Koskas ladaan mersun tai nissarenaultmitsubishi moottorit?

Anonyymi

Lada kuuluu renault omistukseen ja tekniikaa jaetaan ristiin rastiin

9

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ollut renaultin kanssa yhteistyössä kehitetyt moottorit jo grantasta lähtien.

    • Anonyymi

      Luotettavuuden kannalta saattaisi Rellun koneet olla ihan hyväkin juttu? Nokatkin saattavat kestää yli 100tkm.

      Jotkut W123:t olivat sentään autoja.

    • Kun useimmissa autonmoottoreissa jo joskus 1970-luvulla ryhdyttiin tukemaan kampiakseli viidellä runkolaakereilla kolmen sijaan, moottorit alkoivat kestää pidempään, vaikka niiden käytännön kierrosnopeuksia samaan aikaan nostettiin.
      Renaultit ja ranskalaiset yleensä olivat viimeisimpiä - korjatkaa jos olen väärässä - joissa tämä vanha rakenne pisimpään oli käytössä. Samalla kannen yläpuoliset nokkarakenteet yleistyivät kaikissa autoissa.
      Myöhemmin tulivat modernimmat venttiilirakenteet ja ns. "pitsikannet"!
      Nyt on jo saavutettu se taso, jossa nelisylinterisen autonmoottorin lohkoa ei juurikaan voi paranella, joten tehtaitten kannattaa standardisoida moottorinsa siten, että niitä tekee vain sellainen valmistaja, joka lohkot pystyy edullisimmin tekemään.
      Siksi ei ole niin suurta eroa, josko sama lohko on Mersussa tai Daciassa - erot ovat kokonaan muualla. Kukaan ei ainakaan enää huvikseen lähde suunnittelemaan moottorejaan itse vain siksi, että moottorinkin pitäisi olla omaa suunnittelua.
      Useimmille autonomistajille riittää, mitä venttiilinkopassa lukee.
      Jos se on sama kuin itse auto, tarkoittaa se vain sitä, että alihankkijan tarjoama laatu on hyväksytty. Menettelystä seuraa lisäksi kaikille monia etuja mitä laakereihin ja moottorin muihin varaosiin tulee.

      • Anonyymi

        MERSUN MOOTTORI ON PAREMPI


      • Anonyymi

        kyllä Ladan ostaa jos siinä tuo mersun moottori on tai renault 1,5 tdi

        halpaa nelivetoa vaan suomeen

        Venäjä osaa tehdä auton missä on lämmityslaite


      • Anonyymi

        hyssss

        mersuladat


    • Anonyymi

      ladassa tarkenee

      • Anonyymi

        Joo ei tarttis palella, hyvin huohottaa kabiiniin hukkalämpöä!🇷🇸🇷🇸🇷🇸


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      199
      14057
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      52
      5039
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      66
      4595
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      228
      3771
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      110
      3564
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      119
      3502
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      76
      2074
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1425
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1161
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      297
      1122
    Aihe