Mistä ruuveja?

Anonyymi

Koneruuveja eli kansankielellä pultteja kierteellä M4x0,75 ei saa Suomesta mistään siirryttyämme nyt kommunistiseen suunnitelmatalouteen. OK. Teenpä itse. Kierrepakan ja -tapin tilasin jo Kiinasta, Suomestahan noita ei saakaan e.m. syystä.
Nyt pitäisi löytää pitkiä M4 -koneruuveja, joissa olisi ainakin 25 mm pitkä 4 mm läpimittainen kierteetön osuus. Kanta mikä tahansa muu, mutta ei uppokanta. Ainakaan tekniikan ihmemaan keksinnöistään kuuluisasta Oulusta ei sellaisia löydy. Olen ajellut enemmän kuin yhdet sata km etsimässä eri liikkeistä, missä niitä voisi olla. Ei vain ole. Annetusta normista ei uskalleta poiketa!
Sattuisiko joku lukijoista tietämään niin pahoin väärinajattelevaa liikettä, joka vielä uskaltaisi poiketa epävirallisesta mutta ankarasta poliittisen mafian kaltaisesta rajoituksesta ja myydä tällaista tuotetta? Jos löytyy, niin mistä? Kyse olisi muutamista ruuveista askartelunomaiseen entisöintiin.
Vielä jos firman nimen ja/tai yhteystiedot uskallettaisiin antaa ja sensuuri päästäisi ne läpi, tilanne olisi pelastettavissa.
Kiitos!

1

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei niitä saa kun niitä eiole suomalaisessa ruuvivalikoimassa, johtuu kaiketi siitä että on pärjätty 0,7 mm nousulla aivan hyvin 4mm paksuudessa.

      jospa ruuvisi ei olekkaan millijärjestelmää, sopisi olla vaikkapa 5/32 tuuman ruuvi jossa 34 nousu, mikä sekään ei taida olla kovin yleinen.

      mutta aina voitehdä itse se on selvä se. otat vaan 5mm sopivan pultin ja sorvaat siitä liiat pois ja kierrät sopivan 4mm kierteen ja kas siinä se !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1924
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1670
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1276
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      63
      1192
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      998
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      862
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe