https://www.tacticalscope.co.uk/hawke-vantage-4-12x50-ir-red-green-rimfire-22-lr-subsonic-reticle-rifle-scope---14251-2946-p.asp
kertokaapa miten tilaus hoituu? tullin kanssa, mitä maksuja tulee kaikkinensa tuohon päälle muuta kuin tulli? ja miten menetellään?
kiikaritähtäin briteistä
4
1468
Vastaukset
- Anonyymi
Mitenkä hoituu?
No pitäisikö naputella tilaus netissä ja maksaa, Sitten putki tulee postilla kotiin. Olisiko näin?
Tulleista sen verran, että selvitä kuuluuko myyntimaa EU:n. Jos kuuluu, niin ei tule tullimaksuja. Maksamisesta sen verran, että maksa mieluummin luottokortilla, sillä se turvaa rahasi, jos paketti katoaa.
Mihin käyttöön ajattelit putkea? Sehän ei ole mikään laatuputki, joten kestävyys, kuvan laatu ja säätöjen toistotarkkuus ei välttämättä ole kovinkaan kummoinen.
Jos piekkariin ajattelit, niin silloin pitäisi olla parallaksisäätö. Lisäksi kunnollinen milrad asteikko olisi parempi, jolloin sivu ja korokorjauksen voi ottaa ristikolla. Jos taas ilmakivääriin, niin kannattaa huomioida ilmakiväärin erillainen rekyylin suunta.
Falcon M18 4-18x44 MRAD FFP putkea ovat monet suositelleet piekkarille. Onhan se tosin paljon kalliimpi, mutta kannattaa katsella käytettynä, sillä monet siirtyvät vähitellen yhä kalliimpiin putkiin ja vanhan saa kohtuu hintaan. - Anonyymi
Eihän se täkäläisissä alan kaupoissa paljoa maksa, hintojen ero tuskin kovin suuri, ainakaan vaivaan/riskiin nähden.
- Anonyymi
Melkein helpompaa ja nopeampaa tilata ulkomailta. Lisäksi mitään riskiä ei ole, jos maksaa luottokortilla tai paypalilla.
- Anonyymi
Briteistä ei enään kannata tilata mitään. Ihan sama tulli/ALV-rumba kuin afrikasta, jenkeistä tai aasiasta tilattujen tuotteiden kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71026Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981