Kyllä nyt taas joku saarnaajaa ylisti äitienpäivän äitejä äitiyskliseillä. Äiti synnyttää poikasia kivulla ja saa suonikohjut ja taudit. Käy miilulla töissä nii kuin mummini ja hoitaa tyttäret ja peräkammaripojat. Äiti uhrautuu ja kärsii ja rakastaa vankilapoikiaan ehtymättömästi. Äiti ei käytä aikaa itselleen vaan parsii, paikkaa, siivoaa, hilloaa, haravoi, lypsää, kokkaa, leipoo, passaa, pyykkää ja silittää ja laittaa pyykit kaappiin ettei Jumalan sana tulisi pilkatuksi jos mies auttaisi kuten pastori Norolammi sanoo. Äiti katsoo vielä että on pitkä tukka ja huivi päässä kunnioituksena ja hyvin leveä peittävä harmaa mekko ja saappaat. Kuitenkin äidin pitää olla hiljaa ja kysyä kotona mieheltään omista asioistaan ja mies saa päättää naisen asiat. Pitää palvella tätä ilolla ja uhrautua. Otaksun että joku mies ei salli naisille äänioikeutta tai hallita omaa omaisuuttaan.
Tällaista äitiysmallia joku ihailee. Naisen pitää kärsiä ja uhrautua ja olla vaiti. Miehellä tulee olla määräysvalta mikä on hassua kun nainen noin kovasti hallinnoi kotia.
Ylistämällä alistetut äidit
8
59
Vastaukset
Mutta tasavallan presidentti Sauli Niinistö piti mielestäni hyvän äitienpäiväpuheen kaikille äideille.
- Anonyymi
Naisesta itsestään riippuu antaako alistaa edes ylistämällä. Saattaa olla mukavampi manipulaation muoto, mutta manipulaatiota se vain on. Äidit toki juhlapäivänsä ansaitsevat, mutta tuskin monikaan antaa juhlapuheiden hämätä.:)
- Anonyymi
Olen tyytyväinen. Sekä kotia lapsia ja uraa. Ihana työ. Sain työssä matkustaa. Kiitos Jeesus
- Anonyymi
Mun äiti on ihana😘
- Anonyymi
Ylistetäänhän sotasankareita. Mutta rintamalla haavoittuneet ja sitten kaatuneitten viimeinen itku ja huuto on: "äiti"!
Kerran katsellessa sotadokkaria, jostain Japani- sodan melskeistä. Siellä asia tuli esiin.
Eli kansallisuudesta välittämättä, niin aina "äiti" on miehen huulilla, kun hän tuskassaan jättää tämän ajan.- Anonyymi
Äidillä on vastuu kasvattaa pojastaan hyvä puoliso ja isä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äidillä on vastuu kasvattaa pojastaan hyvä puoliso ja isä.
Nainen on herkkä lasinen heikko astia joka tuulen vietävissä ja tunteiden ohjattavissa. Hän ei pysty päätöksiin eikä vaikeisiin suorituksiin. Naisen tehtäbä on palvella miehiä. Naisella on pikkuiset aivot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nainen on herkkä lasinen heikko astia joka tuulen vietävissä ja tunteiden ohjattavissa. Hän ei pysty päätöksiin eikä vaikeisiin suorituksiin. Naisen tehtäbä on palvella miehiä. Naisella on pikkuiset aivot.
Nyt sanon kommenttiisi, että haista Sinä löperöpuhuja iso paska.
Vai on naisella muka niin pienet aivot, ettei hän pysty vaikeisiin suorituksiin. Eikö siltikään pysty, vaikka monessa valtiossa, Suomen ohella, on pääministerinä nainen. Ja ompa nainen hallitsijanakin, Englannissa.
Itselläsi on tosiasiassa tosiaankin niin pienet aivot, ettet kykene järkevästi mitään ajattelemaan, vaan löperöä suoltamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.359294- 375034
- 434863
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1983734- 133183
- 412933
- 312826
- 442533
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise682364- 1722197