Suomalainen liikemieskollegani ja yhtiökumppanini ilmoitti tänään, että edustamamme yhtiön päämies on tulossa vierailulle Suomeen.
Kävi ilmi, että yhdysvaltalainen Eric -niminen herrasmies on AA:n jäsen ja haluaisimme tietysti esitellä suomalaista AA-toimintaa hänelle. Päämiehemme viipyy Suomessa parisen viikkoa ja tutustuu kaukaisiin sukulaisiinsa samalla viettäen lomaansa täällä.
Kysyisin myös, että onko Suomessa englanninkielisiä AA-kokouksia, ja missä? Joku kertoi, että ainakin Helsingissä on. Jos jollakin täällä palstalla vierailevalla on tietoa, niin voisiko ottaa yhteyttä tai laittaa linkkejä?
Kiitoksia jo etukäteen, [email protected]
Kävi ilmi, että yhdysvaltalainen Eric -niminen herrasmies on AA:n jäsen ja haluaisimme tietysti esitellä suomalaista AA-toimintaa hänelle. Päämiehemme viipyy Suomessa parisen viikkoa ja tutustuu kaukaisiin sukulaisiinsa samalla viettäen lomaansa täällä.
Kysyisin myös, että onko Suomessa englanninkielisiä AA-kokouksia, ja missä? Joku kertoi, että ainakin Helsingissä on. Jos jollakin täällä palstalla vierailevalla on tietoa, niin voisiko ottaa yhteyttä tai laittaa linkkejä?
Kiitoksia jo etukäteen, [email protected]
Vastaukset 18
Vanhimmat
Suomen AA-toimisto, puhelin 09-8387040.
AA:n Auttava Puhelin 09-750200.
Koko suomen vastauspalvelu:
AA Anonyymit Alkoholistit 040-8484000
Jos tulette Ouluun niin call 041-4572841
T. AA:n jäsen suomessa
Miksi kännynumero? Kallis! Onko Suomeen perustettu jokin rinnakkaisAA? Miksi vanha ja hyväksi jo vuosikymmenet koettu ei kelpaa?
Kiitos avuliaisuudestanne,
Sain lukuisia yhteydenottoja ja minulle pohjois-suomessa asustelevana oli yllätys, että Oulussakin on englanninkielisiä kokouksia.
Sain myös uteluita ihan tositarkoituksella naisilta, jotka ilmeisesti uskottelevat Ericin olevan "Kauniista ja Rohkeista".
Mukavaa ja lämmintä jatkoa teille kaikille toivottaa Suomen Erkki.
On näköjään kaksi AA-ta???? :-)
Sen enempää ottamatta kantaa AA: määriin, sillä minulla on vain yksi AA-ohjelma jota yritän toteuttaa jokapäiväisessä toimissani, otan kantaa noihin puhelimien hintoihin.
Nykyään matkapuhelimen puheluhinnat kilpailun takia ovat halvempia, kuin ns. lankapuhelimen.
Itsellänikin on lankapuhelin vielä, mutta ei minun sillä kannata soitella.
Ja jos on saldot tiukassa, ainahan voi pyytää vastapuhelun, sekin varmasti onnistuu.
Suomessa on vuodesta 1998 alkaen toiminut kaksi AA:n palvelurakennetta. Tuolloin muissa maailman AA-maissa käytetty "valtuustorakenne" otettiin Suomessakin käyttöön.
Vanhempi, Suomen AA:ksi itseään kutsuva rakenne toimii toistaiseksi.
Suomen AA:lla/AA-kustannus ry:llä on kustannusoikeudet suomenkieliseen AA-kirjallisuuteen. Sopimus tästä vahvistettiin General Service Officen kanssa v. 1998. Tämä tilanne muuttuu v. 2008, sillä GSO:n kanta "kahden rakenteen AA-maiden" kustannusoikeuksiin on seuraava:
"In countries where a General Service Structure exists, the United States/Canada Conference will delegate sole right to publish our Conference-approved literature to the General Service Board of that structure.Only matters seriously affecting A.A.‘s worldwide needs shall be the subject of joint consideration."
Eli jos maassa on useita AA:n palvelurakenteita, annetaan kustannusoikeudet valtuustorakennetta edustavalle Palveluneuvostolle.
Suomessa Palveluneuvosto on rekisteröitynyt nimellä "Bill W:n Ystävät ry", ja siihen kuuluu mm. ei-alkoholistijäsenenä pitkäaikainen AA:n ystävä professori Mikko Salaspuro. Hän puhuu AA:sta tiedotusvälineissä nimellään ja kasvoillaan, mitä alkoholistijäsenet eivät tee.
Kyllä lankapuhelin on edelleen edullisin. Ota asioista selvää.
Soneran nettisivuilta hinnastosta:
09 Uusimaa:
Paikallispuhelut (puhelut samalle teleliikennealueelle) 0,59 snt/min 11,99 snt/puhelu
Paikallisverkkomaksu (pvm) 0,89 snt/min 8,99 snt/puhelu
Kaukopuhelut (puhelut toiselle teleliikennealueelle)
- arkisin ma-pe klo 8-17 6,66 snt/min pvm
- muina aikoina 3,33 snt/min pvm
Ulkomaanpuhelut ks. 990 Pika -hinnasto
Puhelut matkapuhelimiin (*) 17,00 snt/min pvm
Halvimmillaan: Soneran matkapuhelinliittymiin ma-pe klo 7-17 0,039 snt/min
AA-Vastauspalvelun ideassahan soittajalle (=avuntarvitsijalle) ei koidu juurikaan kustannuksia, kun hänelle annetaan palvelu, jossa nimen omaan häneen otetaan yhteys, jolloin AA:n jäsen itse maksaa kulunsa soittaessaan omasta puhelimestaan.
Jos haluaa keskusteluapua muihin kriiseihinsä, niihin on tarjolla paljon muita puhelinpalveluita. Monilla ryhmillä ja ryhmien yhteisillä toimikunnilla on omia AA-puhelimia. Suomessakin haja-asutusalueilla maaseudulla on AA-ryhmillä vastauspalvelunsa.
(Terveisiä Keski-Suomesta)
Myytekö te vuoden;-,2008-välkeen,meille enää toipumisohjelma kirjojakaan????
Tai sitten toiveajattelua/valhetta mitä lie??
asia on kuitenkin tarkistettu. Mielelläni kertoisin koko jutun mutta lupasin että en kerro ja lupaukseni myös pidän ( en ole juoksupoika ) mutta tarkistinpa asian kuitenkin. Sen verran haluaisin kuitenkin sanoa että ei GSO:lla tai AAWS:llä ole minkäänlaisia ajatuksia tai tarpeita siirtää käännösoikeuksia jollekkin muulle yhteisölle, varsinkaan vähemmistölle. Joten kustannusoikeudet yms. jää Suomen AA-lle. Uskokaa tai Ei. Enempää en kerro.
yritys on, kun oikein "AA-toimintaa halutaan esitellä". Ja mikäs sen "luontevampi" paikka alkaa hakea opastusta kuin netin keskustelupalsta... Toimitusjohtaja itsekös siellä kirjoittelee kesken kiireisen työpäivän? Eric ei varmaan itse ole koskaan hoksannut käydä sivulla http://www.aa.org/ ?
Eiköhän paljon matkustavat liikemiehet yleensä käytä kansainvälistä ryhmäluetteloa ihan oma-aloitteisesti. Siispä Erkki on joko todella ainutlaatuisen yrityksen leivissä tai sitten Erkillä on vielä itsetutkiskelun paikka rehellisyyden osalta.
Tuosta kansainvälisestä luettelosta sanoisin sen verran, että vaikka sieltä varmasti paljon kokouksia löytyykin, kaikki ryhmät eivät ole siinäkään luettelossa. Osa ryhmistä ei ole jostain syystä laittanut kokoustaan luetteloon. Ehkeivät ole ehtineet, mikäli kyseessä on uusi ryhmä tai sitten kokoontuvat epäsäännöllisesti. Varsinkin ulkomaankielisissä ryhmissä on tätä vikaa.
Siinä mielessä on ihan järkevää kysellä paikallisiltakin tietoja.
Pyydän anteeksi, en tiennyt sääntöjänne.
Pointtini oli, että saamani tiedon mukaan itsekin voisin osallistua avoimiin kokouksiin. Sellaisissa olen vieraillut uudella mantereella usein.
En saanut puhelimitse näistä tietoja, joten laitoin kysymyksen tänne ja sainkin vinkkejä ja kokoustietoja, joista kiitän vielä kerran.
Toki arvelen päämiehelläni olevan myös linkit ja suhteita täällä Suomessa, mutta isäntänä haluaisin yllättää hänet.
En halua esitellä liiketoimintaani näillä palstoilla, mutta rehellisyydestäkään en ole havainnut olevan haittaa toimissani.
Miettisitkö tuota lausetta vähän ennen kuin kirjoitat!!
AA:n Auttava Puhelin 09-750200: on todellakin päivystäjästä kiinni, saako tuosta numerosta englanninkielisten ryhmien osoitteita, vaikka kysyisi suomeksikin.
Päivystäjät ovat vapaaehtoisia AA:n jäseniä. Heiltä ei edellytetä erityispätevyyksiä, kielitaitoa tai lukeneisuutta. Vakiintunut raittius ja halu palvella riittävät.
Et sattus tuneen,sellaista kaveria,kuin (strong-cofee tai silkworth "nimimerkit")??Jotenkin on sellainen tunne????