Olen pidemmän aikaa ajatellut miten on mahdollista, kun vetää viivan islannista suoraan muuroan atolleille. Ja sen viivan viereen 1500 km etäisyydelle kummallekin puolelle samanlainen suora viiva. Tähän asettuvat seuraavat havainnot, 1.Tsernobylin ydinvoimala onnettumuus, 2.Pakistanin ydinasekoe maakuoren alla, 3.Intian ydinasekoe maakuoren alla, 4.Ranskan ydinasekoe maakuoren alla. Ettei vaan olisi mahdollista että viimeajan maanjäristykset olisikin meidän itsemme aiheuttamat. Tälle haarukalle mahtuu turkin/iranin/indonesian tuhoisat maanjäristykset, eli miettikääpä tätä ajatuksissanne miten on mahdollista että juuri täälle janalle sattuu näin monta tuhoisaa maanjäristystä. Mielenkiintoista??????????????
Maanjäristyksistä näkökanta.!?
utelias
1125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
...ihan vaan luonnollisilla mannerlaattojen liikkeillä ja niiden välisillä saumoilla. Noilla alueilla on järistyksiä ollut kautta aikojen ja tulee olemaan jatkossakin.
Turkin maanjäristyksetkit toistuvat jatkuvalla syklillä idästä Pakistanin seutuvilta alkavaa murroslinjaa pitkin länteen jonnekin Kreikan ja Italian nurkille asti ja alkavat sitten alusta samaa linjaa pitkin jostain Pakistann nurkilla. Sykli on muutama sata vuotta. Ei siihen ydinräjäytyksillä ole mitään (ainakaan havaittavaa) vaikutusta.
Luulis, että maanjäristys laukeaisi välittömästi ydinlatauksen aiheuttaman täräyksen jälkeen jos olisi lauetakseen. Eiköhän nuo isot maanjäristykset aiheuta paljon suurempia täräyksiä muihin liikuntasaumoihin kuin ihmisten pikku puuhastelut pommien kanssa ja silti nekään eivät aiheuta välittömästi muiden jännityksesä olevien liikuntasaumojen vapautumista.
Viivojahan voi piirrellä mielin määrin ja aina osuu jotain mielenkiintoista kohdalle kun mielikuvitusta on riittävästi.