Kerronpa vähän minkälaiseen tilanteeseen ihminen voi joutua poikkeustilassa, jos sattuu olemaan laillistettu th-alan ihminen.
Toiset sluibailee pakkolomalla ja vaimo on työvelvollisena komennettu viikonloppuhommin hoitotaloon. Tästä ei voi kieltäytyä. Viikolla pitää hoitaa ne vakituisen työn tunnit etänä kotona ja samalla pitää jälkikasvu kotikoulun penkillä, kurissa, nuhteessa ja leivässäkin.
Jotenkin sairasta, että lain voimalla th-alan ihminen voidaan pakottaa tälläiseen 7-päiväiseen työviikkoon, jolle ei näy loppua. Täysissä suojavarusteissa hikoillaan viikonloppu ja vielä on muistutettu, että hoidettavien kuolemantapauksista tulee sitten virkarikostutkinta. Ai että kuinka ihana kannustin.
Palkka on perseestä eikä kukaan tiedä miten maksetaan kahdesta työstä, lomarahat leikattu ja vuosilomia ei näköpiirissä. Työvuorot pitkiä ja joskus tosi pitkiä. Mitään tunteja ei kerry mihinkään. Kriisin pahentuessa voidaan siirtyä 7-päiväiseen hoitotyöhön ja tehdä töitä kellon ympäri.
Itselläni ei ole juuri mahdollisuuksia auttaa kotona, koska pitää olla päivät työpaikalla. P...ele en päässyt edes karanteenilomalle työpaikan koronaepidemiassa, kun viranomaiset mokasivat karanteeni-ilmoituksen kanssa. Eikä se h...in tauti tietenkään tarttunut minuun, vaikka kaikki muut sairastuivat. Saivat sitten muut töllötellä Netflixiä kotona "kamalassa" koronataudissa ja minä täällä sain pitää firmaa pystyssä kaksi viikkoa.
Voin sanoa, että vaimo on t-o-t-a-a-l-i-s-e-n loppu ja joskus vielä tulee päivä että hän mokaa jotain suojaimien kanssa ja asukkaat sairastuvat ja kuolevat. Mä olen taas turhautunut tähän tilanteeseen, kun näen miten toinen alkaa olemaan työkyvyttömässä kunnossa ja en voi tehdä asialle mitään.
Ymmärrän kyllä hyvin, että tällaisena kriisiaikana heikot on pidettävä kaikin keinoin elossa ja todella nostan hattua kun olen saanut nähdä millä hengellä hoitajat ovat nyt vaaralliselle työlleen omistautuneet ja jos eivät nyt henkeään niin ainakin terveytensä uhraavat Isänmaan puolesta.
Tässä käy kohta niin, että ehkä hoivakodin asukkaat selvisivät hengissä, mutta puolet hoitajista kuoli pudotessaan talon katolta tai saadessaan sydänkohtauksen tai koronatartunnan.
Kyllä tää korona-aika on helv...etti per...eestä. Vaimo tapetaan töillä.
5
125
Vastaukset
- Anonyymi
Hoitoalan tilanteeseen ovat syyllisiä kuntatyönantaja, hallitus ja eduskunta. Suomessa on paljon turhia rahoituskohteita, joista voitaisiin leikata reilulla kädellä.
- Anonyymi
Kotikoulu on onneksi jo loppunut, niin että niiltä osin helpotti. Itse koen etätyön niin helppona, että hyvin voisin painaa töitä viikonloppuna jossain hoitokodissa.
- Anonyymi
Et taida tietää minkälaisia yksityiselämän rajoitteita hoitotyön tekeminen asettaa tällaisena epidemia-aikana??? Käytännössä vain kotikaranteenin ja työpaikan välillä saa liikkua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et taida tietää minkälaisia yksityiselämän rajoitteita hoitotyön tekeminen asettaa tällaisena epidemia-aikana??? Käytännössä vain kotikaranteenin ja työpaikan välillä saa liikkua.
Kyllä, olen tuotakin tehnyt eli kulkenut vain kodin ja työpaikan väliä, kun muut ovat hoitaneet jopa kaikki ruokaostokset. Ihmetellä täytyy, mikä siinä on niin vaikeaa?
- Anonyymi
Nykysukupolvellehan kaikki on niin vaikeaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2504526Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1252965Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412732Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051553Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn171437- 521295
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021067- 471055