Kannattiko avata kouluja

noin kahden viikon vuoksi. Nyt jo kahdessa koulussa korona tartuntoja. Mitä mieltä.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kannattaako pitää sairaalat auki, kun niin monet hoitajat ja lääkärit sairastuneet ?

1Äänestä
  • Sinulla ei nyt aivan täysillä kulje ajatuksen juoksu.

    1Äänestä

Kyllähän lapset jo kaipasivat kavereitaan ...joita ei muutoin nää kuin koulussa ...varsinkin pienimmät koululaiset ....isommilla on sitten jo näitä välineitä erilailla ...kavereiden kanssa seurusteluun ...Ja varmasti on myös totta se että kaikissa perheissä ei ole ollut rauhaa opiskeluun ...oppimiseen ...vaikka joka aamu se etätyö tupsahtaa sinne kotiin ...
Riski oli olemassa koulujen avaamiseen ....näin se nyt meni..
mimmimum-..mi

Äänestä

Se on väärää luuloa etteikö lapset saa korona tartuntaa, vastasyntyneelläkin tartunta Venäjällä.

Äänestä
  • Pelkkä myytti, ettei lapset sairastuisi koronaan.
    Enimmäkseen kai ei vain niin vakavasti kuin iäkkäämmät.
    Näkyy Ruotsin tilastossa olevan nytkin koronan takia tehohoidossa kaksi 0-9 vuotiasta ja yksi kuollut. Sitä en sitten tiedä onko taustalla joku muukin sairaus lisäksi.
    10-19 vuotiaita on tehossa 6.

    Äänestä

  • Tellukka kirjoitti:

    Pelkkä myytti, ettei lapset sairastuisi koronaan.
    Enimmäkseen kai ei vain niin vakavasti kuin iäkkäämmät.
    Näkyy Ruotsin tilastossa olevan nytkin koronan takia tehohoidossa kaksi 0-9 vuotiasta ja yksi kuollut. Sitä en sitten tiedä onko taustalla joku muukin sairaus lisäksi.
    10-19 vuotiaita on tehossa 6.

    Kaikkien lasten vanhemmat ei voi tehdä töitä etänä. Virus voi kulkeutua siis kotiinkin. Lapsilla tauti on yleensä lievä, mutta tietysti lapsillakin riskiryhmiä kuten diabeetikot ja astmaatikot, syöpää sairastavat jne. He jäävätkin yleensä karanteeniin. Suomessa ei yhtään lasta ole kuollut koronaan eikä joutunut teholle.

    Äänestä

Toisilla perheillä meni ihan hyvin, varsinkin jos oli lähisuvusta apua hoidossa ja koulutehtävissä niin kuin omalla. Mutta toisilla oli rankkaa, jos oli useita lapsia. Kotitehtäviä oli aika paljon ja erilaisia askarteluja piirustus- ja käsityötunniksi. Kaikilla ei ole kotona monenvärisiä pahveja ja muutta materiaalia. En osaa sanoa oliko koulujen avaus hyvä vai huono, lapsikin suhtautui asiaan että ok, mennään sitten mutta kotonakin olisi sujunut.

Äänestä

Kolmas vielä puuttui , nyt on jo kolme koulua karanteenissa.

Äänestä
  • Ne tartunnat oli jo ennen koulujen avaamista. Ei tarvitse laittaa koko koulua karanteeniin, vain ne jotka ovat olleet samoissa tiloissa. Oppilasryhmiä pidetään tarkasti erillään.

    Äänestä

Mielestäni ei kouluja olisi lainkaan pitänyt sulkea,
olisi käyty normaalisti koulua koko kevät
ja lapset olisivat oppineet ottamaan huomioon myös kulkutaudin merkityksen, koska niitähän tulee ja menee ja kun maapallo lämpenee tulee ja menee vielä enemmän. Ei tä ole ainoa ja viimeinen kulkutauti, jonka nuoret ikäluokat joutuvat kohtaamaan.

Jotenkin tuntuu hassulta perusteelta koulujen avaaminen kahdeksi viikoksi, että lapset pääsevät tapaamaan koulukavereitaan. Ei kait koululaisia oltu ohjattu neljän seinän sisälle, mikä heitä olisi estänyt tapaamasta luokkatovereitaan muutenkin, entäs sitten kun koulu loppuu, miten Lii Andersson sitten vahtii koululaisiaan ja komentaa opettajia.

No, nyt saatiin nettiloikkaa kouluihin ja opettajien toimenkuvaan uusia tuulia.

Äänestä

Lapsia on monessa maassa kuollut jphonkin (tulehdus ?) sairauteen, joka on tullut koronan kylkiäisenä. Iltalehdet ja muut kirjoittavat siitä tänäänkin.

Äänestä

minusta kannatti, ainakin meidän lastenlasten kaikki 8 ovat olleet tyytyväisiä.
minusta se oli myös hyvä koe , paluussa normielämään ja voi sen perua vaikka heti.
lisäksi etäopetukseen totuttiin, jos ei halua lasta kouluun voi sen pari viikkoa opettaa kotona ja meillä on ainakin yhteys luokkaan jossa opetetaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

noin kahden viikon vuoksi. Nyt jo kahdessa koulussa korona tartuntoja. Mitä mieltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu