kunnan autoliikkeessä eilen

Anonyymi

käytiin lauantaina kunnan tojo autoliikkeessä ja tutun myyjän kanssa juteltiin ja kun sen oikein ymmärtää miten paljon edellä tojo on muita valmistajia eurooppalaiset on ihan tippuneet kyydistä tekniikassa ja ruostuminenkin jo piti 70 luvulla kitkeä pois autoista vaivaa eurooppalaisia edelleen tekniikka ei kestä vaikka sekin vanhaa 70 luvun tekniikkaa. tojo saa uuden tekniikan toimimaan ja kestää kymmeniä vuosia automyyjäkin sanoi todella vaikea tilanne missä ihmiset haluaa vaihtaa eurooppalaiset tojoon ja niistä ei oikeen voisi hyvittää mitään kun riski hajoamisesta on autoliikkeen. myyjän kanssa vielä ihmeteltiin japsien etumatkaa kaikessa kelloissa seiko ominaisuuksiltaan ja laadultaan monin kertaisestiparempi kuin rolex tai moottoripyörissä honda kaikessa parempi kuin bmw kyllä euroopassa ollaan jääty kaikessa jälkeen.

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luottomyyjällä kaffella ja nisupullalla ja loput faktat Toyota Plus lehdestä. Kunnan lääkäri ja kunnan Toyota myymälä, kyllä vaareilla on hyvin asiat. 😂

    • Anonyymi

      Kieltämättä Hondat ja muut japanilaiset prätkät olivat kova sana aikoinaan. Samoin hienomekaniikka ja elektroniikka on ollut japseilla hyvin hallussa. Kaikkiin niihin löytyi eurooppalainen esimerkki, jota japsit sitten kehittelivät paremmiksi. Autot myös kopioitiin ulkomailta ja niistä tekivät toimintavarmempia versioita. Ei sieltä Japanista ole koskaan mitään kovin kekseliästä tullut. Kohtuullisen toimintavarmaa peruskamaa kuitenkin.

    • Autoissa japanilaiset paransivat mm. laakerointia, joka mahdollisti korkempien kierrosnopeuksien käyttöönoton moottoreissa.
      Kamerat, esim. NIKON varustettiin eurooppalaisia isommilla valovoimilla - F: 1 : 1,4 tai puhumattakaan valovoimasta 1: 1,2 olivat vielä 1960-luvulla kallis harvinaisuus eurooppalaisessa kamerassa.
      Lisäksi valonmittauksessa oltiin edelläkävijöitä eikä vain kopijoijia.

      • Anonyymi

        Formula autot huippu tietotaitoa ei Japanilaiset pärjää niissäkään. Kyllä täällä Euroopassa ollaan kaukoidästä paljon edellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Formula autot huippu tietotaitoa ei Japanilaiset pärjää niissäkään. Kyllä täällä Euroopassa ollaan kaukoidästä paljon edellä.

        Viime vuonna yksi nopeimmista F1 autoista oli Red Bull. Varustettu Hondan moottorilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viime vuonna yksi nopeimmista F1 autoista oli Red Bull. Varustettu Hondan moottorilla.

        Mersulla ja Ferrarilla kumminkin on eniten mm voittoja ajettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mersulla ja Ferrarilla kumminkin on eniten mm voittoja ajettu.

        Nykyään ei formuloissa moottorilla ole niin isoa merkitystä kuin ennen semmoista ajo ominaisuus ja aerodynamiikka kilpailua lähinnä... Silloin kun moottorit sai vapaasti viritellä Ferrarilla ja Bmw llä tehokkaimmat autot. Kyllä Japanilaiset oli altavastaajia.


    • Anonyymi

      Täh, Seiko laadukkaampi kuin Rolex, tuollaistako se tojomyyjä väittää. Kyllä on taas täällä palstalla tarinat. Toyota ruosteen kuningas ja melun kuningatar bensalla lataavalla tekniikallaan. Voisiko se tojomyyjä kertoa mikä on ajatus rakentaa auto mihin laitetaan polttomoottori, sähkömoottori ja akut. Akkuja ei voi ladata muulla kuin bensamoottorilla tehdyllä energialla. Pitääkö olla yksinkertainen ostaessaan tojon vai tyhmentääkö Toyota?

      • Anonyymi

        Et taida ymmärtää satiiria?

        No tuo Seiko / Rolex on hyvä vertaus. Tollolootalla ajavat ne, jotka eivät ymmärrä, mikä ero on Seikolla ja Rolexilla. Molemmathan näyttävät aikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      105
      1109
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      61
      1072
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      830
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      144
      818
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      705
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      103
      601
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      89
      591
    8. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      53
      557
    9. 78
      551
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      528
    Aihe