Frisbeegolfrata

Anonyymi

Meillä Kangasniemellä on hieno ja hyväkuntoinen 18 väyläinen frisbeegolfrata. Tiit on hienossa kunnossa ja väylät eivät liian vaativia aloitteleville lajinharrastajille.
Kunta ei huolla rataa, kuten muita liikuntapaikkoja, vaan huolto-, rakennus- ja ylläpitoon liittyvät asiat hoitavat KAPA DG: jäsenet.
Useampana vuonna olemme kiinnittäneet huomiota siihen, että radankäyttäjät roskaavat maastoa. Juomatölkkejä/pulloja, tyhjiä tupakka-askejä, suklaapatukoiden päällyspapereita, ja nuuskarasioita on heitetty reitin varrelle, osa pudotettu poluille osa heitetty ns kusenperseeseen piiloon. Radan varrelle on asennettu kolme uutta roskista, joihin roskat voi jättää.
Sekin tuntuu omituiselle, että jaksetaan kantaa repullinen täysiä juomatölkkejä maastoon, mutta ei tyhjiä tölkkejä takaisin. Tyhjä tölkki vie saman tilan repussa, kuin täysikin, joten mitään järjellistä sytä heitellä niitä maastoon ei liene.
Roskat reppuun tai roskisiin ei maastoon Kiitos!

2

168

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juodusta tölkistä valuu loppulimat reppuun, reppu haisee ja täydet tölkit tahmaantuu. Pitäisi ottaa oma pussi hylsyille mutta se on jo liikaa vaadittu känniheittäjiltä. Ja jos tyhjän röökiaskin tai suklaapatukan paperin viskoo luontoon niin ne kyl maatuu tosi äkkiä. Viikon päästä ku menevät heittämään niin ei niitä roskia enää näy.. Hups, madot söi tuplapatukan paperit ja kärmes varmaan nieli tupakantumpit.

      • Anonyymi

        No nyt on asenne kohdallaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      49
      1155
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      805
    3. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      725
    4. 68
      722
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      694
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      678
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      615
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      530
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      508
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      490
    12. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      463
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      462
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      459
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      434
    16. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      417
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      13
      410
    18. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      33
      398
    19. Kaikki pilattu

      Paluuta normaaliin ei ole. Kiitos ja hyvästi.
      Ikävä
      30
      385
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      33
      381
    Aihe