Eikö se ole jo tekopyhyyttä tms, kun ensin isoon ääneen kauhistellaan, kun lehdessä joku oli tulossa Lieksaan mökkeilemään. No ei mene kauaa, kun itse lähdetään pesueineen oman läänin ulkopuolelle mökkeilemään jne...hävettää ihan puolesta....
Mökkeilemään
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei mahda olla monellakaan Lieksalaisella mökkejä Eteä - Suomessa tai muuten Lieksan ulkopuolella? Yleensä etelän porukat mökkeilee täälläpäin.
Kaupunginjohtaja sano Lieksan lehdessä jotta terveenä saapi tulla mökkeilemään. Meille saa tulla.
- Anonyymi
Eikös eräs kaupunginjohtaja ole sanonut muillekkin että meille saa tulla. Ja ovat tulleet. Pysyvästikkö he ovat sitten täällä ?
Anonyymi kirjoitti:
Eikös eräs kaupunginjohtaja ole sanonut muillekkin että meille saa tulla. Ja ovat tulleet. Pysyvästikkö he ovat sitten täällä ?
Kyllä meille saa tulla ja olla enemmän tai vähemmän pysyvästi. Missä korpi, siellä kulta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös eräs kaupunginjohtaja ole sanonut muillekkin että meille saa tulla. Ja ovat tulleet. Pysyvästikkö he ovat sitten täällä ?
Osa on ihan pysyvästi ja paremmille apajille lähteneiden tilalle on aina löytynyt uusia onnenonkijoita.
Jos kenellä on mökki täällä, hyvin suurella todennäköisyydellä hän elää omillaan, siis tervetuloa terveenä. Tervetuloa myös muutkin itsensä elättävät olemaan tai käymään.
Se yleisen kutsun esittänyt kunnanjohtaja on eläkkeellä, varmaan auttelee meitä muita eläkkeellä olevia. - Anonyymi
JokaAlanAsiantuntija kirjoitti:
Kyllä meille saa tulla ja olla enemmän tai vähemmän pysyvästi. Missä korpi, siellä kulta.
Voi ei!! Älä sinä lupaile mitään, ei sinulla ole siihen valtakirjaa. Voit itse ottaa vastaan ja majoittaa ketä haluat, mutta meidän kontolle et voi. Puhu vain omasta puolestasi.
- Anonyymi
JokaAlanAsiantuntija kirjoitti:
Kyllä meille saa tulla ja olla enemmän tai vähemmän pysyvästi. Missä korpi, siellä kulta.
Ei taida osa tulijoista tuoda kultaa. Päin vastoin. Pankon mielestä nehän tuovat timantteja. Toivat vaan turvetta.
Mökkeilijät tuo rahaa.
- Anonyymi
Karavaanarilla on koko talous mukana on ruuat jääkaapissa, joista voi vaunussa, tai autossa tehdä kaasuliedellä ruokansa. Vessa suihkuineen on myös itsellä ja kun alkaa matkanteko rasittaa, niin eikun vaunu parkkiin ja ettoneelle, eikä koronat haittaa, kun käypi vain ruokatarpeet varoen kaupasta. Kesällä jos haluaa käydä kylpylässä, niin parkkeeraa vain jonkun sopivan järven rantaan ja pulahtaa uimaan, on tulossa karavaanarien kesä.
- Anonyymi
Mielestäni se oma mökki ei häviä minnekkään vaikka jättäisi nyt tämän kesän väliin.
Lieksa on toistaiseksi säästynyt koronalta niin ei ole kivaa jos nyt tuovat tulleessaan
paikkakunnalle tautia tullessaan esim etelä-suomalaiset.
Tietysti he toisivat Lieksaan ja paikallisiin yrityksiin rahaa mutta mielestäni oman kaupungin asukkaitten turvallisuuus ja terveys on pääasia.
Ja ehdottomasti pitäisi tajuta pitää viikon,parin karanteeni aika mökeissään. Ja vähänkään oireillessa ei lähteä kaupoille ym.
Sama kuin lieksalaisten kohdalla. Pohjois-Karjala on säästynyt paljolta,Lieksa säästynyt toistaiseksi. Mutta jos/kun alkaa tulla lomalaiset tänne niin takuuvarmasti korona iskee myös Lieksaan. Ja sitä emme halua. Täällä on paljon ihmisiä,minä mukaan luettuna ,jotka pelkäävät koronaa ihan oikeasti ja emme halua sairastua.
Joten pysykää muun paikkakuntalaiset nyt pois lieksasta.
Vaikka jo nyt aika paljon näyttää täällä olevan vieraspaikkakuntalaisia.
Tänne tulevat suurista kaupungeista turvaan kun täällä tilastot on nollissa.
En paljoa arvosta heitä,koska tahtomattaan voivat tuoda taudin,oireettomana,lieväoireisena(jota eivät ota vakavasti) tullessaan.- Anonyymi
Samalla tavalla Lieksalainen voi mökki reissullaan sen hakea ja tuoda tänne. Esim kaupassa käydessään siellä jne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samalla tavalla Lieksalainen voi mökki reissullaan sen hakea ja tuoda tänne. Esim kaupassa käydessään siellä jne.
Ei taida sielläpäin olla kovin ruhtinaallisesti lieksalaisten mökkejä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samalla tavalla Lieksalainen voi mökki reissullaan sen hakea ja tuoda tänne. Esim kaupassa käydessään siellä jne.
Mutta hän onkin oman paikkakunnan asukas,,vierailta tulijoilta emme tarvitse tautia. Ja koska tähänkään saakka täällä ei ole ollut virusta niin paljosta säästyneet,toistaiseksi.
Tuttava piireissä paljo ex-lieksalaisia,pielisjärveläisiä joilla on täällä mökki ja tänne tulevat kesäisin. Joko entinen lapsuuden koti tai rakennettu mökki mutta moni tahtoo lomillaan entisille sijoilleen just etelä-suomesta.
Tiiän eräänkin henkilön joka oli espanjassa jumissa ja huokaili ja haikaili pääseekö täältä milloin suomeen(espanjassa viettää talvella monia kuukausia).Lopulta on näköjään päässyt suomeen kun nyt jo mökillään majailee. Eli tultiin ns. väljemmille vesille pakoon etelä-suomen korona aaltoja kun ensin oltu kuukausia lämpimässä maassa.
Melkeinpä uskallan väittää että nyt kun porukkaa tulee p-karjalaan niin virusmäärät tulee nousemaan vauhdilla ,jopa lieksassa.
Oli aika mautonta Lieksan Lehdessä suurin otsikoin mainostaa tervetulleeksi mökkiläiset. Tahdotaanko tänne levittää tieten tahtoen virusta ? Yhdyn erääseen kirjoittajaan että mökki kyllä olis säilynyt täällä vaikka tään tulevan kesän olisivat pysyneet kotipaikkakunnallaan.
Lieksassa on PALJON vanhusikäisiä ja myös heitä joiden on PAKKO itse hoitaa apteekissa ja kaupassa käynnit. Ja he ovat riski-ikäisiä.,riskiryhmäläisiä.
Näinko uhrataan heidän terveyttä kun alkaa enemmän kansaa lieksassa vaeltaa ?
Itse kyllä rajoita edelleen kesän ajan liikkumista,aivan kuin tähänkin saakka. Minä ajattellen empaattisena ihmisenä kanssaihmisiä enkä ole itserakas joka ajattelee omaa mukavuuttaan. Matkailua yms.
Kaikille lieksalaisille toivon terveyttä ja että ei kesän,syksyn aikana uutta aaltoa. Nauttikaa kesästä mutta turvallisesti liikkuen ja ylimääräisiä kulkemista.
Nykyiset ja tulevat lomailijat tajutkaa pysyä kotonanne,ei kesämökki täältä katoa,ensi kesänä löydätte sen jälleen täältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m372726Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?
Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.891174Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia
Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.127979Oliko mies vetäytyminen
Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.60950- 66907
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos76858Oon tässä pohtinut että se nainen
Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle70805EU:lta tyly ratkaisu Temulle
On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta99802Nainen on ihana
ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?25718Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä
Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi30684