Kerronpa vähän minkälaiseen tilanteeseen ihminen voi joutua poikkeustilassa, jos sattuu olemaan laillistettu th-alan ihminen.
Toiset sluibailee pakkolomalla ja vaimo on työvelvollisena komennettu viikonloppuhommin hoitotaloon. Tästä ei voi kieltäytyä. Viikolla pitää hoitaa ne vakituisen työn tunnit etänä kotona ja samalla pitää jälkikasvu kotikoulun penkillä, kurissa, nuhteessa ja leivässäkin.
Jotenkin sairasta, että lain voimalla th-alan ihminen voidaan pakottaa tälläiseen 7-päiväiseen työviikkoon, jolle ei näy loppua. Täysissä suojavarusteissa hikoillaan viikonloppu ja vielä on muistutettu, että hoidettavien kuolemantapauksista tulee sitten virkarikostutkinta. Ai että kuinka ihana kannustin.
Palkka on perseestä eikä kukaan tiedä miten maksetaan kahdesta työstä, lomarahat leikattu ja vuosilomia ei näköpiirissä. Työvuorot pitkiä ja joskus tosi pitkiä. Mitään tunteja ei kerry mihinkään. Kriisin pahentuessa voidaan siirtyä 7-päiväiseen hoitotyöhön ja tehdä töitä kellon ympäri.
Itselläni ei ole juuri mahdollisuuksia auttaa kotona, koska pitää olla päivät työpaikalla. P...ele en päässyt edes karanteenilomalle työpaikan koronaepidemiassa, kun viranomaiset mokasivat karanteeni-ilmoituksen kanssa. Eikä se h...in tauti tietenkään tarttunut minuun, vaikka kaikki muut sairastuivat. Saivat sitten muut töllötellä Netflixiä kotona "kamalassa" koronataudissa ja minä täällä sain pitää firmaa pystyssä kaksi viikkoa.
Voin sanoa, että vaimo on t-o-t-a-a-l-i-s-e-n loppu ja joskus vielä tulee päivä että hän mokaa jotain suojaimien kanssa ja asukkaat sairastuvat ja kuolevat. Mä olen taas turhautunut tähän tilanteeseen, kun näen miten toinen alkaa olemaan työkyvyttömässä kunnossa ja en voi tehdä asialle mitään.
Ymmärrän kyllä hyvin, että tällaisena kriisiaikana heikot on pidettävä kaikin keinoin elossa ja todella nostan hattua kun olen saanut nähdä millä hengellä hoitajat ovat nyt vaaralliselle työlleen omistautuneet ja jos eivät nyt henkeään niin ainakin terveytensä uhraavat Isänmaan puolesta.
Tässä käy kohta niin, että ehkä hoivakodin asukkaat selvisivät hengissä, mutta puolet hoitajista kuoli pudotessaan talon katolta tai saadessaan sydänkohtauksen tai koronatartunnan.
Kyllä tää korona-aika on helv...etti per...eestä. Vaimo tapetaan töillä.
5
103
Vastaukset
- Anonyymi
Hoitoalan tilanteeseen ovat syyllisiä kuntatyönantaja, hallitus ja eduskunta. Suomessa on paljon turhia rahoituskohteita, joista voitaisiin leikata reilulla kädellä.
- Anonyymi
Kotikoulu on onneksi jo loppunut, niin että niiltä osin helpotti. Itse koen etätyön niin helppona, että hyvin voisin painaa töitä viikonloppuna jossain hoitokodissa.
- Anonyymi
Et taida tietää minkälaisia yksityiselämän rajoitteita hoitotyön tekeminen asettaa tällaisena epidemia-aikana??? Käytännössä vain kotikaranteenin ja työpaikan välillä saa liikkua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et taida tietää minkälaisia yksityiselämän rajoitteita hoitotyön tekeminen asettaa tällaisena epidemia-aikana??? Käytännössä vain kotikaranteenin ja työpaikan välillä saa liikkua.
Kyllä, olen tuotakin tehnyt eli kulkenut vain kodin ja työpaikan väliä, kun muut ovat hoitaneet jopa kaikki ruokaostokset. Ihmetellä täytyy, mikä siinä on niin vaikeaa?
- Anonyymi
Nykysukupolvellehan kaikki on niin vaikeaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1767816
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264298- 503928
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1513245- 513006
- 492669
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262406- 402268
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2742076Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt552035