Mitä eroa on Terhin 4100 ja 4110 malleilla?
Terhi 4100 ja 4110 erot
Anonyymi
7237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
4110 on parannettu versio 4100:sta. Peräpeili on muotoiltu uudelleen.
Kiitos tiedoista. Onko 4100 "huono" ostos verrattuna 4110? Jostain keskustelusta luin että 4110 kantaisi painavampaa moottoria kuin 4100, mutta faktaa ei oikein löydy mistään.
Siihen se perustuu että 4110:n peräpeili on sisennetty, ehkä kulmakin on vähän eri. Tukevampi rakenne ja parempi painojakauma peräpeilin osalta, jotkut väittää että 4100 laukkaa herkemmin ja peräpeili halkeaa herkemmin. Eipä kai sillä niin väliä kevyemmällä moottorilla. Omassa 4110:ssa on 82kg nelitahti, painaa mielestäni ihan riittävästi kun penkin alla on tuplatankit, yksin ajaessa saa siirtää toisen tankin keulaan jos se on täynnä. On joku pultannut 4110:n perään kevyen 60-heppaisenkin, että kyllä se 4100 varmasti sallittujen moottorien tehot kestää. Suurempana hyötynä näen sen ilmeisimmän eron, eli keulakaiteen josta saa rantamanöövereissä paremman otteen. Lisäksi kun sarvien väliin kun ajon ajaksi virittää kuormaliinan niin siihen on etumatkustajan mukava nojailla.
Kiitos vastauksesta, kestääkö 4110 peräpeili painavamman koneen?
Hyvää tietoa, kiitos. Budjetti riittää 20-30hv 2-tahtikoneella varustettuun yksilöön, joten sellaisen kanssa 4100 riittäisi hyvin. Pohjan muoto ilmeisesti niissä on sama?
Juu, muuten on samat muodot rungossa. Eipä kumpaankaan saa yli 30 heppaista taiteen sääntöjen mukaan laittaakaan. Kokoisekseen ihan pätevä vehje kunhan tiedostaa että materiaali hapertuu ikääntyessään ellei sitä suojaa vahalla. Paikkaus ja maalaus kyllä onnistuu todella siististi kunhan on oikeat menetelmät.
Ja 4110:n kaiteetkin toimivat minusta paremmin, mutta makuasia.