Nyt se on todistettu
Uusi tutkimus: Puhe voi levittää koronaa välittäviä pisaroita ilmaan minuuttikausiksi – kova kailottaminen pahinta
Kovalla äänellä kailottaminen levittää enemmän pisaroita kuin hiljainen puhe.
Puhuessa leviävät mikropisarat voivat suljetussa tilassa pysyä ilmassa yli kymmenen minuuttia ja levittää koronavirusta, kertoo tuore amerikkalaistutkimus.
Tutkijat valaisivat lasereilla laatikkoa, jossa koehenkilö oli 25 sekunnin ajan kovaan ääneen toistanut lausetta Pysy terveenä.
Valaistusta laatikosta voitiin laskea, että pisarat pysyivät ilmassa keskimäärin 12 minuuttia. Tutkijoiden mukaan tämä tarkoittaa sitä, että jokainen kovaan ääneen puhuttu minuutti voi tuottaa toista tuhatta virusta sisältävää mikropisaraa, jotka pysyvät ilmassa ainakin kahdeksan minuuttia.
Jo aikaisemmassa tutkimuksessa todettiin, että puhuminen hiljempaa vähentää myös mikropisaroiden määrää.
Paskanpuhuminen levittää koronaa
Anonyymi
1
69
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaankin on terveellisintä pitää turpa kii. Jos puhuu, siitä näillä tiedoilla leviää vähintään sarssia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713508
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851526Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251259- 1581222
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35971
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16953Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk91788- 62745