UutisetKotimaa
Turvavälejä mahdotonta järjestää, koulukyytejä toteutetaan kuten ennen epidemiaa – ”Ei ole mahdollista saada enempää kuljetuskapasiteettia”
Tänään klo 6:07
Opetushallitus on linjannut, että koulukuljetusten koronariski pitää arvioida paikallisesti.
Turvavälejä mahdotonta järjestää, koulukyytejä toteutetaan kuten ennen epidemiaa – ”Ei ole mahdollista saada enempää kuljetuskapasiteettia”
Tänään klo 6:07
Opetushallitus on linjannut, että koulukuljetusten koronariski pitää arvioida paikallisesti.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Tämä koulujen avaaminen kahdeksi viikkoa ja raja ohjeistuksen / rajoittaminen, josta nyt Meri Lapissa kapina, koituu onneksi nyky hallituksen kohtaloksi, syksyyn mennessä tämä femakko hallitus on nurin :)
kerkee sinäkin ajas rahamme hävittää aivan utopiaan
Mikä on Meri Lappi? Kukahan on keksinyt, että siinä, missä oletan sen olevan, on kyllä meri, mutta ei Lappia. Jokainen tietää suunnilleen, missä Lappi on, eikä se ole vielä siinä Oulun, Tornion kohdalla. Ainoa paikka, mistä voisi käyttää ko. nimitystä, olisi siellä Suomen päälaen kohdalla. Siellä on meri lähinnä Lappia.
Tämä n mukaan voisi olla myös Meri Lieksa.
Kannattasko seurata uutisia , ennenku tulee tänne hölmöilemään :
UutisetKotimaa
Meri-Lapissa rajakapina: hallitukselle kovaa kritiikkiä, rajan ”höpöhöpölappu” kuumentaa tunteita – ”En tykkää siitä, että oikeuksiamme poljetaan”
Tänään klo 7:09
Perheitä erotettiin, työt vaikeutuivat, kauppa seisahtui. Nyt kävi ilmi, että rajan yli olisikin saanut mennä koko ajan. Meri-Lapissa suututtiin.
Niin kyllähän hallituksen toimet ovat olleet täysin hullujen hommia ja ovat hullujen hommina eteenkin päin.
Kun ajattelee coronan leviämistä ja nyt sen hoitoa.
Rahaa kylvetään huullun lailla ja kansalaisilla nyt halutaan maksattaa kaikki. On puhuttu erilaisista veroista ja verojen korotuksista.
Onhan tuo ihan ennenkuulumatonta, että kansalaiset joutuisivat itse verojen muodossa maksamaan omat kulunkinsa. Parempi siirtyä persu-Suomeen missä Jussi taikoo taskustaan miljardeja massia, simpsalapim.
Näitten kaas tosiaan nyt me vasta tullaan veroa maksamaan ja vielä ilikiästi suuresti
- tästä suomi luisui huippuverotuksen tielle, näin helposti se kävi
- suomalaisen se on tämä rappaaminen maksettava ja vieraslomailijoitten kustanukset
Ite kukin maksakoon omat kulunsa. Minä en ole saanut mitään ylimääräistä, kaikki on niinkuin ennen koronaa. Omillani olen toimeen tullut, en siin ota vastaan veronkorotuksia. En maksa kenenkään laskuja enkä maksuja.
Ja tässä hallituksen aikaansaannoksia, niinkuin nyt tämä järjetön veto avata koulut
UutisetKoronavirus
Porvoolaisessa koulussa todettu koronavirustartunta – opettajia ja oppilaita altistunut
Tänään klo 13:37
Linnajoen koulussa on yhteensä noin 550 oppilasta 7.-9.-luokilla.
"Turvavälejä on mahdoton järjestää koulukuljetukseen." No mites pitkiä matkoja ennen käveltiin ja hiihdettiin kouluun? Nykyään on sentäs hienot monovaihteiset fillarit ja päällystetyt ja auratut tiet.
Ei pie heittäyttyy ihan uusavuttomaksi jos valtio ei pysty tekemään ja maksamaan kaikkea luksusta ja mahdotonta puolesta.
Kerro tuo matuille ;)
Nyt oli jäätävä kommentti pankolle !
Todellinen karastrofihallitus löytyy Usasta. New Yorkin Times Squarella ja netissä tikittää "Trumpin kuoleman kello", joka kertoo montako amerikkalaista on kuollut koronaan sen takia koska Trump vähätteli tautia eikä sulkenut paikkoja. Tällä hetkellä lukema näyttää yli 48000 kuolonuhria.
Pysyhän nyt etes Suomen rajojen sisäpuolen jutuissa. Asiaton kirjoitus ,ilmoitus tehty ylläpidolle. Usa:n jutut ei kuulu Lieksa palstalle , pankko .
Suomen femi nisti hallitus on käynnistänyt tuon kuoleman kellon Suomessa jo alkuvuodesta , jahkailemalla ja tyrimällä koko korona asioiden hoidon , reisille menneistä maskikaupoista, nyt koulujen uudelleen avaamiseen .
Onneksi Trump ei ole Lieksan kaupungin johtaja!
Nyt on jöön pitäjä taas vauhdissa! Eikun vain rikosilmoitusta ja ilmiantoja kehiin, eikö tollot suurisuut tokene. Rupee palstat puhdistumaan.
Kokonaiskuvan hahmottamiseksi olisi tietysti aiheellista näyttää myös tämänhetkisten työttömien lukumäärä, mikäli rajoitukset olisivat olleet pidempään voimassa.
Pankon mielestä Ruotsin matupommien paukuttelut ja autonpoltot ei kuullu Lieksan sivulle, mutta jenkkilän asiat kuuluu koska kyseessä ei ole matujen tekemiä kolttosia.
Olen viime aikoina tullut vapaamielisemmäksi. Minun puolesta palstalla saa keskustella mistä hyvänsä kuhan ei vaan riko lakia tai loukkaa ketään. No jotkut rikkovat silti täällä lakia ja loukkaavat tällä lähes joka päivä, mutta se ei ole minun häpeä.
UutisetKoronavirus
Porvoolaisessa koulussa todettu koronavirustartunta – opettajia ja oppilaita altistunut
Tänään klo 13:37
Linnajoen koulussa on yhteensä noin 550 oppilasta 7.-9.-luokilla.
mites hallituksen tantat nyt viitotaan ?!?
Kenen vain puolesta keskustellaan ja ihan mistä vain. Ihan sama, onko ken vapaamielisempi tai tiukempi. Ei ole pakko lukea, eikä kirjoitella tänne. Sanot niin tai näin, aina joku ottaa nokkiinsa, vaikka ketään ei suorastaan sormella osoitettaisi. Silti löytää joskus itsensä kuin juuri minua olisi tarkoitettu.
Tuntuu aika kaukaa haetulta, jos joku rikkoo oikein lakia kirjoituksellaan. Jos näin olisi, onpa rikollista sakkia. Mitähän lakia olisi joku rikkonut? Ei ainakaan liikennelakia.
Sitä ollaan näköjään vuosi myöhässä tämän aloituksen kanssa. Se katastrofihallitus vaihtui jo viime toukokuussa, kokoomus saattaa taas ensi vaalien jälkeen päästä hallitusvastuuseen, persut eivät enää koskaan. Ja vain pieni esimerkki siitä mistä Suomi säästyi. Krista "Jarru" Kiurun ansiosta Suomen terveydenhuoltoa eivät nyt omista veroparatiisiyhtiöt, se on suomalaisten omissa käsissä. Miettikääpä sitä.
Johan tuli hiljaista. Totuus tekee tunnetusti kipeää.
Tässä on pätevyys todistukset valtakunnan johtoon!
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006510247.html
Eipä sitä muuten ministeriksi pääsisikkään jos ei ole keskinkertainen todistus osalla.
näillä mennään Suomi ....
Pääministeri Sanna Marin (sd), Pirkkalan yhteislukio, 2004
Äidinkieli, suomi: E
Ruotsi, keskipitkä: A
Englanti, pitkä: M
Reaalikoe: L
Matematiikka, lyhyt: C
Valtiovarainministeri Katri Kulmuni (kesk), Tornion yhteislyseon lukio, 2006
Äidinkieli, suomi: E
Ruotsi, pitkä: M
Englanti, pitkä: C
Yhteiskuntaoppi: E
Ranska, lyhyt: B
Venäjä, lyhyt: B
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr), Mäkelänrinteen urheilulukio, 2004
Äidinkieli, suomi: M
Ruotsi, keskipitkä: E
Englanti, pitkä: M
Reaalikoe: E
voi hyvänen aika .....
tarvitaan Hannu Hanhen onnea ja paljon
Totuushan on ,että Suomella on nyt katastrofaalisin hallitus ikinä .
Tämä on harjoittelijahallitus. Harvalla on kokemusta, mutta onhan heillä jopa seitsemän avustajaa kullakin, joista suurin osa vaalissa tippuneita entisiä kansanedustajia, joille piti löytää kunnon työpaikka. Heillä monella on avustajana sama palkka kuin avustettavilla.
Ainakin tämä hallitus panee rahaa haisemaan, eivät ole köyhiä eivätkä kipeitä.
Kulmuni ja Ohisalo valmistunut arvosanoilla Cum Laude Moukantur.