Mökkipihalla on kautta aikojen ollut narsisseja, silloin tällöin on sipuleita istutettu syksyllä lisää kun vanhat ovat lakanneet kukkimasta. Tänä keväänä on vanhan narsissirykelmän viereen, noin 3 metrin päähän tullut komeasti kukkivia uusia narsisseja.
Paikka on pensaikkoa ja narsissit kukkivat pensaiden juurilla, joten kyse ei voi olla siitä, että olisin syksyllä istuttanut sipuleita ja unohtanut asian.
En keksi mitään muuta selitystä, kuin että vanhat narsissit ovat siementäneet uuden esiintymän. Onko kellään tietoa narsissin lisääntymisestä itsestään. Kyse on melko isokokoisesta kirkkaankeltaisesta lajikkeesta.
Narsissin leviäminen siemenistä
Anonyymi
2
2490
Vastaukset
- Anonyymi
"syksyllä lisää kun vanhat ovat lakanneet kukkimasta" Osa narsisteista on jäänyt kukkimatta. Mutta nuo kukkimattomat narsissit ovat saattaneet muutamassa vuodessa vahvistua ja siten taas alkaneet kukkia. Näin ymmärrän.
- Anonyymi
Tai sitten on multaa siirrelty ja sipuleita mennyt mukana. Ellei esim. myyrät ole kuljetelleet. Ei narsut mistään siemenistä ole meillä levinnyt koskaan, vaikka niitä on kahtakin lajiketta pihapiirissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 564961
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1774348- 1334023
- 673962
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans523746Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe803552- 1133221
- 562961
- 252756
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p172574