Anna Jarvis katui äitienpäivän perustamista

Anonyymi

Äitienpäivän luoja, Anna Jarvis, katui äideille tarkoitetun merkkipäivän keksimistä niin paljon, että yritti perua sen kokonaan.

Kun perehtyy Jarvisin henkilöhistoriaan ja hänen ajatuksiinsa äitiydestä, se laittaa todellakin miettimään koko äitienpäivän tarkoitusta. Jarvis eli 1800- 1900 lukujen vaihteen Amerikassa. Hän jäi ilmeisesti vapaaehtoisesti lapsettomaksi mikä oli tuohon aikaan radikaali teko. Eikö ole hieman outoa että äitienpäivän luoja ei itse ollut edes äiti? Kun Jarviksen katkeria vuodatuksia lukee, tulee mieleen lähinnä syyllisen lapsen yritys lepytellä ja lievittää omaa syyllisyyttään ja osoitella kaikkia muitakin äiteihin liittyvästä syyllisyydestä. Äitienpäivä on syyllisyyteen perustuva muistopäivä, ei suinkaan ilojuhla, jonka tarkoitus on juhlistaa äitiyden ihanuutta. Jarviksen kritiikki oli varsinkin yhteiskuntakritiikkiä siitä ettei tuon ajan amerikkalainen yhteiskunta arvostanut äitejä tarpeeksi. Kysymys ei ollut vain äitiydestä, vaan naisen asemasta yhteiskunnassa.

Lisäksi Jarvisia otti päähän äitienpäivän kaupallistuminen. Mikä tarkoittaa ettei hän voinut sietää äideille ostettavia onnittelukortteja, kukkia ja lahjoja. Äitienpäivän luoja vastusti juuri sitä juhlintaa mikä jatkuu tänäkin päivänä.

https://www.mentalfloss.com/article/30659/founder-mothers-day-later-fought-have-it-abolished

Äiti on äiti 365 päivää vuodessa. Kuten isäkin on isä 365 päivää vuodessa. On pakko kysyä minkä takia on olemassa tämä yksi päivä vuodessa kun yhteiskunta ulkopuolelta puuttuu kansalaisten yksityisiin perhesuhteisiin ja alkaa määrätä että kaikissa perheissä perheenjäsenen x pitää tänään onnitella perheenjäsentä y siksi koska hän on perheen jäsen y.

Yksityiset kansalaiset saavat perhepiirissä itsenäisesti päättää millaisia asioita he haluavat omissa perhepiireissään juhlia. Mutta sitä on vaikea perustella mikä oikeus esim. päiväkodeilla, kouluilla ja muilla kodin ulkopuolisilla laitoksilla on puuttua perheiden sisäisiin suhteisiin, ja määräillä että tänään sun on onniteltava äitiäsi siitä että hän on äitisi tai isääsi siitä että hän on isäsi. Aivan riippumatta siitä millainen se äiti tai isä on.

2

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi äitejä (tai isiä isänpäivänä) pitää "muistaa"?

      • Anonyymi

        Oletusarvoisesti olemme siis niin tyhmiä, että olemme vuoden aikana unohtaneet äitiemme ja isiemme olemassaolon. Kaikkien niiden 364 päivän aikana vuodesta emme kunnioita emmekä arvosta äitiemme tai isiemme äitiyttä ja isyyttä. Ja siksi yhteiskunnan täytyy meille tyhmille kiittämättömille kansalaisille osoittaa (autoritaarisesti kuten joku Jumala) erikseen oikein tietty täsmällinen päivä jona muistamme että meilläkin tosiaan on äiti ja isä.

        Kuten joka ikisellä elävällä olennolla.

        Äitienpäivässä on todellakin anteeksipyytelevä sävy. Se on päivä jona yhteiskunta velvoittaa kansalaiset muistuttamaan itseään siitä miten paljon automaattisestikärsivät äidit uhrautuvat taakoittavien paskojen perheenjäsentensä puolesta. (Jostakin mysteeriksi jääneestä syystä tämä muuten koskee myös aviomiehiä. Samoin kuin isänpäivä koskee vaimoja. En tajunnut lapsenakaan miksi myös isän piti muistaa äitiä äitienpäivänä samoin kuin lasten. Isällähän oli oma äiti. Aviovaimo ei ole äiti. Luin juuri Vauva.fi- sivustolta itkua kun ei aviomies muistanut vaimoaan äitienpäivänä... mitä vittua?)

        Miksi siitä, että äiti on ehkä - tai sitten ei - täyttänyt äitiyteensä liittyvät velvoitteensa pitäisi erikseen KIITTÄÄ tiettynä vuodenpäivänä? Päivänä jonka ulkopuolinen yhteiskunta sanelee? Kun nainen päättää itse tulla äidiksi, on se oma valinta. Siihen sisältyy äitiyteen itsesäänselvästi liittyvät velvoitteet. Ja mikä parasta; normaalissa tilanteessa niiden täyttäminen on luontaisesti äidille erittäin palkitsevaa, ei suinkaan taakoittavaa toimintaa. Kuten se joku julkkisäiti joskus totesi: "elämä alkoi ensimmäisen lapsen syntymästä".

        Miksi asiasta, joka on luontaisesti itsessään palkitsevaa pitäisi vielä kiittää?

        Kun minä groomaan koirani, se on itsessään palkitsevaa. Yhteiskunnan pitäisi kai järjestää vielä juhlapäivä kiittämään minua siitä miten hieno tunne minulle _itselleni_ tulee kun olen vallassani elävän lemmikkieläimen groomaillut nätin näköiseksi? Ja muutenkin muistan ruokkia sitä ja rapsutella koska se on minun itseni mielestä ihanaa.

        Äitiys on normaalitilassa äidille itsessään palkitsevaa. Aivan samoin kuin isyys isälle. On ihana egoistinen tunne kun omat geenit jatkuvat tulevaisuuteen. Kun elävä olento on oman valtani alla seuraavat 18- vuotta. Kun saan nähdä kaikki vauvan kehityksen vaiheet. Kun tiedän että juuri minä olen juuri tälle yksilölle ikuisesti biologinen vanhempi, tapahtui mitä tahansa. Se itsessään on sama kuin olisi Jumalan asemassa. Vanhemmuus on parasta mitä kuvitella saattaa, normaalitilassa ihmiselle.

        Miksi tällaisesta asiasta siis pitäisi erikseen kiittää? Miksi pitää järjestää oikein yhteiskunnallinen merkkipäivä syyllistämään sitä osapuolta joka on tässä suhteessa fundamentaalisesti altavastaajan asemassa?

        Eikö pitäisi järjestää velvoittava liputuspäivä lasten kunniaksi? Siksi, että heidät on saatettu tänne maailmaan vanhempiensa egon jatkeeksi, ja ties minkä muiden haistappaskasyiden vuoksi, täyttämään vanhempiensa kyltymättömiä narsistisia tarpeita ja paikkaamaan vanhempien omia sielunvammoja?

        Siinä sitä kiitollisuuden aihetta on vanhemmille.

        Ironista on että itse äitienpäivän perustaja Anna Jarvis kuvastaa nimenomaan äitinsä tarpeita täyttävää, raskasta perusteetonta syyllisyyttä potevaa lasta. Jarvis ei todellakaan edusta sitä iloa mitä äitiys oikeasti on ja mitä sen pitäisi luonnollisessa tilassa olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      232
      6730
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      122
      5066
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      169
      4849
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      64
      3306
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2913
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2359
    7. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      71
      1946
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1930
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1764
    10. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      227
      1652
    Aihe