Gigantin keittiö avaimet käteen- periaatteella

Anonyymi

Hei! Kannan nyt oman korteni kekoon ja kerron omasta keittiöprojektistamme. Muutin keväällä uuteen kotiin, joten tarkoitus oli uusia koko keittiö. Otin tarjouksen Kalustetukusta, Ikeasta, Gigantista sekä Keittiömaailmasta. En remontoi itse, joten asennus oli saatava mukaan.

Kalustetukun myyjä oli todella nyhverö, ehdotteli meille vain halvinta ja tylsintä. Olisin kaivannut jotain otetta myymiseen. Suunnitelma sinänsä ihan kelpo.

Ikean suunnitelma maksoi 50,- mutta oli koko rahan arvoinen. Myyjä kävi tarkkaan läpi kaikki, kodinkoneet ja muut. Hän kierrätti meitä myymälässä ja näimme paikan päällä mitä olimme ostamassa.

Keittiömaailman tarjous oli olemattomin. Myyjä näytti meille eri vaihtoehtoja, laittoi rasteja paperiinsa enkä saanut edes suunnitelmaa heti kotiin vaan se luvattiin viikon päähän kun olisi pitänyt mennä sinne uudestaan katsomaan suunnitelmaa. Myöskään hintoja ei ollut ollenkaan, oli vain hintaluokkia. Aika erikoista kun maksan kuitenkin euroilla.

Loppujen lopuksi otimme keittiön Gigantista rahoituksen tähden. Sieltä sai nimittäin todella edullisesti keittiöremonttilainaa, jota on mukava maksella vähän kerralla korottomasti. Olen muutenkin ostanut Gigantista kaikenlaisia koneita, joten kauppa oli minulle entuudestaan tuttu. Myyjä oli mukava ja suunnitelma ihan toimiva. Ainakin aluksi. Kiinnitin kylläkin huomiota siihen, että hän ei kierrättänyt meitä katsomassa kodinkoneita, ei hanoja vaan hiljaa napsutteli suunnitelmaa koneelleen. Näppärää, mutta minulle jäi vähän epämääräinen olo, mitä olen tilaamassa. Luotin kuitenkin myyjään sillä ajattelin että hän osaa asiansa. Kovin erilaista kuitenkin, verrattuna Ikeaan.

Mutkia matkaan alkoi kuitenkin tulla heti, kun sovimme Kokodiilin kanssa asennuksesta. Asennusaikaa siirrettiin kaksi kertaa. Kolmannella kerralla se vasta onnistui. Keittiöstä puuttui osia, joita sitten tilasin remontin ollessa käynnissä. Siitä tuli lisähintaa, jota en tietenkään saanut enää ns. luotolle. Myyjä ei ollut tilannut meille keittiön hanaa ollenkaan vaikka lupasi. Hain itse hanan toisesta kaupasta. Taas tuli lisähintaa. Kaikki tehtiin kovalla kiireellä ja informaation puutteen vuoksi eräs hylly asennettiin ihan päin p***tä ja eräs ovi aukeaa väärinpäin. Sovimme että lattia ja katto myös uusitaan. Katon maalaus sujui moitteetta ja samoin lattian asennus. Yllättävää kyllä, vanhat listat eivät enää käyneet keittiöön, eivätkä kynnykset. Ne piti uusia. Remonttimies vei kaiken tavaran pois, varmasti osan sellaisiakin, mitä olin maksanut; kuten levyjä. Noh, lattialistoista ja kynnyksistä sekä väärin asennetusta kaapista tuli lisätyötä, mistä laskutettiin erikseen. Tuli sellainen olo että remppamies teki itse itselleen lisätyötä....Putkimiestä enkä sähkömiestä edes nähnyt, mutta hekin tulivat 150 km päästä vaikka lähempänäkin olisi ollut. Keittiöön asennettiin uudet valot, ne olivat vääränlaiset ja jouduin vaihtamaan ne viime tingassa. Onneksi asun Gigantin vieressä. En ymmärrä miten nekin oli tilattu ihan päin P***tä.

Kaiken kaikkiaan keittiön ostosta sen valmiiksi saattamiseen meni 3 kk. Olin lukenut teidän kokemuksianne jo aikaisemmin ja tuntuu siltä että jokaisesta firmasta on jotain huonoa sanottavaa. Rahoituksen tähden päädyin Giganttiin. Pidän kyllä kovasti keittiöstäni ja minusta se on aivan upea! Mutta ihan mutkitta ei sekään sujunut.

1

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tilasin Kokodiilistä Ikea-keittiön asennuksen. Keittiö kyllä purettiin, mutta yhtäkkiä meidän neljän päivän asennusaika on annettu muualle ja 4 viikon päästä tarjoutuvat jatkamaan. Todella vastuutonta jättää pikkulapsiperhe tällaiseen pulaan, täysin ilman keittiötä. Ikea pilaa maineensa tekemällä vastuuttomasti toimivan yrityksen kanssa yhteistyötä, mutta eivätköhän havahdu, jos ihmiset alkavat valittaa. Ja Kokodiilinhan ”menestys” perustuu näihin diileihin Ikean ja Gigantin kanssa. Ammattitaidolla ja hinnalla eivät ole kilpailukykyisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5544
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      196
      3578
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2398
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2375
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1188
    6. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1048
    7. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      62
      1037
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1012
    9. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      83
      998
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      965
    Aihe