Pohjois-Karjalassa 24 ja Joensuussa 12 tapausta, kuulostaa aika vähältä kun vertaa muuhun suomeen.
Ollaanko todella näin terveitä, vaiko vain huonosti tutkittuja?
Suojaako meidän sepelvaltimotaudille altistava geeniperimämme meitä koronavirukselta, vai sairastammeko salaa ja vain sairaalahoitoa vaativat koronatartunnat tulevat ilmi?
Jokin tässä nyt mättää...
Ollaanko todella näin terveitä, vaiko vain huonosti tutkittuja?
Suojaako meidän sepelvaltimotaudille altistava geeniperimämme meitä koronavirukselta, vai sairastammeko salaa ja vain sairaalahoitoa vaativat koronatartunnat tulevat ilmi?
Jokin tässä nyt mättää...
Vastaukset 37
Vanhimmat
24 testattua tapausta siis. Sairaalahoidossa enää tuskin ketään kun viimeinenkin positiivinen testitulos on kohta kahden viikon takaa. Ottaen huomioon, että tietty prosentti koronatartunnan saaneista joutuu sairaalahoitoon jo ennen testaustakin, lienee viruksen esiintyvyys maakunnassa suhteellisen pieni.
Näillä näkymin näyttäisi, että nykyiset rajoitustoimet on Pohjois-Karjalan(kin) tehohoitopaikkojen riittävyyden näkökulmasta jo liian kireät, joten rajoitteiden asteittainen purkaminen on perusteltua.
Taisi niitä testattuja olla p-k:ssa jo yli 1800...
24 testattua tartuntatapausta...
Oireelliset ja altistuneet testataan ja testillä todetaan tartunta.
Tuhansia on testattu mutta vain 24 tartuntaa todettu, joista 12 Joensuussa, yksi on kuollut.
Yli kolmeen viikkoon ei ole todettu yhtään tartuntaa, testauksia jatketaan.
No en minä nyt tiedä mättääkö Pohjois-Karjalan koronatilanteessa erityisesti mikään. Vaikka esim. Yhdysvalloissa koronatilanne on kokonaisuutena mikä on, siellä pohjoisissa harvaan asutuissa osavaltioissa tilanne on kuitenkin hallinnassa Suomen tavoin.
Kun ihmisillä on luonnostaankin kontakteja vain pienen ihmismäärän kanssa mm. metrojen ja kauppakeskusten puuttuessa, viruksella on vain rajalliset mahdollisuudet levitä. Toisaalta viruksen päästessä mellastamaan vaikkapa New Yorkin työmatkaruuhkiin viikoksi, lopputuleman voisi ennakoida olevan jo nähdyn kaltainen.
Kuinka paljon koronaa menee tavallisen flunssan piikkiin? Testataanko kaikki flunssaoireiset vai sanotaanko että pysy kotona pari päivää ja ota buranaa?
Jos ainoastaan oirehtivat testataan ja 1800 testatusta on löytynyt vain 24 koronatapausta, väittäisin että tilanne on juuri ensinmainittu. Nuo tietysti ovat niitä, jotka hakeutuvat flunssaoireiden vuoksi heti vastaanotolle. Niiden lukumäärää, jotka kitkuttelevat taudin buranalla ja viinapaukuilla, ei tietysti tiedä kukaan.
Ilmeisesti eivät kuitenkaan pahemmin tartuta kun ei ole vakavampia tapauksia tuon enempää...
Välttelemällä tarpeettomia ihmiskontakteja ja huolehtimalla käsihygieniasta säästyy vuosien mittaan monelta normaaliflunssaltakin. Pieni huuhtaisu käsidesillä joukkoliikennevälineistä tai kaupoista tullessa ei ole välttämättä ainoastaan suurkaupungeissa vierailevien turistien juttu.
Niin ei vielä.
Jokainen voinee päättää tästäkin eteenpäin millä tavalla itsensä mahdollisille taudinkantajille altistaa. Mikäli koronan sairastaminen ei tunnu hyvältä ajatukselta juuri tällä hetkellä, ei ravintoloihin ole mikään pakko mennä tai nuolemaan ovenkahvoja muihinkaan julkisiin tiloihin, vaikka hallitus on sille nyt periaatteessa luvan antanutkin.
Hengissä pysyminen vaatii tiettyä järjenkäyttöä nykyaikanakin, harva kävelee vihreillä suojatiellekään katsomatta kaiken varalta ympärilleen.
Asiantuntijat ovat sanoneet, että todellinen sairastuneiden luku on 20-30 kertainen, jollei jopa enemmän, kuin se minkä testitulokset näyttävät.
Tauti voi olla hyvin lievä tai jopa oireeton, joten pikku yskässä tai säryssä ei kukaan itseään testauttamaan lähde vaan potee tautia kiltisti kotona kuten ohjeistetu on. Toki on viisasta ilmoittaa lähipiirille, että jotain tautia on, jotta hekin osaavat itseään tutkiskella ja lähikontakteja aktiivisemmin välttää.
Nyt kun Suomi höllentää rajoituksia eli lähdemme varsin pitkälle Ruotsin tielle, on edessä tautitapausten lisääntyminen myös täällä Pohjois-Karjalassa. Yritetäänpä muistaa tämä, että tauti on keskuudessamme ja tämä tauti on todella vakava, vaikka siitä henkiin jäisikin.
Olen ihmetellyt sitä, että miten porukat pyörivät kaupoissa ja taimitarhoilla vailla huolen häivää. Ollaan liikkeellä koko perheen voimin, hypistellään sitä sun tätä, jäädään juttusille tuttavien kanssa ja näemmä ihan vain chillaillaan. Ei näin! Älkää unohdeta pitää turvaväliä, käydä kaupoilla ja puutarhoilla vain silloin kun on välitön pakko ja yksin eikä koko lapsikatras mukana.
Emme varmaan halua ehdottomaan karanteeniin joka hälläväliä asenteella voi vielä eteen tulla. Tauti on keskuudessamme vielä kuukausia, eikä se katoa jos olemme liikekannalla kuten "vanhoina hyvinä aikoina".
Olen samaa mieltä että emme ole täällä vielä edes nähneet tätä epidemiaa, mutta tulemme sen vielä näkemään tätä menoa. Toivottavasti olen väärässä.
Mielenkiintoinen asia on tuo että toiset eivät sairastu tai sairastuvat vain lievästi, kun toisille taas se on hengenmeno.
Olisiko niin että joillekin ihmisille joku aiemmin sairastettu virus on tehnyt vasta-aineita jotka antavat immuniteettia tätä covid-19 virusta vastaan?
Sairastetaanhan kausi-influenssaakin vähin kukin omalla tavallaan. Meillä yksi perheenjäsen oli parisen viikkoa todella särkyinen ja sairas, minä itse podin vain pientä flunssantapaista ja lukio-ikäisillä lapsilla ei oireita juurikaan.
"Olen samaa mieltä että emme ole täällä vielä edes nähneet tätä epidemiaa, mutta tulemme sen vielä näkemään tätä menoa. Toivottavasti olen väärässä."
Ymmärrän helposti muutaman tiedemiehen muodostaman koalition hallitukselle toimittamassaan avoimessa kirjeessä ilmaiseman kannan, että virus kannattaisi tukahduttaa hengiltä nyt, kun epidemia ei ole vielä levinnyt kuin kristinusko. Kysymys, johon en ole saanut vielä oikein järkevää vastausta on, mitä sen jälkeen tapahtuu. Koska on odotettavissa että tämäkin koronavirus jää kiertämään maapalloa muiden influenssaviruksien tavoin, onko pysyvästi lockdowniin jääminen mikään realistinen mahdollisuus? Kuten jo helmi-maaliskuussa nähtiin, seuraavankaan epidemian alku ei montaa matkailijaa vaadi, jotka tuovat taudin tietämättään maahan saatuaan sen tautia tietämättään kantavalta.
"Mielenkiintoinen asia on tuo että toiset eivät sairastu tai sairastuvat vain lievästi, kun toisille taas se on hengenmeno.
Olisiko niin että joillekin ihmisille joku aiemmin sairastettu virus on tehnyt vasta-aineita jotka antavat immuniteettia tätä covid-19 virusta vastaan?"
Asiantuntijoiden mukaan tuo on juuri koronaviruksille tyypillinen ominaisuus, pätee muihinkin influenssaa aiheuttaviin koronaviruksiin. Jokainen ihminen on erilainen vastustuskyvyltään, ja lisäksi itse viruskin muuntuu koko ajan ja siten sen ominaisuudet vaihtelevat kannoittain.
"virus kannattaisi tukahduttaa hengiltä nyt, kun epidemia ei ole vielä levinnyt kuin kristinusko. Kysymys, johon en ole saanut vielä oikein järkevää vastausta on, mitä sen jälkeen tapahtuu."
Meillähän näyttää olevan Pohjois-Karjalassa juuri tuo tilanne pienessä mittakaavassa, että paikalliset ihmiset eivät enää levitä tautia keskuudessaan; tauti on siis tukahdutettu.
Mikäli jokainen pitäytyy kontaktista sellaisilta alueilta olevien ihmisten kanssa, jotka eivät ole paikallisia, tilanne myös säilyy ja henkiä säästyy. Kuitenkin jokainen ymmärtää pelkällä maalaisjärjellä, että tuo on pidemmän aikavälin, siis tulevien vuosien tai vuosikymmenien strategiana aivan naurettava ajatus jopa Pohjois-Karjalan mittakaavassa.
Täällä P-K:n maalaiskunnassa on paikan ainoa ruokakauppa täynnä vieraspaikkakuntalaisia, uppo-outoja ja niitä joita yleensä näkee vain kesälomien aikaan.
Sama tilanne varmaan myös muilla paikkakunnilla joissa mökkejä.
Meidänkin pienessä kylässä on kohta enemmän muita kuin paikkakuntalaisia.
Ihan ok, mutta näinä aikoina ei matkailua pitäisi harrasta ja jos omalle mökille tulee, pitäisi älytä olla karanteeninomaisissa oloissa.
Ei vaan mene etelän vetelille jakeluun!
Onko taimimyymälät ja puutarhat seuraava viruslinko?
Kävin maaaseudulla eräällä puutarhalla aikeissa ostaa pari kukkaa, mutta aikeeksi jäi kun kasvihuoneissa ja niiden pihapiirissä parveili varsin paljon ihmisiä lapsista aikuisiin ilman minkäänlaista turvaväliä.
Siellä jutturinkiä, parveiltiin kanoja ihailemassa, kasvihuoneissa seisoskeltiin ryhmissä työntekijöiden avun puutteessa.
Nyt rotia kauppoihin ja puutarhamyymäliin. Turvavälit ja ylimääräinen popula pois.
Korona on monin paikoin unohdettu ja seuraamukset ovat vakavat 😢
Sama havainto. Korona on vaarallinen myös maaseudulla. Kukkia ja vihannesten taimia voi ostaa myös netissä. Jätetään puutarha vierailutkin väliin.
Pohjois- Karjalassa ei yhtään todettua koronatartuntaa kahteen viikkoon, lieneekö kuinka paljon testattu.
Onneksi Siunsote on ollut valmiina iskemään heti sen viruksen kimppuun.
Siksi vastaanotollekaan ei saanut tulla sairaana, ainakaan alkuaikoina.
Nyt en ole pyrkinytkään.
Olisikohan ikäihmisille annetusta pneumakokkirokotteesta ollut hyötyä, kun täälläpäin tartuntojen määrä on vielä pysynyt alhaisena. Luin jostakin, että rokotteella saattaisi olla ehkäisevää vaikutusta, mutta kun tämä virus tuntuu kaikille olevan tuntematon asia.
Oli siitä. Minäkin sairastuin vuosi sitten niin pahaan flunssaan että tuskin selvisin hengissä. Ainoa hoito oli pulloon puhallus. Lopuksi kuskattiin toiselle puolen Suomea hoitoon kun kaikki verisuonet tukkeutuivat. Lieneekö myös Fortumin pyrolyysilaitoksen kaasut syynä tapahtumiin.Sain onneksi lakkautettua laitoksen ja sen vuoksi kai täällä ei ole paljon koronaa.? Puhdas ilma on kullan arvoista. Kiinasta ja Italista se puuttuu.
Pohjois-Karjalassa ja Joensuussa jo kolme viikkoa ilman uusia koronatapauksia.
Onko tämä tyyntä myrskyn edellä?
Tuskinpa tästä mikään myrsky tulee, on ainoastaan merkki siitä, että tehohoidon kapasiteetin turvaamiseksi asetetut rajoitukset ovat ainakin KYS:n 800 000 asukkaan erva-alueella (johon Pohjois-Karjalakin kuuluu) purreet tarpeettomankin hyvin.
Tarpeettoman hyvin siis näkökulmasta riippuen; Mitä enemmän päiviä kuluu ilman tartuntoja, sitä hankalampi rajoituksia on perustella niin ravintoloille kuin vanhuksillekin, olipahan kyse sitten suoranaisista määräyksistä tai pelkästään suosituksista.
Mielenkiintoista, mihin myrskyn määritelmä lopulta asettuu. Avataanko ravintolat vain pistääkseen ne uudestaan kiinni kun yksikin uusi tartunta rikkoo kolmen viikon putken?
Miten monta näistä 12 kuolintapauksesta oli yli 70-vuotiaita?
Minkä verran nuorempia?
Oliko yhtään lasta?
Ei kai Pohjois-Karjalassa 24 tartuntaa vastaan sentään 12 kuollutta ole? Yhdestäkö muistan uutisoidun.
usassa+koronaan+sairastuneitten+kuolleisuus+suunnilleen+sama+kuin+Suomessa,+eli+noin+5+-+6+%.+Mikä+lie+sitten+sairastuneitten+osuus+koko+väestöstä.
Joo joo, mutta minkä ikäisiä?
En ole kuullut että joku koululainen olisi sairastunut.
No tää tilanne on nyt vain "tyyntä myrskyn edellä"- korona pitää pientä huilitaukoa ja iskee sitten taas kunhan puretaan nykyisiä rajoituksia esim. ravintoloiden avaamisia ja muita turhanpäiväisiä palveluja......
Kyllä tänne iskee seuraavaksi hoitamattomat syöpä- ja sydänsairaudet.
Eihän tämän koronapaniikin takia saaanut sairaanan mennä terveyskeskuksiin. Ja terveillä ei sinne tietysti asiaa ole ja koronapotilaita ei tullut.
Samaa mieltä, ei pääse terveyskeskuksiin eikä tikkamäen päivystykseen ellei ole "pää kainalossa" tai lanssilla tuoda tajuttomana.
Pelänneekö hoitohenkilökunta niin kovin tartunnan saamista? vai mikä lie todellinen syy ettei hoitoihin pääse?
Tervehtimiskeskuksiin kannattaa ajaa nissanilla sumutusvalot päällä ja vakonopeusyhistintä käyttäen. Matkalla voi pysähtyä liikennepylpyrään kakille ettei tervehdyskeskuksessa mene kakki housuun. Kyllä sieltä aikoja saapi kun sanoo että tuli nissanilla. Jos on kiire niin liikenneylpyrässä kannattaa ohitella kun pitää sumutusvalot päällä ja varoo liikennepylpyrässä olevia kakkeja. Voi muuten mennä nissanin pyörät kakkiin.
Onneksi koulut avattiin ja koululaiset pääsivät lähiopetukseen, jossa toivottavasti huomataan tartunnan saaneet, joita ei kotona huomata!
Uusimaalla nyt näkyy käytännössä koulujen avaamispäätöksen järkevyys.
Miksi nämä ääliöministerit eivät malttaneet katsoa syksyyn kuinka tilanne kehittyy?
Kyllä persut on tastä vastuussa. Eivät puolustaneet isämmaata!!!