Jokos joku on kävellyt Kokkovuoren uuden reitistön?
Vastaukset 11
- Anonyymi
Kokkovuori kuuluu Nousiaisiin eikä Maskuun. Kokkovuoren alueella kulkee tosiaan uusi noin 7km merkitty reitti. Reitti on merkattu puihin nauhoilla.
Reitin alku ja loppupiste on Paijulan koululla johon voi jättää myös auton.
Reitti seloste:
Ensin kävellään Mietoistentien vartta jonkin matkaa kunnes käännytään oikealla Kokkovuoren polulle. Tästä kohtaa alkaa myös merkit puissa. Kokkovuoren huipulle josta polku jatkuu Laukvuoren kallio-alueita pitkin Kuvakallion laavulle. Sieltä jatketaan eteenpäin kohti Pahapaijua josta käännytään oikealla kohti Ratunkallioita. Ratunkallioita pitkin polku jatkuu Niemussuontien yli jonka jälkeen se kääntyy vasemmalle kohti Paijulan koulua.
Upea reitti maisemiltaan ja suosittelen lämpimästi.- Anonyymi
Käveltiin tuo reitti viikonloppuna ja vaihtelevat maastot ja maisemat todellakin oli. Iso osa reitistä kulki kallioita pitkin. Varsinkin Laukvuoren ja Ratunkallioiden alueella.
- Anonyymi
Jos tuo noin 7 km reitti kuulostaa liian pitkältä niin on mahdollisuus myös 5.5 km lyhyempään reittiin. Kuvakallion laavulta reitit erkanee. Tosin tuo lyhyempi reitti kulkee Kuvakalliolta Paijulan koululle kokonaan tietä pitkin.
- Anonyymi
Minä olen jo kahdesti tässä toukokuun aikana kävellyt tuon pidemmän lenkin ja varmasti tulen vielä useasti sen menemään. Sen verran vaihtelevat maisemat siellä on.
- Anonyymi
Reitistö kulkee osin vanhaa sudenpolkua pitkin. Reitti siis alkaa Paijulan koululta ja se kannattaa kiertää Kokkovuoren suuntaisesti, koska tällöin reitin tylsin osuus eli maantie kävely osuu heti alkuun. Maantie osuus on noin 500 metriä. Kun reitti lähtee metsään niin melkein heti alkaakin nousu Kokkovuorelle. Kokkovuoren huipulta on hienoa näköalat ympäröivään maastoon. Kokkovuorelta laskeudutaan hetkeksi alavaan ja hieman rehevämpään maastoon, kunnes nopeasti taas palataan kallioiselle polulle Laukvuoren kallioille. Kallioinen maasto jatkuu Kuvakallion laavulle saakka, tosin kallio maastoon mahtuu myös muutamia suopursujen värittämiä suo-alueita. Koululta Kokkovuoren kautta Kuvakallion laavulle on noin kolmen kilometrin matka. Kuvakalliolta Pahapaijuun asti polku kulkee taas tavallisessa metsässä. Pahapaijulta kohti Ratunkallioita mennessä polku kulkee sekalaisessa ja vaihtelevassa maastossa hetken aikaa jopa tietä pitkin. Väärälakia ohitetaan pohjois-puolelta. Matkaa laavulta Ratunkallioille on noin kolme kilometriä. Ratunkallioilla polku kulkee taas upeassa kalliomaastossa Niemussuon tielle asti. Tien ylityksen jälkeen polku kulkee hetken aikaa Niemussuon reunalla jonka jälkeen se kääntyykin sitten jo kohti Paijulan koulua.
- Anonyymi
Ei nyt kannattaisi noin paljon kehua täällä sillä kohta siellä häärää kaikki Maskulaiset jopa valtuustoa myöten ja silloin ei olisi enää rauhallista.
- Anonyymi
Tänään käveltiin tuo reitti. Ihan Turusta asti tultiin ja kyllä kannatti. Tullaan varmasti toistekkin. Suuri kiitos Nousiaisille tästä upeasta ja maisemaltaan vaihtelevasta reitistä. Ainut huono puoli oli opaste nauhojen hetkittäinen puuttuminen, mutta kyllä silti osasi reitin kävellä.
- Anonyymi
Me käveltiin Vappuna tuo reitti ja kyllä silloin oli vielä opaste nauhoja tiheään eikä eksymisen riskiä ollut.
- Anonyymi
Kuvakalliolta kun jatkaa eteenpäin niin kannattaa olla tarkkana jos aikomus kiertää koko reitti että lähtee oikeaan suuntaan sillä merkitty reitti menee myös sen lyhyemmän reitin eli Kuvakallion tietä pitkin.
Väärälakian alue on historiallinen sillä keskiajalla se on ollut nuijasodassa kuolleiden hautausmaa. Väitetään että sieltä on löytynyt vieläkin luurankoja.
Pahapaiju oli puolestaan keskiajalla linnoitus alue joka oli ansoitettu ympäristöltään. Sanottiin että kaikki Pahapaijun lähellä liikkuneet eivät koskaan palanneet sieltä enää. - Anonyymi
Oltiin eilen tuolla Kokkovuoren alueella ja "eksyttiin" merkatulta polulta kun löydettiin SikaKyöstin luola. Ennen Kuvakallion laavua lähdettiin vasemman puoleista polkua ja kappas se menikin SikaKyöstin luolalle lopulta. Ei ollut tuo polku vain merkattu mitenkään.
- Anonyymi
Teillä kävi sitten todella hyvä tuuri sillä tuo kohta on reitillä ainut jossa ei merkkejä puissa ole ja lähditte sitten juuri siitä väärään suuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t921108Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää229856Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️73836- 54734
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien72693Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34612- 51565
- 41560
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29557Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30535