61763- 35742